تجربه کتابفروشی شهید محسن حججیبه گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا از کتابشهر ایران، «محسن حججی» شهید مدافع حرم که مظلومانه به دست گروهک تروریستی تکفیری داعش به شهادت رسید، پیش از این در عرصه نشر و کتاب نیز نام آور بود، تجربه همکاری با موسسه نشر شهید کاظمی (ناشر برگزیده نمایشگاه کتاب امسال) و کتابشهر ایران وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی از جمله فعالیت های فرهنگی در کارنامه زندگی با عزت این شهید والامقام است.
شهید حججی سالها در کتابشهر نجف آباد اصفهان به کار فروش کتاب اشتغال داشت؛ این کتابشهر در مدت فعالیت خود یکی از مراکز فرهنگی موثر در شهر نجف آباد و استان اصفهان محسوب می شد که جریان فرهنگی تاثیرگذاری در عرصه نشر و کتاب فروشی پایه ریزی کرد.
سنت حسنه تبلیغ کتاب در تریبون های نماز جمعه که امروز به یک سنت پایدار در برخی از نماز جمعه های کشور تبدیل شده، برای اولین بار به همت حمید خلیلی مدیر سابق کتابشهر نجف آباد و رئیس انتشارات شهید کاظمی و شهید حججی در کشور شروع شد.
برای اولین بار در یک برنامه مستمر و حساب شده، معرفی کتاب به تریبون نماز جمعه راه یافت، این حرکت فرهنگی مرهون همکاری کتابشهر نجف آباد و امام جمعه شهر نجف آباد بود که با استقبال خوب نمازگزاران و رسانه ها روبه رو شد البته جریان سازی این مرکز به این سنت حسنه محدود نماند و برنامه های مختلفی برای آشتی مردم با کتاب شروع شد که یک مورد دیگر آن نیز انتخاب دانش آموزان به عنوان سفیران فرهنگی کتابشهر در شهرستان نجف آباد بود.
کتابشهر نجف آباد برای اولین بار کتاب را نه از طریق کتاب فروشان و به صورت غیر مستقیم، بلکه از طریق خود دانش آموزان به مدارس شهر نجف آباد برد.
برخی دانش آموزان ممتاز نجف آباد به عنوان سفیران فرهنگی در مدارس این شهر انتخاب شدند، حتی برخی از دانش آموزان به دلیل انس با کتاب در مدت همکاری خود با کتابشهر، خود دست به قلم شدند و کتاب هایی تالیف کردند که به همت نشر شهید کاظمی و با همکاری کتابشهر ایران منتشر شد.
در اغلب فعالیت های کتابشهر نجف آباد شهید حججی حضوری درخشان و فعال داشت.
این شهید همچنین نقشی اساسی در شکل گیری موسسه و نشر شهید کاظمی داشت و همواره در کنار خلیلی، مدیر این موسسه و مدیر پیشین کتابشهر نجف آباد به نقش آفرینی در فعالیت های فرهنگی می پرداخت.
این موسسه هم اکنون یکی از فعال ترین مراکز فرهنگی کشور است که در ترویج فرهنگ دفاع مقدس و انقلاب حرکتی نوآورانه و پیش رو را در کشور آغاز کرده است.
این موسسه چند سالی است که برخلاف برخی از ناشران حوزه دفاع مقدس که با بودجه دولتی کتاب منتشر کرده اند، با اتکا به همت و بودجه گروهی علاقه مند به فرهنگ دفاع مقدس و انقلاب اسلامی، به انتشار کتبی همت گماشته که با استقبال چشمگیر کتاب دوستان روبه رو شده و حتی رکورد فروش بالای کتاب در کشور را کسب کرده است، یک نمونه از این کتاب ها کتاب «ملاصالح» است که با فروش 10 هزار نسخه ای در تیر ماه، رکورد بیشترین فروش کتاب را ثبت کرد.
کتاب ملاصالح شامل خاطرات آزاده ملاصالح قاری، مترجم اسیران ایرانی در اردوگاه های عراق به روایت رضیه غبیشی است که اردیبهشت امسال با حضور هنرمندانی از جمله رخشان بنی اعتماد و پرویز پرستویی رونمایی شد.
بی شک کتابشهر نجف آباد که در دوره فعالیت خود به عنوان یکی از مراکز فروش محصولات فرهنگی زبانزد بود، تجربه موفقش را مرهون ایثار، فداکاری و همت والای شهید سرافراز حججی و کارگزار این کتابشهر است.
همچنین کتابشهر ایران، این دوره هرچند کوتاه همکاری با شهید والامقام حججی را درخشانترین دوره در کارنامه فعالیت های خود قلمداد می کند.
به گزارش ایرنا، شهید مدافع حرم، محسن حججی 25 ساله اهل نجف آباد اصفهان عضو لشگر زرهی هشت نجف اشرف بود که اعضای گروهک تروریستی داعش در سوریه پس از به اسارت در آوردن او، سر از پیکر پاکش جدا کردند.
حججی از اعضای مؤسسه شهید احمد کاظمی بود که در زمینه محرومیت زدایی در مناطق کمتر برخوردار کشور فعال است. از این شهید، فرزندی دو ساله به یادگار مانده است.
فراهنگ**1880**1055
خبرنگار:پروین اروجی**انتشار: زینب کارگرانتهای پیام /*

‘;$.ajax({
type: “Post”,
url: “/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend”,
data: “{data:'” + data + “‘, enterd: ‘” + enterd + “‘ , captcha:'” + captcha + “‘ }”,
contentType: “application/json; charset=utf-8”,
dataType: “json”,
success: function (msg) {

if (msg.d == “”) {
//alert(‘با موفقیت ارسال شد’);
ResultText.innerHTML = “”+ divbody;
} else {
alert(msg.d);
ResultText.innerHTML = oldhtml;

}
ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent4_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode();

},
error: function () {
ResultText.innerHTML = “error”;
}
});

}
function ShowPopup(layer, obj) {

$(“.popup”).colorbox({ width: “350px”, inline: true, href: “#ResultText” });
//var objLayer = document.getElementById(layer);
//doPopup(objLayer,obj)
}ارسال به دوستان
پاسخی بگذارید