رییس کانون صرافان: حباب بازار یورو از آذر95 آغاز شد/ حمایت صنفی از ارز تک نرخیقیمت یورو در حالی در هفته های اخیر به بالای 45 هزار ریال در بازار آزاد رسیده است که فعالان بازار ارز، این مبلغ را حدود یک هزار ریال بالاتر از قیمت واقعی آن می دانند.
«سعید مجتهدی» امروز(یکشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا در این باره افزود: تا پیش از آذرماه پارسال عده ای از صرافان با اظهارنامه، ارزهای متفرقه را با مهارت و خبرگی که از بازار و نیاز آن داشتند، به صورت قانونی وارد می کردند و شاهد حبابی در قیمت نبودیم.
مجتهدی با بیان اینکه برخی بخشنامه های ناظر بر پولشویی، محدودیت هایی را ایجاد کرده است، گفت: بسیاری از کشورهایی که اقتصاد پنج ستاره دارند و بسیار قانونمندند، برای ورود پول به داخل کشور خود چشم را می بندند تا با پول های بدون هزینه زمینه رشد بیشتر اقتصادشان فراهم شود.
وی ابراز امیدواری کرد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با تامل بیشتری این قبیل مقررات و دستورالعمل ها را اعمال کند تا بیش از پیش بازار ارز کشور ساماندهی شود و تبعات منفی کمتری به دنبال داشته باشد.
مجتهدی ابراز امیدواری کرد با حضور مدیریت جدید حوزه ارزی بانک مرکزی، به سرعت شاهد تغییراتی در این نوع تصمیم گیری ها باشیم تا برکات آن متوجه اقتصاد کلان کشور شود.
این فعال بازار ارز اضافه کرد: با توجه به ماهیت متفاوت بازار ارز کشور، مدیریت و ساماندهی بازار ارز به 2 عامل اصلی دانش و تجربه نیاز دارد و اعتقاد کانون این است که در کنار دانش موجود در بانک مرکزی، تجربیات موجود در کانون صرافان می تواند ترسیم کننده نقشه راهی ارزشمند و پویا در ساماندهی بازار ارز کشور باشد.

**حمایت صرافان از یکسان سازی نرخ ارز
رئیس کانون صرافان درباره یکسان سازی نرخ ارز گفت: یکسان سازی نرخ ارز برکات بسیاری برای مصرف کنندگان ارز خواهد داشت و از این رو صرافان از این برنامه حمایت می کنند.
مجتهدی افزود: کانون صرافان که در آن خبرگان این شغل با تجربه عینی حضور دارند، این آمادگی را دارد که مسئولان را با ارایه برنامه های کارشناسی شده در زمینه یکسان سازی ارز یاری کند.
در همین پیوند، رییس کل بانک مرکزی هفته گذشته گفت: تک نرخی شدن بازار ارز هدفی بود که در دولت یازدهم وجود داشت و بعد از این نیز دولت دوازدهم خواهد کوشید به این هدف دست یابد.
ولی الله سیف اضافه کرد، پس از اجرای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) و بهبود روابط بانکی ایران با جهان، انتظار می رفت شرایط برای این کار فراهم شود، اما توقعات برآورده نشد و در نتیجه برنامه هایی که با این هدف گره خورده بود، به سرانجام نرسید.
بنابر اعلام اتحادیه طلا هر یورو روز گذشته(شنبه) با 40 ریال رشد 45 هزار و 630 ریال عرضه شد.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام**2025*1961* مصاحبه: لیلا جودی* انتشار: مریم مسعودانتهای پیام /*

‘;$.ajax({
type: “Post”,
url: “/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend”,
data: “{data:'” + data + “‘, enterd: ‘” + enterd + “‘ , captcha:'” + captcha + “‘ }”,
contentType: “application/json; charset=utf-8”,
dataType: “json”,
success: function (msg) {

if (msg.d == “”) {
//alert(‘با موفقیت ارسال شد’);
ResultText.innerHTML = “”+ divbody;
} else {
alert(msg.d);
ResultText.innerHTML = oldhtml;

}
ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent4_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode();

},
error: function () {
ResultText.innerHTML = “error”;
}
});

}
function ShowPopup(layer, obj) {

$(“.popup”).colorbox({ width: “350px”, inline: true, href: “#ResultText” });
//var objLayer = document.getElementById(layer);
//doPopup(objLayer,obj)
}ارسال به دوستان
پاسخی بگذارید