آزمایش موفق پهپاد سمپاش ساخت جوانان خوزستانی در دزفولمدیر مرکز تحقیقات،آموزش کشاورزی و منابع طبیعی صفی آباد دزفول روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: کودپاشی و سم پاشی پروازی از جمله کاربردهای پهپاد سمپاش است که با به کارگیری این پهپاد هنگام کودپاشی و سم پاشی خودرو یا نیروی انسانی وارد مزرعه نمی شود و بدون اینکه به مزرعه صدمه ای وارد شود نیاز مزرعه که شامل مبارزه شیمیایی ، سم پاشی و مبارزه با آفات است با استفاده از این پهپاد انجام می شود ودر واقع با استفاده از تکنولوژی روز با کانونهای آلودگی در مزارع مبارزه شود.
رحیم اسلامی زاده با بیان اینکه جوانان ما به موقعیت های خوبی در این زمینه دست پیدا کرده اند ، گفت:ما معتقدیم کشور باید از بعد اقتصادی و غذایی به خودکفایی برسد و با توجه به دغدغه مقام معظم رهبری باید تلاش ها بر مبنای کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری باشد که استفاده از پهپاد سمپاش در معرفی این رقم سویا که تولید دزفول است کمک زیادی می کند .
وی ادامه داد: یکی از وظایف ملی این مرکز تولید هسته های بذری می باشد که برای اقلیم گرم کل کشور ومناطق معتدله ای و مناطقی که به لحاظ طول و عرض جغرافیایی با دزفول همخوانی دارند، لذا برای تولید و عرضه گسترده بذر محصولات به ویژه بذر رقم سالن سویا که پارسال در جشنواره معرفی رقم وزارت کشاورزی در موسسه اصلاح بذر رونمایی شد، باید از طرحها و تکنولوژی های روز استفاده کرد.
اسلامی زاده با بیان اینکه این مرکز یکی از قطب های تولید بذر کشور است گفت: تکنولوژی های روز باید با کنترل هزینه ها و افزایش بهره وری به کمک بخش تولید بیایند.
وی وابستگی به روغن را یکی از وابستگی های کشور دانست و گفت: وزرات جهاد کشاورزی برنامه های گسترده ای برای تولید روغن های خوراکی زمستانه و تابستانه در دستور کار قرار داده که به کارگیری این پهپاد نیز بخشی از این برنامه ها است و می تواند در تولید دانه های روغنی نیز موثر باشد.
مدیر مرکز تحقیقات،آموزش کشاورزی و منابع طبیعی صفی آباد دزفول بر ضرورت تولید انبوه این پهپادها تاکید کرد و گفت:با توجه به اینکه زمستان بارانی در دزفول داریم برای استفاده از علف کش ها و کودها در بخش کشاورزی به این ابزار نیاز داریم تا کشاورزان منطقه با ابزار روز و تکنولوژی های جدید آشنا و برای توسعه کشاورزی از آنها استفاده کنند.
وی افزود:شمال خوزستان یکی از پیشرفته ترین نقاط کشاورزی کشور است که باید از این ظرفیت و آب وخاک حاصلخیز استفاده شود.
مدیر مرکز رشد واحدهای فناور کشاورزی صفی آباد نیز گفت:شرکت فناوران صنعت آسمان یکی از واحدهای فناور مرکز رشد واحدهای فناور کشاورزی صفی آباد می باشد که چهار نفر عضو دارد و کار طراحی سه نوع پهپاد را انجام داده که امروز پهپاد سمپاش بصورت آزمایشی پرواز کرد .
سیدحسین محمودی نژاد کاهش چشمگیر مصرف آب در هکتار وسرعت بسیار بالا سمپاشی- یک هکتار زمین ظرف 12 دقیقه – را از مزایای این پهپاد دانست و گفت:یکی دیگر از مزایای این پهپاد در کشت برخی محصولات است که شرایط خاصی برای کشت دارند و امکان ورود تراکتور به زمین مورد نظر برای کشت آنها دشوار است و به محصول آسیب می رساند لذا با استفاده از این دستگاه می توان براحتی عملیات کشت را مدیریت کرد.
وی با بیان اینکه این پهپادها آینده خوبی دارند و موقعیت کشاورزی منطقه را بهبود می بخشند گفت:هنگام سم زنی مزرعه برنج ممکن است برخی از سموم از طریق آب وارد بدن شوند و سلامت بدن تهدید شود که با استفاده از این پهپاد سلامت کشاورز از مخاطره در امان می ماند.
محمودی نژاد اضافه کرد:پهپاد سمپاش این شرکت در حال حاضر توسط اعضای هیات علمی مرکز تحقیقات ،آموزش کشاورزی و منابع طبیعی صفی آباد دزفول در حال داوری است و بعد از اینکه از تمام مراحل داوری سربلند بیرون آمد سعی می کنیم برند مرکز تحقیقات را به مدت یک سال به آنها واگذار کنیم که تحت نظر ما فعالیت کنند.
وی با بیان اینکه این پهپاد هنور تایید نهایی نشده و تا زمانی که بصورت 100 درصد تایید نشود اجازه سمپاشی به آنها داده نخواهد شد گفت: با توجه به رایزنی هایی که شده مشکل خاصی در این خصوص وجود ندارد ومشکلات جزیی نیز با همکاری مرکز حل خواهد شد.
مدیر مرکز رشد واحدهای فناور کشاورزی صفی آباد با بیان اینکه پهپاد سم پاش مزارع تاکنون در شیراز بصورت ضعیف تری اجرا شده ولی در منطقه و استان خوزستان برای اولین بار به مرحله اجرا در آمده ، گفت:سه نوع پهپاد سمپاش،پهپاد آنالیزگر محصولات کشاورزی وپهپاد نقشه بردار توسط این شرکت طراحی شده اند که اکنون پهپاد سمپاش آنها پرواز آزمایشی را با موفقیت انجام داد.
وی در خصوص مرکز رشد واحدهای فناور کشاورزی صفی آباد گفت:این مرکز رشد از دانش های فنی وایده های محوری برخوردار است که اغلب به صورت رایگان در اختیار سرمایه گذاران و علاقمندان قرار می دهد تا بخش کشاورزی متحول شود لذا ارگان هایی که در بخش اشتغال بودجه دارند مانند فرمانداری،صندوق ها و خیرین می توانند به یاری طراحان ایده های نو بیایند و از آنها در ایجاد اشتغال و توسعه کشاورزی منطقه حمایت کنند .
وی افزود:مدیر عامل شرکت فناوران صنعت آسمان محمدامین شکوفان می باشد و سید علیرضا نبوی،مهدی آرمیده و علیرضا فلاحیان دیگر اعضای آن می باشند که دو نفر از این اعضا دزفولی و بقیه اهوازی هستند.
محمودی نژاد با تاکید بر اینکه دانشی که در طراحی این پهپاد استفاده شده توسط این افراد ارائه شده، گفت:برای طراحی این سه پهپاد حدود هفت میلیارد ریال هزینه شده است که کلیه هزینه ها شخصا و توسط این افراد تامین شده است.
وی افزود:پهپاد سمپاش توسط این افراد طراحی و توسط شرکت دی جی آی کشور چین ساخته شده است .
مهدی آرمیده یکی از طراحان این پهپاد نیز گفت:از سال 89 طراحی این پهپادها آغاز شده و از 2 سال پیش عملیات اجرایی آنها آغاز شده است ، وزن دستگاه پهپاد سمپاش هشت کیلوگرم ،وزن باطری آن پنج کیلوگرم است و توانایی حمل 9 تا 11 کیلوگرم سم یا کود محلول را نیز دارد.
وی افزود:این پهپاد در مدت 12 تا 16 دقیقه محلول موردنظر را در یک هکتار می ریزد .
7278/6002
خبرنگار:رقیه کردی**انتشار :کبری آقازریانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید