توسعه اقتصادی کیش در چهارسال فعالیت دولت تدبیر و امیدبه گزارش ایرنا، با ایجاد مناطق آزاد و تصویب قانون چگونگی اداره آن در شهریورماه سال 1372 ، این مناطق از اساسی و مهمترین محورهای توسعه اقتصادی در سطح کشور به شمار می روند.
تبدیل مناطق آزاد به الگوهای توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور، ماموریت های اصلی این مناطق برای انتقال فناوری و جذب سرمایه داخلی و خارجی و پایگاهی مهم برای حرکت به سمت رونق اقتصادی است.
افزایش میزان تولید واحدهای صنعتی، افزایش میزان صادرات و صادرات مجدد در حوزه تولید و تجارت و ایجاد مراکز انتقال فناوری و تکنولوژی های نوین در مناطق آزاد از جمله برنامه هایی بود که برای مناطق آزاد در نظر گرفته شد.
جزیره کیش به عنوان یکی از مناطق آزاد و با دو ماموریت اصلی توسعه گردشگری و تجارت در چهار سال گذشته با گامهای روبه جلو و با ایجاد زیرساخت های مورد نیاز در بخش های عمرانی، اقتصادی، فرهنگی و گردشگری توانست به این دو ماموریت شتاب بیشتری ببخشد.
از نکاتی که برای توسعه این خطه از ایران اسلامی در طی چهار سال گذشته بدان توجه شد می توان به تامین آب و برق لازم، ایجاد نیروگاه و تصفیه خانه فاضلاب، توسعه فرودگاه و بندرگاه ، جذب سرمایه گذار، افزایش صادرات و کاهش واردات، توجه به صنایع دانش بنیان اشاره کرد.
خبرنگار ایرنا به مناسبت فرا رسیدن هفته دولت در خصوص عملکرد چهار ساله سازمان منطقه آزاد کیش در بخش های مختلف با معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه آزاد کیش گفت وگو کرده که در ذیل می آید:
علی جیرفتی در مورد دستاوردهای اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش در چهار سال گذشته به شرایط بد اقتصادی در سالهای گذشته اشاره کرد و افزود: به رغم این مشکلات جزیره کیش به دستاوردهای خوبی در این حوزه دست یافته است.
وی با بیان اینکه جذب سرمایه و سرمایه گذار و تامین منابع مالی برای انجام طرح های مختلف از وظایف سازمان منطقه آزاد کیش است اظهار کرد: در طول چهار سال گذشته 12 هزار و 650 میلیارد ریال سرمایه برای انجام طرح های زیر بنایی، عمرانی و شهری جذب کردیم که رقم قابل توجهی است.
جذب 93هزار و 100 میلیارد ریال سرمایه گذاری غیر صنعتی در قالب 75 طرح و 14 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری صنعتی در قالب 69 طرح و جذب بیش از 120 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی از اهم فعالیت های اقتصادی انجام شده در چهار سال اخیر است که جیرفتی بدان اشاره کرد.
وی به بهره برداری از 63 واحد تولیدی و خدمات صنعتی اشاره کرد و گفت : با ایجاد این واحدها برای 983 نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد شده است .
جیرفتی توسعه طرح های تفریحی و اقامتی را از فعالیت های دیگر در منطقه عنوان کرد و افزود: افزایش 26 درصدی ظرفیت هتلینگ از 10 هزار و 500 تخت به 13 هزار و 300 تخت توانسته به رونق گردشگری کمک کند.
وی تصریح کرد: با توسعه فعالیت های مختلف، 6هزار شغل مستقیم در حوزه های گردشگری ، خدماتی، عمرانی و صنعتی ایجاد شده است که این اقدامات در راستای کمک به اشتغال است.
معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش به جذب یک هزار و 300 میلیارد تومان سرمایه از بخش خصوصی در طول این مدت اشاره کرد و به ایرنا گفت: این رقم رکورد جدیدی برای سازمان منطقه آزاد کیش است.
وی گفت: 120 میلیون دلار نیز سرمایه گذاری مستقیم خارجی داشتیم که بخشی از این سرمایه گذاری به دوران پیش از برجام و بخشی هم مربوط به بعد از آن است.

*رکورد ارزش صادرات کالاهای تولیدی
وی ارزش صادرات کالاهای تولیدی در سال 92 را 54 و هفت دهم میلیون دلار عنوان کرد و گفت: این رقم در سال 95 به 137 میلیون دلار رسید که یک رکورد برای کیش محسوب می شود.
معاون اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش با اعلام اینکه در سال 95 بنا بر اعلام گمرک ایران و به همت صنعتگران و تولید کنندگان توانستیم 137 میلیون دلار صادرات را در کیش به ثبت برسانیم افزود : این رقم ارزی و دلاری است و صادرات به سه برابر سالیان قبل رسیده است .
جیرفتی اظهار کرد : در سال 95 سرمایه گذاری حدود یک هزار و 400 میلیارد تومانی در حوزه صنعت جذب شد و با توجه به اینکه جنس صنایع کیش کوچک هستند به طور عمده سرمایه گذاری خیلی سنگین وجود ندارد اما ارزش افزوده بالایی دارند چرا که دانش بنیان و صادرات محور هستند.
جیرفتی با تاکید بر اینکه مناطق آزاد دربخش واردات به کشور نقشی ندارند افزود : میزان واردات در سال 92 ، 559 میلیون دلار بوده که این میزان در سال های اخیر کاهش داشته است.

* کیش پیشگام درتحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در مناطق آزاد
وی اظهار کرد : بر اساس سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی و برنامه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در دولت، افزایش 30 درصدی تولید و صادرات، افزایش 30 درصدی صادرات مجدد و ایجاد مراکز ارتقاء و انتقال فناوری و تکنولوژی به عنوان اهداف مناطق آزاد در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی در سال جاری تعیین شده است.
وی با بیان اینکه در هر سه هدف و درمیان هفت منطقه ازاد کیش رتبه ممتاز تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی را کسب کردیم اظهار کرد : در طی 24 سال که از تاسیس منطقه آزاد کیش می گذرد رکورد میزان صادرات در کیش از محصولات تولیدی تنها 54 میلیون دلار برای یکسال بود.
جیرفتی اضافه کرد : بیشترین صادرات کیش در حوزه پزشکی، دارویی، نفتی و آرایشی و بهداشتی بوده است.
جیرفتی در مورد صادرات خدمات مهندسی نیز به ایرنا گفت: خدمات بسیاری از شرکت های فعال در کیش به ویژه در حوزه حفاری نفت، دارای ارزش افزوده زیادی هستند که آمار آنها در فهرست صادرات منطقه آزاد کیش ثبت نشده است اما با حساب کردن ان می توان گفت که منطقه ازاد کیش بیشترین صادرات را در این بخش داشته است .
سخن آخر اینکه رشد توسعه جزیره کیش و موفقیت های بدست آمده اگر چه 100 درصدی نبوده اما نشان می دهد گامهای خوبی در حوزه ایجاد زیر ساخت ها برداشته شده است .
جزیره زیبای کیش با 91.5 کیلومتر مربع مساحت در 18 کیلومتری سرزمین اصلی در آب های نیلگون خلیج همیشه فارس در استان هرمزگان واقع شده و یکی از مقاصد پر تردد گردشگری کشور است .
سالانه بیش از یک میلیون و 700 هزار گردشگر داخلی و خارجی از این جزیره مرجانی بازدید و از ظرفیت های مختلف طبیعی ،تفریحی و گردشگری آن استفاده می کنند.
1630*1641/ خبرنگار : مریم زبان دان – انتشار دهنده : امیر برزیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید