اختصاص 10میلیون مترمکعب آب از سد تالوار برای تامین آب روستاهای خدابندهبه گزارش ایرنا ، اسدالله درویش امیری شامگاه یکشنبه در ستاد اقتصاد مقاومتی استان زنجان افزود: با پیگیری های انجام شده طی هفته های گذشته 20 میلیون متر مکعب از سد آیدوقموش میانه در رودخانه قزل اوزن جاری و موجب خوشحالی روستاییان طارم شد.
شهرستان خدابنده با چهار بخش، هفت شهر و بیش از 220 روستای دارای سکنه ، دارای 164هزار نفر جمعیت است.
به گزارش ایرنا ، سد تالوار در مرز 3 استان زنجان، همدان، کردستان واقع شده و هدف از اجرای این طرح افزایش سطح زیر کشت و تولید کشاورزی ، توسعه صنایع وابسته به کشاورزی، اشتغالزایی و پیشگیری از مهاجرت بی‌رویه روستاییان، افزایش متوسط درآمد کشاورزان، ایجاد شرایط توسعه و رشد بخشهای مختلف اقتصادی و جلوگیری از سیل و مهار طغیان رود خانه تالوار است.
سد تالوار آب مورد نیاز هفت هزار و 500 هکتار از زمینهای دشت خورخوره شهرستان بیجار استان کردستان ، 24 هزار و هزار 500 هکتار زمینهای دشت گرماب و بیزینه رود در شهرستان خدابنده استان زنجان و آب آشامیدنی شهرستان همدان را به میزان 89 میلیون مترمکعب در سال ، تامین و تنظیم می‌کند.
استاندار زنجان خاطرنشان کرد: منابع آبی محدود است و اگر در نحوه مصرف این منابع تغییری رخ ندهد ، امکان دارد طی سال های آینده حتی به برخی روستاها نتوان با تانکر آبرسانی کرد.
درویش امیری، بر لزوم هوشیار و آگاه سازی مردم از وضعیت منابع آبی استان تاکید و اظهار کرد: مردم باید بدانند که میزان بارندگی ها و حجم آب ذخیره شده در پشت سدها کاهش یافته است.
این مسئول اضافه کرد: همه باید بپذیرند که منابع آبی محدود است و از این منابع محدود باید با برنامه ریزی و تدبیر استفاده و بهره برداری کرد.
وی به تلاش شرکت آب و فاضلاب روستایی برای جلب مشارکت خیران به منظور آبرسانی به روستاها اشاره و خاطر نشان کرد: همین قنات هایی که سال ها در کشور احداث و مشکل کم آبی را مرتفع کرده ثمره مشارکت روستاییان و خیران آبرسان است.
درویش امیری در بخش دیگری از سخنانش به فرارسیدن روز صنعت دفاعی کشور اشاره کرد و ادامه داد: در هشت سال جنگ تحمیلی ، رزمندگان اسلام به سختی تسلیحات نظامی را تامین می کردند در حالی که امروز ایران یکی از قدرتمندترین کشورها در توان دفاعی محسوب می شود.
استاندار زنجان ، نقطه قوت و ارزشمند توان نیروهای مسلح جمهوری اسلامی را استفاده از توان و دانش بومی در تولید انواع تسلیحات دفاعی خواند و گفت: وضعیت کنونی ایران از نظر زیر ساخت تجهیزات نظامی و امکانات دفاعی غیرقابل مقایسه با سال های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی است.
وی اضافه کرد: در دولت یازدهم حمایت های جدی با تخصیص بودجه دفاعی انجام شد و امروز شاهد شکوفایی توانمندی نیروهای نظامی و دفاعی کشور هستیم.
استاندار زنجان از دولت و وزارت جهاد کشاورزی بابت پرداخت یکهزار میلیارد ریال از مطالبات کشاورزان برای خرید تضمینی گندم قدردانی کرد.
3001/8068
خبرنگار: مینا افشاری ** انتشار دهنده: اسماعیل جهانبخشانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید