تحویل دائم تونل استقلال تاجیکستان به مقامات این کشوربه گزارش روز جمعه سفارت جمهوری اسلامی ایران در دوشنبه، در این مراسم با حضور هیات هایی از ایران و تاجیکستان، دوطرف ابتدا بررسی های لازم فنی را از تونل اصلی و تونل فرعی انجام و بعد از اتمام بازدید میدانی، سند تحویل دائم تونل استقلال توسط مسئولین دو کشور در وزارت نقلیات تاجیکستان به امضاء رسید.
در این مراسم معاون نخست وزیر، وزیر حمل و نقل، معاون وزیر حمل و نقل تاجیکستان و مجری طرح تونل استقلال از شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران و قائم مقام شرکت ایرانی سابیر و همچنین حدود 30 تن از مقامات تاجیکی از وزارتخانه های مختلف این کشور و مدیران و مشاوران ایرانی پروژه و رایزن اقتصادی سفارت کشورمان در تاجیکستان نیز حضور داشتند.
ساخت و افتتاح این تونل پنج کیلومتری در سال 1385 توسط مهندسان ایرانی و ترمیم اساسی آن یکسال گذشته صورت گرفت، این تونل کمک زیرساختی مهمی در اقتصاد تاجیکستان و منطقه آسیای مرکزی دارد.
تونل انزاب در80 کیلومتری شمال غربی دوشنبه و در مسیر ترانزیتی ازبکستان قرار دارد. پیش از ساخت این تونل گردنه صعب العبور انزاب شش ماه از سال به دلیل برف و کولاک بسته می شد و ارتباط مردم شمال و جنوب قطع می شد.
با اجرای این پروژه عبور خودروها به نیم ساعت کاهش یافته است .پیش از این کامیون ها یک روز و خودروهای سواری شش ساعت باید برای رسیدن به مقصد طی مسیر می کردند.
آساق**1663*شبس* 1488 *خبرنگار: خسرو حسینی**انتشار دهنده: بهمن بامداد**انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید