ترامپ نمی تواند جلوی تجارت بین المللی کره شمالی را بگیردنیویورک تایمز نوشت: مساله این است که ایجاد اختلال در تجارت خارجی کره شمالی برای ایالات متحده آمریکا نیز زیان هایی خواهد داشت.
به رغم اینکه کره شمالی سال های متمادی تحت تحریم های اقتصادی است، این کشور توانسته است تجارت متوازن خود را با متحدان آمریکا حفظ کند آنها برزیل، آلمان و مکزیک هستند.
چین یکی از بزرگترین شرکای کره شمالی محسوب می شود و معادل چهار پنجم تجارت این کشور با چین است. چین نیاز های مصارف سوخت، غذا و ماشین آلات این کشور را تامین می کند و در عین حال بزرگترین شریک تجاری ایالات متحده آمریکاست. حجم تجارت میان دو کشور چین و آمریکا معادل 650 میلیارد دلار در سال است که شامل کالا و خدمات است و قطعات یدکی اتومبیل، آب سیب و آیفون های شرکت اپل آمریکاست.
بدین ترتیب، کارشناسان می گویند: قطع روابط تجاری آمریکا با چین کارایی ندارد. اما سخنان سختگیرانه ترامپ دراین مورد ، سیاستگذاران آمریکایی را وادار به اعمال تحریم های سخت علیه پیونگ یانگ کرده است.
در شرایطی که ایالات متحده آمریکا وکشورهای دیگر تحریم علیه کره شمالی را سخت تر کرده اند و اقدام به قطع روابط تجاری کره شمالی با بقیه دنیای اقتصادی و مالی نموده اند، پیونگ یانگ به تلاش خود برای توسعه سلاح های اتمی و موشک ادامه می دهد.
به گزارش ایرنا، تحریم های چین علیه کره شمالی از تاریخ 16 آگوست شدید تر شده است.
آمریکا راهکارهای محدودی برای تحریم تجاری کره شمالی در اختیار دارد. آمریکا می تواند شرکت های چینی را که با کره شمالی تجارت می کنند مورد تحریم قرار دهد. اما در مورد دولت چین بی تاثیر خواهد بود و از طرف دیگر با بدتر شدن شرایط اقتصادی در کره شمالی، اوضاع غیر قابل پیش بینی خواهد شد.
جان دلوری، استاد دانشگاه یونسه ای در سئول گفت: در صورتیکه اقتصاد کره شمالی رو به وخامت گراید، انها ممکن است عکس العمل بسیار شدیدی نشان دهند.
آزمایش اتمی روز یکشنبه کره شمالی، مقام های کاخ سفید را بر آن داشت که آن کشور را به تحریم های جدید اقتصادی تهدید کند و گفتند که آمریکا کشورهایی که با کره شمالی روابط تجاری دارند مورد تحریم قرار خواهند داد.
مقام های چین روز دوشنبه به اظهارات مقام های واشنگتن واکنش نشان داده و ایجاد محدودیت علیه اقتصاد چین را غیر قابل قبول دانستند.
جنگ شوانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: این کار عادلانه نیست و کارساز هم نیست.
تجارت چین با کره شمالی در هفت ماه گذشته سال 2017 معادل سه میلیارد بوده است.
اروپام**1416**1908
مترجم: صفر سرابی** ناشر : افشار دارابیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید