رئیس اتاق بازرگانی ایران: دولت مصمم به نجات اقتصاد استبه گزارش ایرنا، غلامحسین شافعی پنجشنبه شب در مراسم افتتاح دومین نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و فرصتهای سرمایه گذاری در محل دائمی نمایشگاه بین المللی مشهد خاطر نشان کرد: سیستم بانکی در هر کشوری می تواند یکی از نقاط تعیین کننده وضعیت اقتصادی باشد و در کشورهای توسعه یافته سیستم بانکی با نظام سرمایه همراه است.
وی بیان کرد: اما سهم بازار سرمایه از توسعه اقتصادی در ایران کم و حدود 6 درصد و بار تامین منابع مالی بر دوش بانکهاست.
رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: مردمی کردن اقتصاد و تجمیع پول های خرد در توسعه اقتصادی بسیار مفید است اما در دهه گذشته سرمایه های خرد در کشور جمع آوری شده و کاملا از بخش تولید جدا شدند و این منابع مالی به سمت واسطه گری و دلالی پیش رفتند.
شافعی اظهار کرد: اتفاقات مذکور موجب شد رابطه بین بانکها و بنگاه ها کاملا متفاوت شود و به جای آنکه مانند دو شریک صمیمی، صادقانه به توسعه کشور کمک کنند، از هم جدا شده و مشکلاتی برای هر 2 طرف به وجود آمد.
وی خاطر نشان کرد: از 12 سال قبل موسسات مالی و اعتباری کار خود را در کشور با سروصدا آغاز کردند و برخی از آنها برخلاف واقعیت، تابلو دارای مجوز از بانک مرکزی را بر سردر خود نصب کردند در حالی که بعضا کاملا غیرقانونی بودند اما حمایت شدند و برای سیستم بانکی هم مسائلی ایجاد کردند.
شافعی اظهار کرد: تا همین سه هفته گذشته، آخرین موارد مربوط به موسسات غیرمجاز از سوی بانک مرکزی به دایره تنظیم و قانونی درآمد که امید است بانک مرکزی بر مشکلات فائق آید و این موسسات منظم کرده و سیستم بانکی و پولی کشور را از این بی سامانی نجات دهد.
رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: کمتر شاهد بودیم که قدرت موجود بانک مرکزی قادر باشد سیستم بانکی را به رعایت برنامه های خود ملزم کند زیرا اکثر بانکها از بانک مرکزی اطاعت نمی کنند و به جز یک یا دو بانک، کمتر اتفاق افتاده بانکها نرخ مصوب تسهیلات بانک مرکزی را رعایت کرده باشند.
وی اظهار کرد: همین نرخ سود 18 درصد مصوب بانک مرکزی را کمتر بانکی رعایت کرده است، بلکه تولیدکنندگان را وادار به سپرده گذاری می کنند و در عمل نرخ سود تسهیلات بیشتر از 18 درصد می شود.
شافعی اظهار کرد: بانکها باید بدانند که اگر بخش اقتصادی کشور از رونق بیفتد، قطعا هم بانکها سقوط می کنند، لذا باید بانکها همراه با بنگاه های اقتصادی یک فکر اساسی کنند تا اقتصاد کشور را به حرکت درآورده و سیستم بانکی را از این نابسامانی نجات دهند.
رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: مبنای نتیجه بخش بودن سرمایه گذاری، رابطه مطلوب بین بانکها و بنگاه های اقتصادی است، بنگاه ها و بانکها باید بپذیرند که شریک یکدیگر هستند و دو شریک باید به عنوان دو بازو با هم حرکت کنند تا هر دو موفق شوند.
شافعی اظهار کرد: وزیران جدید در حوزه اقتصاد، برنامه های خوبی برای بهبود وضعیت اقتصادی دارند و برنامه ششم توسعه نیز از موارد مطلوبی در این خصوص برخوردار است .
رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: اکنون افزایش سهم بازار سرمایه از توسعه اقتصادی در کشور مورد توجه جدی نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است و نوید این را می دهد که برای بازار سرمایه در حوزه اقتصادی کشور راهکارهای جدیدی تبیین شود.
وی با بیان اینکه ظرفیت اقتصاد ایران نیازمند این همه بانک و موسسه اعتباری – مالی نیست، افزود: اقتصاددانان بزرگ دنیا پیش بینی کردند که از سال 2025 به بعد باید اقتصاد دنیا را بین مرزهای چین و هند پیدا کرد.
شافعی گفت: اکنون 67 کشور دنیا به دنبال احیای راه ابریشم هستند و اگر این مسیر احیا شود، باید سهم و موقعیت خراسان را در این تحول اقتصادی تعیین کرد لذا باید زمینه استفاده از این موقعیت و مزیت الهی را فراهم کرد.
در شرایط کنونی اقتصاد کشور هر گامی که در جهت توسعه سرمایه گذاری برداشته شود، مبارک است لذا برگزاری نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و فرصتهای سرمایه گذاری اقدامی مثبت به شمار می رود.
هجدهمین نمایشگاه بین المللی مواد غذایی، ماشین آلات و صنایع وابسته و دومین نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و فرصت های سرمایه گذاری تا 5 شهریور ماه و از ساعت 16 تا 22 در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی مشهد دایر است.
5132/7489
خبرنگار: میترا عبداللهی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید