رئیس سازمان مدیریت بحران: تجهیزات موجود پاسخگوی 20 درصد نیازها استاسماعیل نجار که برای بازدید از مناطق سیل زده خراسان رضوی به این استان سفر کرده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در مشهد افزود: دولت یازدهم به رغم محدودیتها و تنگناهای مالی تلاش کرده تا این امکانات و تجهیزات را ارتقا دهد و روز به روز به سمت وضعیت مطلوب پیش می رویم.
وی ادامه داد: در جریان زلزله بم با توجه به نوع ساختمانها و سازه ها با بیل و کلنگ مردم را از زیر آواز خارج کردیم اما امروز ساختمانهای بتنی و سازه های بتنی گسترده و عظیم نیازمند تجهیزات زیاد و سنگین است.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: به رغم اینکه امروز به سمت مطلوب پیش می رویم اما برای مقابله موثر نیازمند تجهیزات و امکانات روز هستیم. دانش مربوطه وجود دارد اما ابزار و تجهیزات لازم در اختیار نیست. وی افزود: در زمینه تجهیزات هواشناسی امروز با امکانات موجود پیش بینی کلی هواشناسی انجام می شود اما وضعیت را به صورت نقطه ای نمی توان مشخص کرد. به عنوان ستاد مدیریت بحران اخطاریه ها و هشدارها را می دهیم اما وقتی ابزار و تجهیزات باشد به صورت نقطه ای می توان هشدار داد.
نجار ادامه داد: به عنوان نمونه در مورد زلزله در سطح کشور 200 لرزه نگار مستقر است و بطور متوسط هر 500 کیلومتر یک لرزه نگار دارد که آن هم به روز نیست در حالی که باید در هر 50 کیلومتر لرزه نگار وجود داشته باشد.
وی گفت: در این میان اگر مردم در مورد پیشگیری و مقابله کمک و همت کنند نقش تاثیرگذاری در جبران کمبودها دارند. آموزه های دینی و اعتقادی مردم ما در زمان بروز بحران بسیج شده و همه وارد میدان می شوند از سوی دیگر عواطف و احساسات انسانی قوی آنان موجب می شود همت والایی در این عرصه داشته باشند.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: در این میان باید توسعه و تقویت تجهیزات و امکانات محقق شود و امروز حرکت در این راستا آغاز شده است. در هنگام وقوع حوادث همه امکانات و تجهیزات بخشها و دستگاههای مختلف به کمک می آید. امروز با توجه به تاکیدات و بیانات رهبر معظم انقلاب حساسیت لازم در بحث مدیریت بحران در کشور ایجاد شده است.
وی ادامه داد: در زمان بروز حوادث و بحرانها امروز نه تنها دستگاهها و بخشهای دولتی و نهادها بلکه بخش خصوصی با عشق، علاقه و داوطلبانه همه آنچه را که در اختیار دارد وارد عرصه می کند.
نجار گفت: هم اینک اساس در حوزه مقابله با پیامدهای زلزله که مهمترین حادثه طبیعی در کشور با آمار بالای می باشد بر ساخت و سازهای اصولی، نظارت بخ های مربوطه اعم از نظام مهندسی ساختمان، راه و شهرسازی، شهرداری و بیش از همه خود مردم است.
وی افزود: آیا امروز مردم ما به همان اندازه که به نما و دکوراسیون ساختمان توجه می کنند به استحکام، دوام و کیفیت ساختمان هم می پردازند. در این چارچوب آموزش را محور عمل قرار داده ایم. نخست از مدیران کل ستادهای مدیریت بحران استانها آغاز کرده ایم و دوره آموزشی در پنج نقطه کشور برگزار شد. این دوره ها برای مدیران شهرستانها هم اجرایی و عملیاتی شده است.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: در این میان برای توسعه آموزش عمومی و ارتقا آگاهیهای مردم نیز برنامه ریزی شده و بیش از همه رسانه ها باید نقش خود را در این حوزه ایفا کنند. بر این اساس در نخستین گام آموزش عمومی به صورت آزمایشی در یزد آغاز و اجرا شد و تاکنون 250 هزار نفر از مردم آموزشهای مربوطه را دریافت کرده اند.
وی گفت: در صورت تامین اعتبار و امکانات لازم این طرح در سطح کشور گسترش می یابد.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور علاوه بر بازدید از مناطق سیل زده خراسان رضوی در کارگاه آموزشی مدیریت بحران این استان هم شرکت کرد.
حادثه سیل جمعه گذشته 20 مرداد جاری در چند شهرستان نیمه شمالی خراسان رضوی هزار و 400 میلیارد ریال خسارت و 9 کشته بر جای گذاشت.
خبرنگار: فاطمه یوسفی **انتشار: حسین کریم زاده
1906/1858انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید