روش تشخیص اختلال دوقطبی از روی نشانه های رفتاری

برخی از اختلالات روانی را نمیتوان به راحتی تشخیص داد و حتماً باید به متخصص مراجعه کرد اما نشانه هایی برای هشدار وجود دارد که میتواند درباره اختلال دوقطبی مورد توجه قرار بگیرید.

به گزارش آلامتو و به نقل از بازده؛ زمانی که پای بیماری‌های روانی به میان می‌آید، کلیشه‌های زیادی به گوش‌مان می‌رسد. اما در واقعیت، تشخیص اختلالات خلقی می‌تواند دشوار باشد. در این مقاله با ما همراه باشید تا ۱۰ علامت پنهان اختلال دو قطبی را بیان کنیم.

کری بیردن دارای مدرک دکترا، استادیار در بخش روانپزشکی و علوم رفتاری و روانشناسی در دانشکده‌ی پزشکی دیوید گفن در دانشگاه یوسی‌ال‌ای می‌گوید، “نسبت دادن آن به بدخلقی، مشکل در محل کار یا خستگی بسیار شایع است. این اختلال به لحاظ شدت متفاوت است.”

در این نوشتار به ۱۰ نشانه‌ پنهان اختلال دو قطبی اشاره می‌شود که نشان می‌دهند مشکلات خلق و خو ممکن است علتی فراتر از شخصیت دمدمی مزاج یا بدقلق داشته باشد.

۱. خلق و خوی عالی

ویژگی اختلال دو قطبی دوره‌های بالا و پایین شیدایی و افسردگی است. در طول یک مرحله شیدایی، برخی از بیماران ممکن است کاملا از واقعیت جدا شوند.

اما شیدایی خفیف، که آن هم نشانه‌ای از این اختلال است، حالتی است که فرد انرژی بالایی دارد و حس می‌کند سالم و سرحال است اما ادراک و دریافت خود را از واقعیت کاملا از دست نداده‌است.

دکتر بیردن می‌گوید، “شیدایی خفیف می‌تواند یک حالت بسیار لذت بخش باشد.‌” خلق و خوی فرد بهبود می‌یابد، ممکن است انرژی و خلاقیت فراوانی داشته باشد، و شادی و سرخوشی را تجربه کند. این قسمت بالای اختلال دو قطبی است و برخی از آدم‌ها در واقع از اختلال لذت می‌برند – تا هر زمانی که طول بکشد.

۲. عدم توانایی انجام کامل وظایف

داشتن یک عالم پروژه‌های نیمه‌تمام یک مشخصه‌ی اختلال دو قطبی است. افرادی که می‌توانند انرژی خود را زمانی که در حالت شیدایی خفیف هستند، مهار کنند واقعا کارآمد هستند.

کسانی که این توانایی را ندارند، اغلب از کاری به کار دیگر، برنامه‌ریزی‌های بزرگ، و پروژه‌های غیرواقعی می‌روند و هرگز آنها را قبل از پرداختن به کاری دیگر، به پایان نمی‌رسانند.

دان مالون، پزشک، مدیر مرکز سلامت رفتاری و رییس گروه روانپزشکی در کلینیک کلیولند، در اوهایو درباره این نشانه‌ پنهان اختلال دو قطبی می‌گوید، “آن‌ها می‌تواند بسیار حواس‌پرت باشند و ممکن است یک میلیون کار را شروع کنند و هرگز آنها را به پایان نرسانند.‌”

 

. افسردگی

فردی که در یک حالت افسردگی دو قطبی است، درست مانند کسی که افسردگی دائمی دارد به نظر می‌رسد. مالون می‌گوید، “آن‌ها همان مشکلات افراد مبتلا به افسردگی را در رابطه با انرژی، اشتها، خواب، و تمرکز دارند.”

متاسفانه، داروهای ضد افسردگی معمولی به تنهایی روی بیمارانی که دو قطبی هستند تاثیر ندارد.

آنها حتی می‌توانند باعث شوند دوره‌ی بیماری‌شان بیش‌تر شود، شدت بیماری آنها بدتر شود، یا حتی ارتباط شخص با واقعیت کاملا قطع شود.

او می‌گوید، “داروهای ضد افسردگی می‌توانند کاملا برای افراد مبتلا به اختلال دوقطبی خطرناک باشند زیرا می‌توانند باعث بروز شیدایی در آنها شوند.”

۴. کج خلقی

برخی از افراد مبتلا به این بیماری از “شیدایی مخلوط” رنج می‌برند به این معنا که علائم شیدایی و افسردگی را به طور همزمان تجربه می‌کنند. طی این حالت، آنها اغلب به شدت تحریک‌پذیر می‌شوند.

هر کسی گاهی روزهای بد دارد، و به همین دلیل است که تشخیص این نوع اختلال دو قطبی بسیار سخت‌تر است.

دکتر بیردن درباره این نشانه‌ پنهان اختلال دو قطبی می‌گوید، ” همه‌ی ما گاهی اوقات تحریک‌پذیر یا دمدمی هستیم. اما در افراد مبتلا به اختلال دو قطبی این ویژگی اغلب به حدی شدید می‌شود که در روابط آنها ایجاد تداخل می‌کند به خصوص اگر فرد بگوید، من نمی‌دانم که چرا این‌قدر تندخو هستم… نمی‌توانم خودم را کنترل کنم. ”

۵. تند صحبت کردن

برخی از افراد به طور طبیعی پر حرف هستند. همه‌ی ما آدم‌های پرچانه و پرحرف را می‌شناسیم. اما «فشار گفتار” یکی از علائم شایع اختلال دو قطبی است.

دکتر بیردن می‌گوید، این نوع صحبت کردن زمانی رخ می‌دهد که شخص واقعا در یک مکالمه‌ی دو طرفه نیست. فرد به سرعت در حال صحبت است و اگر سعی کنید چیزی بگویید، او به احتمال زیاد به صحبت‌های‌اش ادامه خواهد داد.

آن‌ها همچنین گاهی اوقات وسط بحث ناگهان موضوع را عوض می‌کنند. او می‌گوید، “این نشانه زمانی چراغ خطر محسوب می‌شود که این ‌گونه صحبت کردن برای فرد کاملا غیرطبیعی باشد”، آنها این کار را زمانی انجام می‌دهند که در دوره‌ی شیدایی به سر می‌برند، نه در زمانی دیگر.

۶. مشکل در محل کار

افراد مبتلا به این اختلال اغلب در محل کار مشکل دارند زیرا بسیاری از نشانه‌های اختلال‌شان ممکن است در توانایی‌شان برای موفقیت در کار، انجام وظایف و تعامل سازنده با دیگران تداخل ایجاد کند.

علاوه بر وجود مشکلات مربوط به انجام کامل وظایف، آنها ممکن است در طول یک دوره شیدایی اختلال خواب، تحریک‌پذیری، و خودمحوری داشته باشند، و در زمان‌های دیگر دچار افسردگی شوند، که خود باعث خواب بیش از حد و مشکلات خلقی بیش‌تر می‌شود.

دکتر مالون درباره این نشانه‌ پنهان اختلال دو قطبی می‌گوید، بسیاری از مشکلات محل کار می‌توانند بین فردی باشند.

۷. سو مصرف الکل یا موادمخدر

دکتر بیردن می‌گوید، حدود ۵۰ درصد از افراد مبتلا به اختلال دو قطبی مشکل سوء مصرف مواد و الکل دارند.

۸. رفتارهای نابهنجار

هنگامی که آدم‌های مبتلا به اختلال دو قطبی در مرحله‌ی شیدایی هستند، ممکن است عزت نفس‌شان بیش از اندازه بالا باشد.

دکتر مالون می‌گوید “آن‌ها ممکن است دچار حس خودبزرگ‌بینی ‌شوند و عواقب آن را در نظر نگیرند، همه چیز برای آنها خوب به نظر می‌رسد.”

بی‌محابا خرج کردن پول و رفتار جنسی غیر معمول، دو مورد از شایع‌ترین انواع رفتارهایی هستند که می‌توانند ناشی از این اختلال باشند. او می‌گوید، “من تعدادی بیمار داشته‌ام که دست به کارهایی زده‌اند که اگر در دوره‌ی شیدایی نبودند، هرگز آنها را انجام نمی‌دادند…. در طول این دوره رفتارهایی از خودشان نشان دادند که با آ‌ن‌چه به طور معمول انجام می‌دهند، سازگار نیست.

۹. مشکلات خواب

افراد مبتلا به این اختلال غالبا مشکلات خواب دارند. در طول یک مرحله افسردگی، ‌ممکن است بیش از حد بخوابند، و تمام مدت احساس خستگی کنند.

در طول مرحله‌ی شیدایی، ممکن است به اندازه‌ی کافی نخوابند، اما همچنان احساس خستگی نداشته باشند.

حتی تنها با چند ساعت خواب شبانه، ممکن است احساس فوق‌العاده‌ و انرژی زیادی داشته باشند.

دکتر بیردن می‌گوید داشتن یک برنامه‌ی خواب منظم یکی از نخستین چیزهایی که او به بیماران دو قطبی توصیه می‌کند.

۱۰. پرواز ایده‌ها

تشخیص این نشانه ممکن است دشوار باشد، اما اغلب زمانی رخ می‌دهد که شخص در مرحله‌ی شیدایی است. مردم احساس می‌کنند ذهن آنها سرعت گرفته‌است و نمی‌توانند افکارشان را کنترل کنند یا سرعت آن را کاهش دهند.

این پرواز ایده‌ها گاهی اوقات همراه با فشار گفتار رخ می‌دهد.

دکتر بیردن می‌گوید، افراد مبتلا به اختلال دوقطبی ممکن است تشخیص ندهند یا نپذیرند که ذهن‌شان به حدی سرعت گرفته‌است که قابل کنترل نیست.

دیدگاهتان را بنویسید