تحقق 92درصدی وصول مالیات بر ارزش افزوده در چهار ماهه نخستبه گزارش یکشنبه ایرنا از رسانه مالیاتی ایران، «محمد مسیحی» اعلام کرد: میزان وصولی مالیات بر ارزش افزوده در همه منابع و با احتساب مالیات سوخت، شماره‌گذاری، نقل و انتقال، واردات و سایر بخش‌ها 121 هزار میلیارد ریال شد.
مسیحی گفت: این میزان وصولی و رشد در حالی رقم خورده که نرخ مالیات بر ارزش افزوده افزایش نیافته است.
وی گفت: درآمدزایی و شفاف سازی از مهمترین کارکردهای مالیات بر ارزش افزوده به شمار می رود و شفاف سازی را در طول زنجیره ایجاد ارزش با نگهداری مستندات خرید و فروش به دنبال دارد و موجب ردیابی جریان عرضه کالا و ارائه خدمات در کشور می‏شود.
مسیحی اظهار داشت: مالیات بر ارزش افزوده در بیشتر کشورهای مجری به شیوه تفریقی غیرمستقیم و مبتنی بر روش صورتحساب اجرا می شود و در کشور ما نیز بر پایه همین روش استوار است و مطابق این روش فعالان اقتصادی مکلفند برای خرید کالا و خدمات و همچنین نهاده های بکار رفته در تولید محصولات خود صورتحساب و مستندات لازم را نگهداری و در زمان فروش کالا و خدمات خود نیز صورتحساب صادر کنند و بدین ترتیب با تهاتر مالیات پرداختی در زمان خرید و مالیات دریافتی در زمان فروش فقط ما به التفاوت را بپردازند و بار مالی آن را به حلقه بعد و سرانجام مصرف کننده نهایی انتقال دهند.
وی یادآور شد: اکنون لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده با هدف بازبینی و موثر کردن معافیت‌ها در بخش کالاها و خدمات کشاورزی، ماشین‎آلات خطوط تولید، خدمات مالی، درمانی و بیمه‎ای و کالاهای مصرفی در سبد خانوار، ساده سازی مالیات بر ارزش افزوده برای مودیان حلقه آخر زنجیره ارزش افزوده، اصلاح شده است.
به گفته وی، این موضوع به همراه کاهش نرخ جریمه‎های مالیاتی و پرهیز از اطاله رسیدگی‎ها و امکان حسابرسی بر مبنای ریسک و تاکید بر رسیدگی‎های نمونه‎ای، به طور همزمان در کمیسیون اقتصادی و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است.
معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص نحوه استرداد و مکانیسم اعتبار مالیاتی نیز گفت: استرداد مالیات بر ارزش افزوده یکی از با اهمیت‌ترین موضوعات مالیات بر ارزش افزوده است که در یک سال اخیر به منظور تسریع و همچنین بهبود شاخص استرداد، اقداماتی انجام شده است.
وی افزود: بر این اساس تنخواه متمرکز در ستاد سازمان مالیاتی به منظور تسریع در استرداد مالیات به فعالان اقتصادی تعیین شده و با اعلام ادارات کل امور مالیاتی بخش زیادی از استرداد در حوزه مالیات بر ارزش افزوده از محل وصولی‌های جاری و منابع متمرکز در سطح سازمان صورت می‌پذیرد و با این تدبیر، کندی استرداد از طریق ادارات کل امور مالیاتی مرتفع و روند استرداد به مودیان تسهیل شده است.
مسیحی یکی دیگر از اقدام های ضروری را بازبینی دستورالعمل استرداد موضوع ماده (34) قانون رفع موانع تولید دانست و خاطرنشان کرد: اداره های کل امور مالیاتی مکلف شدند، ظرف یک ماه نسبت به استرداد اقدام کنند و در صورت وجود معاذیر (برهان) اجرایی و قانونی نسبت به پرداخت 80 درصد مبلغ قابل استرداد دوره قبل به صورت علی‌الحساب اقدام کنند.
وی ادامه داد: همچنین واحد ویژه استرداد در سطح ادارات کل امور مالیاتی تشکیل شده است.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
[email protected]
اقتصام*9186*2025* تنظیم: هما همت خواه* انتشار: لیلا جودیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید