امکان حضور خریداران حقیقی در معاملات پتروشیمی بورس کالا فراهم شدبه گزارش یکشنبه تارنمای بورس کالای ایران، «حامد سلطانی نژاد» افزود: با توجه به اینکه در مورد برخی کالاها در بورس کالا مازاد عرضه وجود دارد، این تصمیم با مصوبه هیات پذیرش بورس کالای ایران گرفته شد تا خریداران حقیقی محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی که اطلاعاتشان در سایت بهین یاب ثبت نشده است و سهمیه ای برای آنها لحاظ نمی شود، نیز بتوانند از طریق تالار پتروشیمی بورس کالا معامله کنند.
به گفته وی، برای بهبود روند معاملات محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی در بورس کالای ایران، افزایش شفافیت معاملاتی، عرضه منظم و تعادل هر چه بیشتر عرضه و تقاضا، برخی محدودیت هایی که از سال 1389 تاکنون برای خریداران و مصرف کنندگان خرد حقیقی برای خرید محصولات و فرآورده های عرضه شده در این بازار اعمال شده بود، به تدریج با توجه به شرایط بازار حذف می شود.
وی یادآوری کرد تاکنون با هدف رسیدن مواد اولیه به مصرف کنندگان، مجوز حضور خریداران در تالار پتروشیمی منوط به تایید آنها در سامانه بهین یاب بود اما فقدان حضور اشخاص حقیقی بر روند کشف واقعی قیمت ها در تقابل عرضه و تقاضای آزادانه اثر می گذاشت.
این مسوول ادامه داد: برداشته شدن این محدودیت از معاملات بورس کالا در شرایطی است که در ماه های گذشته نیز شاهد رفع برخی محدودیت های دیگر از جمله حذف یا افزایش سقف قیمت، افزایش سقف سهمیه خرید محصولات براساس شرایط بازار و … بوده ایم تا روند معاملات بورس کالا روز به روز به سمت خروج از هر گونه محدودیت و آزادی کامل اما تحت نظارت حرکت کند.
سلطانی نژاد افزود: در گام اول در عرضه هایی که در روزهای غیر بهین یابی انجام می شود خریداران حقیقی می توانند اقدام به ثبت سفارش و خرید محصول کنند.
مدیرعامل بورس کالای ایران ادامه داد: افزون بر این موارد، مقرر شده است در مورد کالاهایی مثل گوگرد و برخی فراورده های نفتی نیز محدودیت های خرید برداشته و امکان حضور حقیقی ها به عنوان متقاضیان این کالاها فراهم شود.
به گفته وی، با این روند برقراری شفافیت هر چه بیشتر و تعادل بیشتر عرضه و تقاضا صورت می گیرد.
به گزارش ایرنا، در معاملات دیروز (شنبه) 64 هزار و 865 تن انواع فرآورده های نفتی و پتروشیمی در بورس کالای ایران خرید و فروش شد.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
اقتصام*2022*1961* تنظیم: میثم طاهری* انتشار: مریم مسعودانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید