خانه / دسته‌بندی نشده / ایران به تمام تعهدات خود در پروژه حفاظت از لایه ازون پایبند است

ایران به تمام تعهدات خود در پروژه حفاظت از لایه ازون پایبند استبه گزارش خبرنگار علمی ایرنا، گری لوییس روز یکشنبه در مراسم گرامیداشت سی امین سالگرد پروتکل مونترال و روز جهانی ازون در سازمان حفاظت محیط زیست افزود: سازمان ملل متحد از سال 2012 با سازمان حفاظت محیط زیست در راستای اجرای پروژه حفاظت از لایه ازون و کاهش گازهای مخرب لایه ازون همکاری دارد که در این راستا به اهداف مهمی دست یافته ایم.
وی اظهار کرد: در این پروژه دولت ایران تعهد کرده بود تا سال 2015 میزان واردات و مصرف گازهای مخرب لایه ازون را تا 15 درصد کاهش دهد که دولت ایران و سازمان ملل این فرایند را با همکاری برنامه سازمان ملل متحد، آژانس توسعه صنعتی ملل متحد ( یونیدو ) ، آلمان و واحدهای مرتبط با گازهای مخرب لایه ازون انجام داد.
وی تاکید کرد: به همین دلیل است که باور داریم ایران در زمینه کاهش گازهای مخرب لایه ازون به عنوان بهترین تجربه در منطقه و حتی جهان شناخته می شود که علت این موفقیت همکاری و مشارکت صحیح است.
لوییس ادامه داد: باید بر روی این موفقیت تمرکز کنیم و وارد فاز دوم اجرای پروژه شویم و از تجارب فاز اول برای اجرای فاز دوم استفاده کنیم که حداکثر تا پایان امسال امضا و اجرای آن آغاز می شود.
وی گفت: باید در طول اجرای فاز دوم نیز این همکاری حفظ شود، برنامه های این پروژه در سطح جهانی به گونه ای تنظیم شده که برای حفظ لایه ازون به کار بیشتری نیاز است و این به آن معنا است که ایران هم باید ببشتر کار کند.
نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران افزود: پروتکل مونترال یکی از موفق ترین معاهده ها در دنیا است که توانست به بیشتر اهداف محیط زیستی خود دست یابد، این پروتکل مسوول بود تا 100 درصد گازهای مخرب لایه ازون در جهان را کاهش دهد و اکنون با نتیجه فعالیت این
پروژه است که لایه ازون در حال ضخیم تر شدن است که ادامه آن منجر به حفاظت از زمین در برابر برخی تشعشات کیهانی می شود.
وی با بیان اینکه بیشترین تمرکز بر روی حذف هیدروکلرفلورکربن ها خواهد بود گفت: در همین راستا در اکتبر 2016 کشورهای عضو پروتکل مونترال در رواندا گرد هم آمدند و در قالب پروتکل رواندا به حذف کامل گازهای مخرب لایه ازون توافق کردند.
وی افزود: تقاضای من از دولت ایران این است که پروتکل رواندا را نیز مورد بررسی قرار دهد و به تصویب برساند.
لوییس ادامه داد: توافقنامه همکاری سازمان ملل متحد با ایران در سند پشتیبانی توسعه سازمان ملل در چهار حوزه محیط زیست، بهداشت، اقتصاد مقاومتی و کنترل مواد مخدر پوشش داده می شود.
وی افزود: در حوزه محیط زیست بر روی دو بحث اصلی مدیریت یکپارچه منابع طبیعی و اقتصاد کم کربن تمرکز شده است که تعداد زیادی از 18 آژانس سازمان ملل در ایران در این زمینه فعال هستند که امیدواریم مجموعه سازمان ملل بتواند در این زمینه با دولت ایران برای رسیدن به اهداف پیش بینی شده در توسعه پایدار دست یابد.
نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران اظهار کرد: به این ترتیب ایران می تواند برای مقابله با چالش ها و مشکلات محیط زبستی که با آن مواجه است به فرایند جهانی سایر کشورها بپیوندد.
*** صرفه جویی دو هزار میلیارد دلاری در اقتصاد جهانی از پروتکل مونترال
گری لوییس پیش از سخنان خود پیام دبیر کل سازمان ملل متحد در این مراسم را قرائت کرد که در این پیام آمده است؛ سی امین سالگرد پروتکل مونترال نقطه عطفی برای همه و براب سیاره ما است، زمانی که دانشمندان متوجه شدند استفاده از برخی محصولات روزمره موجب تخریب لایه شکننده ازون می شود جهان به این مشکل با تصویب پروتکل مونترال ( برای حفاظت از لایه ازون) پاسخ داد.
این پروتکل طیف گسترده ای از جمله دولت ها ،شرکت ها ، پزشکان، دانشمندان و شهروندان را گرد هم آورده و پشتیبانی کرد تا با همکاری آنها خسارات وارده به لایه ازون جبران شود که سالانه باعث نجات میلیون ها نفر از بیماری هایی همچون سرطان پوست و آب مروارید می شود.
همچنین پروتکل مونترال باعث کاهش فقر، کاهش اثراتت منفی تغییرات اقلبمی و حفظ زنجیره غذایی می شود، این معاهده همچنین فرصت های جدید کسب و کار را فراهم آورده و باعث صرفه جویی بیش از دو هزار میلیارد دلاری در اقتصاد جهانی تا سال 2050 خواهد شد.
مراسم گرامیداشت سی امین سالگرد پروتکل مونترال و روز جهانی ازون امروز یکشنبه با حضور نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران، رییس سازمان حفاظت محیط زیست و مدیر طرح ملی حفاظت از لایه ازون در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.
علمی 9014**1440
خبرنگار: کیمیا عبدالله پور** انتشار: گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.meانتهای پیام /*