خرید تجهیزات برای بندر چابهار از نشانه های موفقیت آمیز بودن برجام استبهروز آقایی یکشنبه شب در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: بعد از برجام طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار با سرعت بیشتری دنبال شد به طوری که بیش از 20 میلیون دلار تجهیزات از کشور آلمان برای این بندر خریداری و حمل شد.
وی افزود: طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار از سال 1387 آغاز شد و هم اینک این بندر با مجموع یک میلیارد دلار سرمایه گذاری بیش از 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی بیان کرد: 15 میلیون مترمکعب حجم عملیات لایروبی این بندر با هزینه 100 میلیون دلار انجام شده است که می توان گفت از نظر حجم و زمان بزرگترین عملیات لایروبی بنادر در کشور محسوب می شود.
وی تصریح کرد: ساخت هزار و 700 متر اسکله، لایروبی تا عمق 16.5 متر انجام شده است و در فاز نخست ظرفیت فعلی بندر از 2 و نیم میلیون تن به هشت و نیم میلیون تن می رسد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: بندر چابهار آماده پهلوگیری کشتی ها بزرگ و اقیانوس پیما است و بزودی به یکی از مهمترین بنادر کشور برای تخلیه و بارگیری کالا تبدیل خواهد شد.
آقایی به ساخت ترمینال مسافری دریایی با اعتبار 55 میلیارد ریال اشاره کرد و افزود: خط مسافری چابهار- عمان فعال شده است و بزودی خط دریایی چابهار- کراچی نیز راه اندازی خواهد شد.
وی با بیان اینکه چابهار یکی از نزدیکترین و کم هزینه ترین مسیر برای جابه جایی کالا و مسافر به کشورهای حاشیه اقیانوس هند و کشورهای آسیای میانه و افغانستان است، خاطرنشان کرد: هم اینک 40 شرکت متقاضی سرمایه گذاری در بندر چابهار هستند.
وی اختصاص حمل و نقل حداقل 20 درصد کالاهای اساسی کشور و افزایش سهم بندر چابهار از صادرات و واردات کالا به افغانستان را خواستار شد و افزود: افغانستان برای اتصال به آب های اقیانوسی و جابه جایی کالاها به ویژه معادن و محصولات کشاورزی نیاز به بنادر چابهار دارد.
به گزارش ایرنا چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
دوم تا هشتم شهریورماه به نام هفته دولت نامگذاری شده است.
3043**3213خبرنگار: رستم کریمی نژاد**انتشاردهنده: اکبر نوری
اخبار لحظه به لحظه را در کانال تلگرامی «اخبار ایرنا سیستان و بلوچستان» دنبال کنید. @irnazahedanانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید