بهبود زیرساخت های محرومترین بخش اهواز در دولت یازدهم/ آغاز گازرسانی به 25 روستا برای نخستین بارشاهین هاشمی شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با تشریح طرح های هفته دولت در بخش غیزانیه اظهار کرد: بخش غیزانیه از محروم ترین بخش های استان است که برای نخستین بار در دولت تدبیر و امید طرح های خوبی در آن اجرا شده است.
وی افزود: در هفته دولت طرح های عمران، آموزشی و خدماتی با اعتبار بیش از 100 میلیارد ریال در این بخش افتتاح و یا کلنگ زنی می شود که بیشترین طرح های روستایی در استان است.
هاشمی اظهار کرد: نخستین کتابخانه عمومی روستایی شهرستان اهواز در روستای غیزانیه بزرگ با مبلغ 5 میلیارد ریال از مهمترین طرح های این بخش و تنها کتابخانه روستایی در استان است که در هفته دولت بهره برداری می شود.
وی بهره برداری از طرح اجرای جوی و جدول و زیرسازی و آسفالت معابر در 10 روستا با مبلغ 30 میلیارد ریال را از دیگر طرح های هفته دولت عنوان کرد و گفت: طرح گازرسانی به 25روستای این بخش برای نخستین بار و به طول 86 کیلومتر با اعتبار 463 میلیارد ریال نیز در هفته دولت آغاز می شود.
هاشمی با اشاره به افتتاح مدارس سه و 6 کلاسه در این بخش افزود: سه مدرسه با اعتبار 12 میلیارد ریال در روستاهای ‘حفیره حاج بربین’، مدینات و شاخ کوپال از محل اعتبارات نفت ساخته شده است.
وی اضافه کرد: ساخت 6 مدرسه ابتدایی در روستاهای ‘سیدرمضان’ ، ‘حلوه فای’ ، ‘صحینات’ ، ‘ایبرش’ ، ‘طویله یباره’ و ‘أم الدیای یک’ با اعتبار هفت میلیارد ریال توسط شرکت نفت و گاز مارون نیز آغاز می شود.
بخشدار غیزانیه همچنین با اشاره به اقدامات دولت یازدهم در سال های گذشته در بخش غیزانیه اظهار کرد: پیش از این هیچکدام از روستاهای این بخش از نعمت روشنایی برخوردار نبوده که با ساماندهی شبکه برق، روشنایی معابر بیش از 55 روستا از مجموع 80 روستای این بخش اجرا شده است.
وی یکی از مشکلات بخش غیزانیه را آب شرب روستاها دانست و افزود: طرح آبرسانی به 60 روستای بخش غیزانیه با خط انتقال به طول 52 کیلومتر با مبلغ اولیه 500 میلیارد ریال آغاز شده است.
هاشمی نوسازی پنج مدرسه و احداث 20 مدرسه ابتدایی در روستاهای غیزانیه را از دیگر طرح های دولت در این بخش برشمرد و افزود: اغلب این مدارس پیش از این کانکسی بوده اند.
وی احداث 11 کیلومتر راه روستایی و 10 کیلومتر روکش آسفالت، همچنین آغاز اجرای 20 کیلومتر راه روستایی و 20کیلومتر آسفالت معابر، ‌احداث خانه بهداشت در روستاهای عرب راشد و مدینات و نوسازی سایر خانه های بهداشت بخش، احداث مرکز بهداشت جامع روستای غیزانیه بزرگ مجهز به دندانپزشکی و آزمایشگاه، استقرار بانک کشاورزی و اداره برق، احداث40 کیلومتر جوی وجدول و لوله گذاری در بیش از 20روستا، گاز رسانی به هشت روستا، احداث خط انتقال آب شرب روستای ملیگط به طول هفت کیلومتر، راه اندازی شبکه اینترنت خانگی در سه روستا و تقویت شبکه های تلفن همراه در این بخش، ‌تهیه طرح هادی در 30‌روستا و احداث سالن ورزشی در روستای غیزانیه بزرگ توسط نیروی مقاومت بسیج را از طرح هایی دانست که در دولت یازدهم اجرا شده است.
هاشمی تاکید کرد: در آینده نزدیک 44 کیلومتر راه روستایی و 130 کیلومتر گازرسانی به بقیه روستاهای بخش غیزانیه که در مرحله مناقصه هستند شروع بکار خواهند کرد.
بر اساس این گزارش، بخش غیزانیه قلب نفتی ایران است که عمده واحدهای بهره برداری شرکت های نفت و گاز کارون و مارون با حداقل 300 حلقه چاه نفت و 700 هزار بشکه تولید نفت در آن قرار دارد.
این بخش با 80 روستا و25 هزار نفر جمعیت در شرق اهواز، بزرگترین بخش این شهرستان به شمار می رود و مساحت آن از برخی شهرستان ها بیشتر است.
6064/6002/7151
خبرنگار: نادره وائلی زاده**انتشاردهنده : محسن بهاروندانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید