حفظ منابع آبی سمنان در شرایط کنونی از اصول پدافند غیرعامل استایرج کارخایی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا، با اشاره به سه نوع تهدید نظامی، زیستی و سایبری در اصول پدافند غیرعامل، افزود: تهدیدهای زیستی از عوامل خطرزای استان سمنان است، باید مراقبت بیشتر در این حوزه برای ایجاد شرایط پایدار مورد توجه قرار گیرد و دقت لازم به منظور حفظ منابع آبی و امکانات استان با توجه به کمبود شدید آب اتخاذ شود.
وی یادآور شد: در استان سمنان سالانه یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب که حدود 80 درصد آن از منابع زیرزمینی است، آب تولید می شود و سهم مصرف بخش کشاورزی 87 درصد، آشامیدنی حدود 9 و بخش صنعت و خدمات حدود چهار درصد است، این استان حدود 150 میلیون مترمعکب کمبود آب در سال دارد.
مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری سمنان با اشاره به ماده های 106، 107 و 109 در برنامه ششم به منظور توسعه و تقویت مباحث پدافند غیرعامل، گفت: بر اساس این برنامه، دستگاه های اجرایی می توانند یک درصد از اعتبارات تملک دارایی خود را به اهداف پدافند غیرعامل اختصاص دهند که این مورد می تواند گام مهمی در تحقق اهداف و برنامه های پدافند غیرعامل باشد.
کارخایی، پیگیری مباحث کالبدی پدافند غیرعامل و رعایت الزامات و ملاحظات پدافند غیرعامل در همه حوزه ها به ویژه در عمرانی مهم دانست و با اشاره به روز ملی مقاومت، گفت: پیشگیری از آسیب در حوزه های زیرساختی و شهری اهمیت زیادی دارد و دستگاه‌های اجرایی استان سمنان در حوزه ساخت و ساز و شهرداری‌ها باید در رعایت مقررات و دستورالعمل‌های پدافند غیرعامل دقت لازم انجام شود.
مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری سمنان خاطرنشان کرد: کاهش آسیب پذیری و افزایش بازدارندگی در دوره‌های بحرانی با رعایت مباحث پدافند غیرعامل در حوزه های کالبدی و عمرانی در مبحث 21 و ماده 215 از عوامل بازدارنده است.
وی، رعایت اصول زیربنایی و زیرساختی در توسعه شهری را ضروری دانست و رعایت نشدن این اصول را باعث تهدید جدی دانست و گفت: در ساخت و ساز مراکز مهم و ساختمان‌های حیاتی و خدماتی، رعایت دستورالعمل‌های پدافند غیرعامل مساله‌ای حیاتی و از اصول پدافند غیرعامل است.
کارخایی با تاکید بر اینکه خدمات رسانی به مردم و دستگاه‌ها در زمانهای بحران و خطر از اهداف پدافند غیرعامل است که در طرح جامع پدافند غیرعامل پیش بینی شده است، حفظ دستاوردهای نظام مقدس را واجب دانست و خاطرنشان کرد: اصول پدافند غیرعامل به منظور حفظ دستاوردهای جمهوری اسلامی و حیات مردم در دوره‌های بحران با حمایت همه باید اتفاق بیفتد که نیاز به آموزش متعدد، رزمایش‌های پدافند غیرعامل و همکاری های متقابل بین دستگاه‌های مختلف در توسعه فرهنگ پدافند غیرعامل دارد.
پدافند غیرعامل مجموعه اقدامات پیشگیرانه دفاعی و غیرنظامی است که به جنگ‌افزار نیاز ندارد و با اجرای اصول آن می‌توان از وارد شدن خسارات مالی به تجهیزات و تاسیسات حیاتی کشور در شرایط بحرانی جلوگیری کرد، اصول پدافند غیرعامل در سه حوزه تخصصی سایبری، زیستی و فنی تعریف شده است که تهدیدات بیولوژیک و بیوتروریسم در حوزه زیستی قرار می گیرد.
تهدیدهای حوزه پدافند غیرعامل در حال حاضر در سه گروه تهدیدهای نظامی، زیستی و سایبری تقسیم‌بندی می‌شود.
6103/6026 خبرنگار: مصطفی دهقان ** انتشاردهنده: جانعلی فتحی
برای آگاهی از تازه‌ترین اخبار و رویدادها در استان سمنان به نشانی [email protected] کانال اخبار ایرنا سمنان مراجعه کنید.انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید