خانه / دسته‌بندی نشده / استفاده از داروهای ایرانی برای درمان هپاتیت موثرتر و به صرفه تر است

استفاده از داروهای ایرانی برای درمان هپاتیت موثرتر و به صرفه تر استماسیمو کلومبو/Massimo Colombo که در هفتمین کنگره بین المللی هپاتیت تهران جایزه کوثر را دریافت کرد، در مورد تلاش های ایران برای مقابله با هپاتیت های B و C به خبرنگار علمی ایرنا اظهار کرد: تلاش های ایران در این زمینه قابل توجه و همگام با اقدامات سازمان بهداشت جهانی است.
وی افزود: انجمن کبد اروپا به عنوان یکی از نهادهای بین المللی در زمینه کبد، تلاشی را برای حذف کامل ویروس بیماری هپاتیت C در جمعیتی محدود آغاز کرده است که می تواند راهکاری برای حذف این ویروس در سراسر دنیا باشد.
کلومبو ادامه داد: این طرح در میان افرادی انجام می شود که با خطر ابتلا به هپاتیت مواجه اند مانند زندانیان، معتادان تزریقی، مبتلایان به هموفیلی و تالاسمی، افرادی که عمل پیوند عضو انجام داده اند و افرادی که رفتارهای پرخطر دارند.
استاد دانشگاه میلان افزود: همه این افراد شناسایی شده اند و برنامه دارودرمانی در میان آنان با هدف جلوگیری از انتقال بیماری و تبدیل شدن آن به سرطان کبد انجام می شود.
کلومبو گفت: در این زمینه در اروپا تمرکز زیادی روی نوزادان داریم زیرا نوزادان گروه پرخطری هستند که معمولا درخطر بودن آنان مشخص نمی شود؛ در جهان چندین میلیون نوزاد مبتلا به هپاتیت هستند که از طریق مادر این بیماری به آنان منتقل شده است. درمان نوزادان از این نظر مهم است که می توانند در آینده موجب انتقال بیشتر این بیماری شوند.
وی تاکید کرد: اینها هدف برنامه حذف هپاتیت C ایزل است و اقدامات ایران در این زمینه حتی از ایزل نیز جلوتر است و از این بابت به مسئولان مربوطه تبریک می گویم.
متخصص تشخیص و درمان هپاتیت و سرطان کبد در مورد داروهای ایرانی برای درمان هپاتیت گفت: ایران از داروهای داخلی استفاده می کند که از نظر اثربخشی و هزینه بسیار به صرفه است.
کلومبو ادامه داد: در ایتالیا 2 میلیارد یورو برای درمان 85 هزار بیمار مبتلا به هپاتیت با داروهای خارجی هزینه کرده ایم؛ در حالی که در مصر با داروهای داخلی با 2 میلیون دلار همین میزان بیمار را درمان شده اند.
وی در مورد بهترین روش برای جلوگیری از هپاتیت نیز توضیح داد: آزمایش برای تشخیص بیماران، واکسیناسیون گسترده نوزادان و واکسیناسیون مجدد در 12 سالگی علیه هپاتیت B و C بسیار مهم است؛ در ایتالیا در این سن واکسیناسیون مجدد را انجام می دهیم زیرا آشنایی با مصرف مواد مخدر معمولا در این سن آغاز می شود.
علمی**9157** 1701
خبرنگار: منصوره شوشتری* انتشار: حمید قدیمی
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.meانتهای پیام /*