خانه / آشپزی / امکان تداوم دزدی های دریایی بدون کمک استکبار وجود ندارد

امکان تداوم دزدی های دریایی بدون کمک استکبار وجود نداردبه گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نداجا، امیر دریادار حسین خانزادی روز یکشنبه در مراسم استقبال از ناوگروه چهل و نهم نیروی دریایی در منطقه یکم این نیرو در بندرعباس، افزود: برخی تلاش دارند نشان دهند این دزدی های دریایی شکل کنترل شده ندارد.
وی ادامه داد: از سال 2007 با تشدید دزدی های دریایی در منطقه، نوعی از تروریسم نیابتی در دریا شکل گرفت.
وی اضافه کرد: دزد دریایی از ساحل به دریا می رود و برای این حرکت نیاز به تجهیزات و ابزار دارد که امکان پیدا کردن موقعیت یگان شناور تجاری را داشته باشد.
فرمانده نداجا ابراز داشت: آدم هایی که در سواحل سومالی حضور دارند توانایی انجام این کار را ندارند، بنابراین کسی باید اطلاعات و تجهیزات را در اختیار آن ها قرار داده و از آن ها حمایت کند.
وی خطاب به اعضای ناوگروه چهل و نهم گفت: کاری که در ماموریت خود انجام دادید، بخشی از فرایند آغاز شده از سال 2010 است که با تلاش کشورهای منطقه و حضور نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در اجلاس فرمانده هان نیروی دریایی اقیانوس هند شکل گرفت.
امیر دریادار خانزادی خاطر نشان کرد: این اجلاس با هدف براقراری امنیت با مشارکت و کمک جمعی کشورهای منطقه شکل گرفت و مبدا آن کشور هند بود چون تهدیدهای دزدی دریایی به آن شکلی که جامعه جهانی بیان کرده از مبدا سومالی 700 مایل تا مرزهای هند امتداد پیدا می کند.
بنا به اظهار وی، در این اجلاس نیروی دریایی ارتش طرحی را تحت عنوان شکل گیری یک ناوگروه رزمی در قالب اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی اقیانوس هند ارائه کرد ولی کشورهای بزرگ دنیا که رویکرد استکباری به منطقه داشته و دارند برای عدم تصویب و اجرایی شدن طرح پیشنهادی جمهوری اسلامی تلاش بسیار کردند.
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: در اولین اجلاس که این طرح توضیح داده شد مورد تایید و تصویب 36 کشور منطقه قرار گرفت و مقرر شد طرح تکمیلی را جمهوری اسلامی بدهد.
امیر دریادار خانزادی اضافه کرد: این طرح در استرالیا ارائه و بین کشورهای حاضر در اجلاس به اشتراک گذاشته شد و مقرر شد کشورهای عضو در بنگلادش نتیجه موافقت و یا موافقت نکردن شان را اعلام کنند.
وی ادامه داد: در اجلاس بنگلادش هنوز این جمع بندی به نقطه اجرا نرسید، اما ارائه این طرح موجب این شد اولین رزمایش امداد و نجات نیروهای دریایی اقیانوس هند در منطقه شکل بگیرد.
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: حرکتی که از سال 2008 و 2010 شروع شد در 2016 به یک نتیجه رسید.
وی بیان کرد: حضور در این رزمایش با سپری کردن حدود هشت هزار مایل دریایی و افزون بر 67 روز حضور در آب های آزاد در واقع آن مطالبه ای که نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی از کشورهای منطقه کرد را با قدرت تایید کردید.
فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: نیروی دریایی تنها نیرویی است که با مجموعه ای از تجهیزات و تسلیحات در اختیار با قدرت وارد بندر کشورهای دوست می شود و با این اقدام مجموعه ای از توانمندی های صنعتی، علمی و قدرت و اقتدار کشور را به نمایش می گذارد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: شرایط امنیتی پیچیده و خاصی پیرامون کشور قرار دارد که فراینده شکل گیری آن به پیش از انقلاب اسلامی و کشف نفت در کشور باز می گردد.
وی گفت: بواسطه این کشف توجه استکبار جهانی و قدرت های بزرگ به این منطقه هر روز بیشتر شد و در سال های گذشته تلاش برای سلطه بر این منطقه شکل رقابتی پیدا کرد.
وی ادامه داد: اگر یکی از این قدرت ها برود ، جای خود را به دیگری می دهد و گروه های مختلفی در منطقه شکل می گیرند، این گروه ها یک روز از افغانستان و روزی از عراق، سوریه، یمن و غیره سر در می آورند.
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ابراز داشت: محیط امنیتی پیرامون کشور در دریا پیچیدگی های خاص خود را داشته و تهدیدهایی که پیرامون جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته اند علاوه بر ساحل، در دریا شکل ویژه خود را دارد.
امیر دریادار خانزادی در بخشی دیگری از سخنان خود با اشاره به جنگ نرم و تلاش دشمن برای شکل گیری عملیات روانی در داخل کشور، گفت: دشمن درصدد است تا با نفوذ در بین مردم، شکاف و دو دستگی ایجاد کند.
وی با یادآوری اینکه کشور و ملت ایران هنوز زخم های دوران دفاع مقدس را بر تن دارد و آن را فراموش نکرده و نخواهد کرد، گفت: امکان ندارد حمله استکبار جهانی به ناوشکن های سهند، سبلان و جوشن و هچنین هواپیمای مسافربری ایرباس را فراموش کنیم.
خانزادی با بیان اینکه دشمن می خواهد با لبخند و با القای اینکه در کنار ملت است بین ما شکاف ایجاد کند، افزود: دشمن نمی تواند در بین نیروهای مسلح شکاف ایجاد کند اما باید مراقب خانواده ها و فرزندان مان باشیم تا خدای ناکرده آنها را فریب ندهد.
وی از حضور در آب های آزاد و رزمایش ها به عنوان بخشی از قدرت بازدارندگی ایران اسلامی نام برد و اضافه کرد: نیروی دریایی ارتش و سپاه دست در دست هم چنان قدرت و توان بازدارندگی ایجاد کرده اند که احدی جرات تجاوز به ایران اسلامی را نخواهد داشت.
ناو گروه 49 نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران متشکل از ناوشکن سبلان و ناو پشتیبانی بندرعباس پس از 67 روز دریانوردی در آب های آزاد و بین المللی، صبح امروز(یکشنبه) به بندرعباس بازگشت.
3219/7408
تنظیم کننده: عزت الله معمارباشی ** انتشار دهنده: محمد جهانگیریان

* آگاهی از آخرین اخبار استان در کانال تلگرام ایرنا هرمزگان
* لینک جستجو کانال: irnabandarabas@
*ایمیل: irna.hormozgan@yahoo.comانتهای پیام /*