افتتاح پروژه “ایرانوم” در هفته دولت/شناسایی ژن‌های بیماری‌زا

مدیرکل دفتر توسعه نوآوری سلامت وزارت بهداشت با بیان اینکه پروژه ایرانوم، “پایگاه اطلاعات و نگهداری ژن‌های سالم اقوام مختلف ایرانی” است، از افتتاح این پروژه در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی طی هفته دولت خبر داد.

دکتر وطن‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در خصوص پروژه “ایرانوم” اظهار کرد: با توجه به پیشرفت تکنولوژی ژن‌درمانی و نگهداشت ذخیره‌های ژنتیکی، پروژه پایگاه اطلاعات و نگهداری ژن‌های سالم اقوام مختلف ایرانی را تحت عنوان “ایرانوم ” با همکاری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری تعریف کردیم.

مدیرکل دفتر توسعه نوآوری سلامت وزارت بهداشت در خصوص مزایای این طرح گفت: با توجه به پراکندگی انواع مختلف بیماری‌ها در اقوام مختلف ایرانی و شیوع برخی از سرطان‌ها در برخی از مناطق، این پروژه کمک می‌کند ژن‌هایی را که می‌توانند احتمالا منجر به بیماری در اقوام مختلف شوند، شناسایی کنیم.

دستگاه ان‌جی‌اس وارد شد

وی افزود: زیرساخت اولیه این پروژه در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی آماده شده و دستگاه معروف به ان‌.جی.اس یکی از دستگاه‌های پیشرفته بازخوانی رمز و رموز دی.ان.ای در سلول‌های انسانی که مورد استفاده در این پروژه است نیز وارد شد.

وطن‌پور ادامه داد: این دستگاه جزو یکی از دستگاه‌های پیشرفته در دنیا است که برای ورود به کشور با محدودیت‌هایی در خرید و نقل و انتقال مواجه بودیم که خوشبختانه روز سه‌شنبه، 27 تیرماه موفق شدیم این دستگاه را وارد کنیم.

مدیرکل دفتر توسعه نوآوری سلامت وزارت بهداشت در ادامه با بیان اینکه این پروژه در هفته دولت افتتاح خواهد شد، تصریح کرد: در ابتدا پایلوت این طرح در تهران خواهد بود که امیدواریم این پروژه در سراسر کشور توسعه یابد.

وی تصریح کرد: البته آزمایشگاه‌های متعددی درسراسر کشور از دانشگاه‌های مختلف همچون دانشگاه علوم پزشکی مشهد و شیراز اظهار داوطلبی کردند که بتوانند این دستگاه و آزمایشگاه را داشته باشند که پس از راه‌اندازی این پروژه در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی قطعا در دانشگاه‌های دیگر هم نمونه‌هایی را خواهیم داشت.