برگزارکنندگان نشست های مذهبی خانگی در خراسان شمالی آموزش می بینندبه گزارش ایرنا حجت الاسلام علی خادمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران این استان اظهار کرد: نشست های مذهبی خانگی بستر سرمایه اجتماعی برای جامعه ما هستند و در هیچ کجای دنیا چنین برنامه ای وجود ندارد اما باید ساماندهی شوند.
وی با بیان اینکه بیشتر این زنان به صورت تجربی آموزش دیده اند افزود: متاسفانه بیشتر آنان سواد حوزوی، دانشگاهی ندارند و از دیگران مطالبی نقل می کنند که بعضا در این حوزه آسیب های دیده شده است که باید به این موضوع توجه کنیم تا با آسیب ها مواجه نشویم.
خادمی افزود: حتی برای برخی از آنان که در این خصوص استعداد و علاقه دارند به صورت ترمی ر موضوعات مختلف از جمله احکام و سایر موارد آموزش می بینند.
وی اظهار کرد: برخی از این افراد در کلاس های آموزشی متوجه خواهند شد که نباید در این حوزه وارد می شدند و به خودی خود از این کار صرفه نظر خواهند کرد.
مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی گفت: هم اکنون 260 خانم برگزار کننده نشست های مذهبی خانگی در این استان شناسایی شده اند که از آموزش ها برخوردار می شوند.
وی گفت: ذات این برنامه ها خوب است اما متاسفانه برخی آسیب نیز وارد شده است که باید با فرهنگ سازی برطرف شود.
وی اظهار کرد: تمامی این بانوان شناسایی شده اند و از نظر سن، سواد به ملای سنتی، تحصیل کرده دانشگاهی و حوزوی تقسیم خواهند شد و آموزش های لازم به هر گروه داده خواهد شد.
وی گفت: برگزاری مجالس های دینی در سطح خانه ها را توسط این بانوان با نظارت کنترل خواهیم کرد.
خادمی با بیان اینکه مقابله با بدعت ها و ترویج خرافات در جلسه های خانگی قرآنی بانوان نیز ضروری است گفت: این امر نیز نیاز به آموزش و فرهنگ سازی دارد.
مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی با بیان اینکه در حوزه تبلیغ دین استاندارد وجود ندارد گفت: متاسفانه در حوزه فضاهای مذهبی در زمینه های مختلف استانداردی وجود ندارد و رعایت نیز نشده است، حتی در برخی از مکان ها که شهرک سازی می شود برای فضای آموزشی زمین در نظر گرفته می شود اما به موضوعات دینی از جمله ساخت مسجد کمتر اهمیت داده می شود.
خادمی تعداد کل مساجد این استان را یک هزار و 108 باب مسجد عنوان کرد و افزود: از مجموع این تعداد 200 باب مسجد شهری و مابقی روستایی هستند.
وی اظهار کرد: تعداد مساجد این استان نسبت به جمعیت کم است که در این راستا باید بستر ها فراهم شود.
خادمی در بخش دیگری از سخنانش به سفر گروه علمای شیعه و سنی این استان به کشور لبنان نیز اشاره ای کرد و افزود: در این سفر 6 روحانی اعزام شدند که با علمای طراز اول اهل سنت و شیعه این کشور دیدار داشتند و همچنین در همایشی نیز شرکت داشتند.
وی افزود: در این سفر به این استان پیشنهاد داد تا هر ساله تعدادی طلبه به این کشور اعزام شود که این امر فرصت خوبی برای تعامل و برقراری ارتباط با این کشور است.
وی اظهار کرد: همچنین گروهی از علمای اهل سنت و شیعه کشور لبنان در دهه فجر سال جاری به این استان سفر خواهند کرد.
خراسان شمالی 863 هزار نفر جمعیت دارد که در این استان بیش از یک هزار هیات مذهبی و یک هزار و 108 مسجد وجود دارد.
3007/ 6042 خبرنگار: ربابه صانعی ** انتشار دهنده: سید حسین قدسیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید