خانه / آشپزی / ابتکار: گفت و گوی ملی خانواده از سوی دولت دوازدهم پیگیری می شود

ابتکار: گفت و گوی ملی خانواده از سوی دولت دوازدهم پیگیری می شودبه گزارش ایرنا، معصومه ابتکار روز دوشنبه در نشست فعالان و فرهیختگان حوزه زنان و خانواده استان یزد اظهار داشت: دولت دوازدهم در قالب چارچوب و اسناد بالا دستی، دستور کار مشخصی برای بهبود شاخص های اجتماعی تعریف شده دارد.
وی با تأکید بر لزوم مشارکت مردم و همکاری با اقشار مختلف در بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد برای پیشبرد امور در حوزه زنان و خانواده افزود: مسئولیت اجتماعی بخش خصوصی و فعالیت داوطلبانه به عنوان شاخص های یک جامعه زنده شناخته شده که در کنار فعالیت های دولت ها با نگاه متعالی انسان ها به عنوان شاخص پیشرفت و پویایی اجرا می شود.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه در فضای جدید اجتماعی و سیاسی کشور، طرح دیدگاه ها، انتقادها و ارائه پیشنهادها بیشتر شده تأکید کرد: در این فضا، بخش غیردولتی بیشتر دیده خواهد شد و ما نیز با نگاه اصلاح طلبانه و خیرخواهانه درصدد شنیدن دیدگاههای مردم و جلب مشارکت بخش خصوصی هستیم.
ابتکار تصریح کرد: دولت هیچ امری را نمی تواند به تنهایی پیش ببرد و معتقداست توجه به نقش مردم در کشور یک نگاه تبلیغاتی صرفا اداری نیست و در سیاست گذاری‌ها و تدوین برنامه ششم برای حضور مردم و تشکل های مردم نهاد یک نقش واقعی دیده شده است.
وی با بیان اینکه جایگاه بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد در کشور باید با نگاه غیردولتی باشد افزود: بسیاری از مدیران دولتی به این نکته توجه دارند و در استان‌ها نیز این نگاه و جهت‌گیری باید بیش از گذشته تقویت شود تا بتوانیم از حضور بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد نیز بهره مند شویم.
وی با تاکید بر اینکه یکی از رویکردهای دولت بحث اشتغال است، افزود: برای بعد از فارغ التحصیلی جوانان، دولت باید با همکاری همه دستگاه ها برنامه داشته باشد و این مهم از خواسته های شخص رئیس جمهور است تا از همه ظرفیت ها استفاده کنند.
ابتکار با اشاره به توجه دولت به حوزه گردشگری و ویژگی های استان یزد در این زمینه تصریح کرد: طرحی از سوی دولت برای حفظ محیط زیست و اقتصاد روستا در راستای کمک به رونق اقتصادی دنبال می شود که در زمینه اشتغالزایی و توجه به صنایع دستی با حضور بانوان مؤثر است.
وی با اشاره به حضور بانوان تحصیلکرده در سطح جامعه عنوان کرد: امیدواریم با کمک تشکل ها و سازمان های مردم نهاد بحث اشتغال بانوان در حوزه صنایع دستی از تولید تا بسته بندی و صادرات دنبال شود و پیشنهادات و نظرات ارزنده خود را برای تحقق سهم بانوان در زمینه اعتبارات را نیز ارائه کنند.
معاون رئیس جمهور با بیان اینکه فرصت برای ایجاد اشتغال روستایی فراهم است و نیاز افراد جویای کار در روستا را رفع خواهد کرد، گفت: این موضوع نیاز به آموزش و توان افزایی دارد که دولت با برنامه ها و رویکردی که دارد به طور قطع زمینه ایجاد اشتغال برای بانوان در روستاها فراهم خواهد شد.
وی انتقال تجربیات در راستای اجرای طرح اشتغال فراگیر را از راهکارهای مهم در ایجاد اشتغال برشمرد و اظهار داشت: دولت از دیگر برنامه هایی که در حوزه بانوان دنبال می کند، توجه به ورزش و نشاط، حقوق کودک و نوجوان و شهروندان و … است که به عنوان مؤلفه های یک جامعه زنده و پویا با جزئیات بیشتر دنبال می شود.
ابتکار، موضوع نشاط را از مسائل مهم در جامعه برشمرد و گفت: از جمله مواردی که همه ما در تمامی سطوح و لایه های جامعه باید به آن توجه کنیم، نشاط و شادابی به ویژه در بانوان و دختران به عنوان مادران آینده ایران اسلامی است بنابراین باید بتوانیم مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد، آسیب شناسی کرده و در صدد رفع آن باشیم که این مهم مستلزم حضور گسترده فعالان و فرهیختگان حوزه زنان است.
وی از دیگر موارد مورد توجه در این حوزه را که با همکاری دولت اجرایی خواهد شد، طرح تاب آوری اجتماعی برشمرد و عنوان کرد: جوامع باید بتوانند ظرفیت ها و مهارت های اجتماعی، حقوقی و ارتباطی خود را برای مقابله با کاهش آسیب ها بشناسند.
معاون رئیس جمهور، همکاری با سمن ها در راستای توان افزایی را از راهکارهای موثر در این زمینه برشمرد و گفت: خوشبختانه در این زمینه ظرفیت های خوبی داریم و سمن ها با قدرت می توانند در این زمینه ها کار کنند و نقش آفرینی داشته باشند تا اثرگذاری فعالیت ها در این حوزه را شاهد باشیم.
ابتکار، خواستار همکاری استان ها در این زمینه و حضور پرشور و موثر دستگاه های مرتبط شد و افزود: امیدواریم بتوانیم در ایامی که تا پایان سال باقی مانده، در این زمینه ها نیز گامی مؤثر به سمت تحول و اصلاح برداریم و خانواده هایی با نشاط و پویا داشته باشیم.
وی با تاکید بر لزوم شناسایی موانع در ادامه راه و اجرای طرح های موثر در این حوزه بیان داشت: امید است بتوانیم آینده ای روشن را برای جوانان و نوجوان این مرز و بوم همراه با نشاط و شادابی رقم بزنیم.
معصومه ابتکار در سفر یک روزه به یزد ضمن حضور نشست های طرح توان افزایی سازمان ها مردم نهاد همیاران حقوق کودک و نوجوان در محلات ، نشست فعالان و فرهیختگان حوزه زنان و خانواده ، شورای اداری استان و نشست احزاب و تشکل های سیاسی استان یزد، خانه امن بهزیستی یزد را افتتاح می کند.
1968/ 6197 خبرنگار: محمود رضا رحمانی**انتشار: محمدحسین فلاحانتهای پیام /*