آنچه در دولت یازدهم تحقق پیدا کرد سند افتخار برای جامعه بشریت استبه گزارش ایرنا آیت الله عباسعلی سلیمانی روز چهارشنبه در جشنواره عمران سلامت در زاهدان با قدردانی از خدمات دولت از ابتدای پیروزی انقلاب تا به امروز اظهار داشت: توسعه زیرساخت های بخش درمان و قرار ندادن بیمار و طبیب مقابل هم به این معنی که سروکار هر 2 این اقشار با دولتمردان است از مهمترین پروژه های اجرایی دولت در چهار سال گذشته به حساب می آید.
امام جمعه زاهدان افزود: در رژیم قبل نیز برنامه ریزی در حوزه بهداشت و درمان قوی دیده شده بود به طوری که دانشگاه شیراز حرف نخست را در خاورمیانه می زد اما به کمیت و کیفیت خدمات توجه نشد یعنی توسعه کیفی مراکز درمانی و بهداشتی و استفاده از پزشکان متخصص بر اساس پهنای این سرزمین نبود.
نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: به برکت انقلاب اسلامی با وجود محدودیت های حاکم در دولت های قبلی، تحولاتی در حوزه بهداشت و درمان صورت گرفت و شالوده تمام خیر و برکات حوزه بهداشت و درمان در دولت یازدهم ریخته نشد و حدود چهار دهه گذشته شاهد ارتقا در کمیت و کیفیت ارائه خدمات در این حوزه بودیم.
آیت الله سلیمانی ادامه داد: با تلاش های صورت گرفته از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون پزشکان ایرانی جایگزین پزشکان بنگلادشی، هندی و پاکستانی شدند و دانشگاههای علوم پزشکی در تمام استان های کشور شکل گرفت.
نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان های سیستان و بلوچستان و کرمان افزود: قبل از دولت یازدهم نگاه طبیب به دست بیمار بود و جامعه سرنوشت بیمار را به پزشک سپرده بود اما در چهار سال گذشته با اجرای طرح تحول نظام سلامت این نگاه تغییر پیدا کرد و سروکار پزشک و بیمار هر 2 با دولتمردان قرار گرفت.
امام جمعه زاهدان با قدردانی از خدمات وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: قاضی زاده هاشمی بدون لابیگری و نازکشیدن زمانی که اصرارش بر رفتن بود، با درخواست نظام و مردم سنگر را ترک نکرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان نیز در این نشست اظهار داشت: طرح تحول نظام سلامت اجرا نمی شد مگر اینکه سلامت مردم در اولویت قرار گیرد.
دکتر محمود رضا میری اظهار داشت: قبلا در سراوان 17 پزشک متخصص داشتیم که به برکت اجرای این طرح هم اینک 23 پزشک متخصص در این شهرستان به مردم خدمات رسانی می کنند.
وی افزود: در دولت یازدهم 10 بیمارستان در حوزه زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ساخته شد که سه مورد از آنها در مناطق مرزی زهک، میرجاوه و هیرمند بوده است.
وی ادامه داد: با اجرای طرح تحول نظام سلامت 85 درصد آمار مبتلایان به بیماری تالاسمی و 32 درصد آمار مرگ و میر مادران در حوزه زیر پوشش این دانشگاه در سیستان و بلوچستان کاهش و 26 درصد عمل های جراحی، 21 درصد زایمان طبیعی و 53 درصد میزان بستری بیمارستانی افزایش پیدا کرده است.
به گزارش ایرنا استان سیستان و بلوچستان با توجه به گستردگی و داشتن بیش از هزار و 100 کیلومتر مرز خشکی با 2 کشور همسایه و 310 کیلومتر مرز دریایی در حوزه بهداشت و درمان به سه بخش تقسیم شده که شهرستان های شمالی شامل زابل، هیرمند، زهک، هامون و نیمروز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی زابل و شهرستان های زاهدان، میرجاوه، خاش، سراوان، سیب و سوران، مهرستان، چابهار و کنارک زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و شهرستان های ایرانشهر، سرباز، نیکشهر، دلگان، فنوج و قصرقند زیر پوشش دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر قرار دارد.
سیستان و بلوچستان با 19 شهرستان و 2 میلیون و 775 هزار و 14 نفر جمعیت پهناورترین استان کشور محسوب می شود که با کشور افغانستان و پاکستان هم مرز است.
3042**6081 خبرنگار: محدثه حیدری گرجی **انتشاردهنده: حیدر سرایانیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید