ارتقا روابط تجاری با کشورهای همسایه در اولویت سیاست های دولت استبه گزارش ایرنا محمد نهاوندیان پنجشنبه شب در نشست شورای اداری، اعضا اتاق بازرگانی و کارگروه اقتصاد مقاومتی سیستان و بلوچستان در زاهدان اظهار داشت: در سیاست دولت کشورهای همسایه اولویت تجاری و اقتصادی هستند و باید در تعامل متقابل و اتکا اقتصاد و تجارت با این کشورها پیوندهای متنوع و غیر قابل گسست را ایجاد کرد.
وی افزود: دولت باید در قالب پروتکل ها، مذاکرات و رفع موانع زمینه های لازم را در این رابطه فراهم و اتاق های بازرگانی باید با رفت و آمدهای مستمر و شناخت بازارهای کشورهای همسایه به بازرگانان و تجار کمک کنند.
وی تصریح کرد: کشورهای همسایه نزدیکترین بازارهای صادراتی با مزیت های مختلف از جمله هزینه کمتر برای حمل و نقل و روابط اجتماعی اقوام استان های مرزی با آن سوی مرز به حساب می آیند.
وی افزود: باید از روابط دوستی و خویشاوندی اقوام و طوایف مرزی با مردم آن سوی مرزهای ایران برای تقویت روابط اقتصادی با کشورهای همسایه و منطقه بهترین استفاده را کرد.
وی تاکید کرد: سیاست قطعی دولت در حوزه اقتصادی ارجحیت دادن به روابط تجاری با کشورهای همسایه و منطقه است.
معاون اقتصادی رئیس جمهوری ادامه داد: دولت بسترسازی های لازم را در این زمینه با امضای توافقنامه های مختلف ایجاد می کند و این تجار و فعالان بخش خصوصی هستند که باید از این فرصت بهترین بهره را ببرند.
نهاوندیان افزود: باید هیات هایی از تجار بخش خصوصی تشکیل و با سفر به کشورهای همسایه نیازسنجی های لازم را انجام دهند.
وی گفت: به طور جدی از اتاق بازرگانی زاهدان و فعالان اقتصادی سیستان و بلوچستان می خواهیم در شناخت بازارهای کشورهای همسایه تلاش کنند.
وی تاکید کرد: امروز سرمایه گذاران خارجی در بازارهای جهانی به طور جدی در مورد ایران صحبت می کنند و بر این اعتقاد هستند که بازار ایران قابل صرفنظر کردن نیست.
معاون اقتصادی رئیس جمهوری تصریح کرد: این دیدگاه کیفیت کالاهای تولیدی را تضمین می کند که هم به نفع مصرف کننده، هم کارگر ایرانی و هم سرمایه گذار خارجی است.
وی گفت: اگر می خواهیم سرمایه گذار خارجی به کشور بیاید باید فضای این سرمایه گذاری در ایران به ویژه سیستان و بلوچستان مساعد و ایمن باشد.
وی تاکید کرد: رقابت اصلی در دنیا، رقابت در جلب سرمایه است و هر دولتی با برگزاری همایش های مختلف با هدف تبلیغ برای کشورش و جذب سرمایه گذار تلاش می کند.
معاون اقتصادی رئیس جمهوری افزود: شعار انتخاباتی دکتر روحانی با عنوان آزادی، امنیت، آرامش و پیشرفت در حوزه اقتصاد فرصت دقیق و مهمی است برای فعالان اقتصادی داخلی و خارجی که بتوانند برای رشد و توسعه کشور فعالیت کنند.
وی ادامه داد: تاکید رئیس جمهوری بر مسائل آزادی، امنیت، آرامش و پیشرفت فقط بیان الفاظ زیبا نیست بلکه با داشتن همه این مولفه ها در عرصه های مختلف از جمله اقتصاد می توانیم به پیشرفت برسیم.
نهاوندیان اظهار داشت: حمل و نقل یکی از مهمترین عناصر در جذب سرمایه گذار برای استان سیستان و بلوچستان است و دولت سرمایه گذاری خوبی را در این بخش آغاز کرده که نمونه آن توسعه بندر شهید بهشتی چابهار، افزایش ظرفیت ترانزیتی و تلاش برای وصل کردن راه آهن جنوب شرق به شمال غرب کشور است.
وی انجام شبکه گاز شهری در زاهدان و کارهای بزرگ در زمینه اکتشاف معادن را از دیگر اقدامات صورت گرفته در سیستان و بلوچستان برشمرد و گفت: همچنان بر فرصت استفاده از ظرفیت های معدنی استان اضافه می شود و به طور قطع این نقطه از ایران اسلامی در آینده به قطب معدنی کشور تبدیل خواهد شد.
وی با تاکید بر همدلی و وحدت بیان کرد: همه آنچه امکان بروز و ظهور دارد در سایه وحدت و همدلی محقق خواهد شد و در طول تمام این سال ها همین عامل موجب پیروزی های بی نظیر ملت در مقابل فشارها و تحریم ها بوده است.
معاون اقتصادی رئیس جمهوری ادامه داد: باید این وحدت کلمه و همدلی را حفظ کرد و پایدار نگه داشت که رمز موفقیت در تمامی عرصه ها خواهد بود.
وی همچنین با ابراز خرسندی از حضور در میان مردم شریف سیستان و بلوچستان و مشاهده توسعه فعالیت های عمرانی و اقتصادی این استان گفت: جای خوشحالی دارد که امروز شاهد پیوند بخش های خصوصی و دولتی در قالب اتاق بازرگانی استان هستیم و باید این پیوند و همدلی میان اقشار مختلف اجتماعی در این نقطه از ایران اسلامی گسترش یابد و حفظ شود.
معاون اقتصادی رئیس جمهوری تاکید کرد: با همدلی و همراهی می توان از همه موانع عبور کرد و در این میان ضرورت توسعه اقتصادی این است که «بخش خصوصی» سکاندار اقتصادی باشد بطوریکه رهبر معظم انقلاب مجددا در بیانات اخیرشان تاکید کردند که باید دولت از تصدی ‌گری فاصله گیرد و نقش هدایتی و حمایتی داشته باشد.
نهاوندیان گفت: با وجود همه محدودیت ها در کاهش درآمدهای نفتی، دولت سرمایه بانک ها را افزایش داده که به معنای افزایش قدرت ارائه تسهیلات به بخش خصوصی برای توانمندسازی است و باید از این فرصت نهایت بهره برداری صورت گیرد.
وی افزود: همه حمایت ها و پشتیبانی ها در صورتی مفید خواهد بود که بخش خصوصی نیز در راستای توانمندسازی خود گام بردارد و لازمه این مهم ایجاد فضای رقابتی و رشد درونی بخش خصوصی است.
وی ادامه داد: بخش خصوصی باید به جای اینکه با حمایت های غیر منطقی و غیر هدفمند در حالت نوزادی باقی بماند برای حضور پررنگ در فضای رقابت جهانی و بین المللی تلاش کند.
معاون اقتصادی رئیس جمهوری تاکید کرد: باید در بخش خصوصی مطالعه دقیق از عرضه و تقاضا و شناخت از محیط پیرامونی شکل گیرد و برای رسیدن به این مهم نیاز است اتاق های بازرگانی، مشاوران متخصص آشنا به حوزه های بین المللی را برای فراهم کردن زمینه رقابت در عرصه جهانی جذب کنند.
به گزارش ایرنا محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهوری و هیات همراه روز پنجشنبه ابتدا وارد زابل شدند و 2 طرح مرکز همایش های بین المللی آیت الله هاشمی رفسنجانی و دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه زابل را افتتاح کرد.
حضور در محل اجرای طرح 46 هزار هکتاری دشت سیستان و بررسی آخرین وضعیت آن از دیگر برنامه های محمد نهاوندیان در سفر به منطقه سیستان بود.
معاون اقتصادی رئیس جمهوری سپس برای افتتاح 2 طرح وابسته به شرکت صنایع سیمان سیستان، شرکت در نشست راهبردی اقتصاد مقاومتی سیستان و بلوچستان و حضور در برنامه مردم و مسئولان شبکه استانی هامون وارد زاهدان شد.
دکتر نهاوندیان به اتفاق هیات همراه در مراسم بهره برداری از کارخانه پلیمر پاکت پرند زاهدان و ناوگان حمل و نقل کارخانه سیمان زابل شرکت کرد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان در حاشیه مراسم راه اندازی 2 طرح زیر مجموعه کارخانه سیمان زابل به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: یکی از این طرح ها کارخانه پلیمر پاکت پرند است که به عنوان تنها واحد تولید کیسه های بسته بندی سیمان و مواد شیمیایی شرق کشور شناخته می شود.
نادر میرشکار افزود: این کارخانه در زمینی به مساحت هفت هزار و 500 متر مربع و سرمایه گذاری 400 میلیارد ریال ساخته شده است.
وی ادامه داد: این کارخانه برای 160 نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد کرده است.
وی گفت: با توجه به نگاه صادراتی در زمینه سیمان، شرکت صنایع سیمان سیستان به منظور سرعت بخشیدن به امر صادرات ناوگان حمل و نقل وابسته به این شرکت را امروز افتتاح کرد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان افزود: 50 دستگاه خودروی سنگین (تریلی) با سرمایه گذاری 250 میلیارد ریال در قالب این ناوگان کار جابجایی سیمان را برعهده دارند.
میرشکار اظهار داشت: با افتتاح این واحد برای 100 نفر از مردم سیستان و بلوچستان شغل ایجاد شده است.
3042**6081 خبرنگار: محدثه حیدری گرجی ** انتشار دهنده: حیدر سرایانیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید