حبس وجریمه نقدی حکم شکارپلنگ درکهگیلویه وبویراحمدسید اسدالله هاشمی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر شکار غیرمجاز یک قلاده پلنگ در روستای موگرمون و با توجه به اینکه محدوده مذکور جزء مناطق آزاد بوده و شهرستان لنده نیز فاقد اداره محیط زیست است نیروهای یگان حفاظت محیط استان و شهرستان کهگیلویه عازم منطقه شدند.
وی افزود: پس از هماهنگی با دادستان و فرماندار شهرستان کهگیلویه تحقیقات مأموران در این زمینه آغاز و بر اساس تصاویر و اطلاعات به دست آمده 2 نفر مظنون شناسایی و بازداشت شدند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: پس از تشکیل پرونده و ارسال آن به مراجع قضایی شهرستان کهگیلویه در تحقیقات لازم و بازجویی از 2 فرد مظنون مشخص شد که 2 قلاده پلنگ توسط متخلفان در ارتفاعات روستای موگرمون لنده کشته شدند.
هاشمی عنوان کرد: با رأی شعبه اول دادگاه عمومی و انقلاب شهرستان لنده هر 2 متهم به 2 سال حبس و پرداخت یک میلیارد و 600 میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شدند.
وی ابراز داشت: با اعتراض 2 متهم به رأی صادره پرونده به شعبه چهارم دادگاه تجدیدنظر کهگیلویه و بویراحمد ارسال شد.
هاشمی گفت: با صدور رأی قطعی شعبه چهارم دادگاه تجدیدنظر کهگیلویه و بویراحمد یکی از متخلفان به 2 سال حبس و دیگری نیز به پرداخت یک میلیارد و 600 میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد.
پلنگ‌های ایرانی جزء گونه‌های در خطر انقراض محسوب می‌شود که بیشتر در نقاط کوهستانی زیست می‌کند.
طول این پلنگ حدود 160 سانتی متر با وزن بین 35 تا 90 کیلوگرم است.
کهگیلویه و بویراحمد هفت منطقه حفاظت شده شامل دنا، دنای شرقی، خائیز سرخ، خامی، دیل، سولک و سیوک دارد که از غنی‌ترین مناطق زیستی از لحاظ تنوع گیاهی و جانوری در کشور است.
اواخر مرداد سال جاری مأموران یگان حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد برای نخستین بار یک قلاده پلنگ ایرانی را در منطقه کوه نور بخش سرفاریاب از توابع شهرستان چرام مشاهده کردند.
این استان افزون بر 312 هزار هکتار پارک ملی و منطقه حفاظت‌ شده دارد.
خبرنگار: منصور زرگر**انتشار دهنده: مسعود علیزاده
7535/6110/1662انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید