‘سارینا’ دیگر با لالایی های مادرش آرام نمی گیرد!به گزارش خبرنگار ایرنا؛ اعتیاد همچنان قربانی می گیرد از خودآزاری به دیگر آزاری رسیده و امروز کودکان مظلوم و بی دفاع قربانی آثار مخرب و ویرانگر اعتیاد شده اند و تن نحیف فرشته های کوچک سرزمینمان در میان موجی از خشونت، عصبانیت و هیجان های کاذب والدین و دیگر قربانیان افیون رنجور و بیمار می شود.
سارینا دختر هشت ساله کرمانشاهی اولین و آخرین قربانی افیون نیست و از این دست جنایات در حق کودکان بی دفاع در این کشور به زیاد اتفاق افتاده است اما باید پیشگیری کنیم و نگذاریم کودکانی که حق زندگی دارند از ابتدای ترین حق خود نیز محروم باشند و بلکه مورد شکنجه و آزار و اذیت قرار دهند.
مادری مبتلا به اعتیاد دختر هشت ساله خود را مورد اذیت و آزار جسمی قرار می دهد، انتشار این خبر در رسانه های کرمانشاه، همه را در بهت و حیرت فرو برد.
مورد کودک آزاری به اطلاع کلانتری 13 فردوسی کرمانشاه می رسد و ماموران سارینای هشت ساله را به بیمارستان منتقل می کنند و تن صدمه دیده این فرشته کوچک اکنون بر روی تخت بیمارستان در حال مداواست اما خدا می داند روح و روان این دختر بچه چقدر آسیب دیده و چه کسی جوابگوی ظلم بر این کودک بی دفاع است.
شدت ضربات وارد شده به این کودک آنچنان شدید بوده که هر 2 زانوی کودک، لگن سمت راست، انگشتان دست راست، گوش سمت راست و پاشنه پای راست او صدمه دیده و اکنون در یکی از بیمارستان های کرمانشاه بستری است.
مادر سارینا نیز خود قربانی است، قربانی افیون این ماده خانمانسوز بی رحمی که حس مادری را از او زدوده و به جای آن بذر خشونت، کینه و بی رحمی را در درونش کاشته است، مادری که از خود بی خود می شود و کودکش را آزار می دهد و اینک مادر و دختر هر 2 قربانی آسیب های اجتماعی هستند و باید مورد حمایت قرار گیرند.
کودک آزاری طبق تعریف ماده ۲ قانون حمایت از اطفال و نوجوانان مصوب1381هر نوع اذیت و آزار کودکان و نوجوانان که منجر به صدمه جسمی و روحی و روانی گردد و سلامت جسم و روان را به مخاطره افکند، می باشد.
‘حبیب‌الله مسعودی فرید’ معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور اعلام کرد که در سال 95 حدود ۱۲ هزار مورد کودک آزاری به اورژانس اجتماعی در سطح کشور اطلاع داده شده است که به گفته مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه این رقم در نیمه اول سال 95 در استان 217 مورد بوده است اما آمار جدیدی از موارد کودک آزاری در استان در دست نیست.
همچنین آمار دقیقی از میزان مبتلایان به اعتیاد در استان کرمانشاه وجود ندارد اما به گفته مسئولان حدود 60 هزار نفر در استان مبتلا به این مواد خانمانسوز هستند که بر بسیاری از آسیب های اجتماعی دیگر از جمله طلاق، سرقت، خشونت و سایر ناهنجاریهای اجتماعی تاثیر مستقیم گذاشته است.

**دستگیری مادر سارینا، متهم اصلی کودک آزاری
به دنبال انتشار خبر کودک آزاری در رسانه های کرمانشاه، دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه با تایید ضرب و جرح عمدی یک دختربچه 10 ساله و بستری شدن آن در بیمارستان گفت: متهم اصلی وقوع این جرم مادر کودک است که حین فرار دستگیر شد.
محمدحسین صادقی افزود: حسب گزارش روز شنبه 28 مرداد کلانتری 13 فردوسی کرمانشاه در خصوص یک فقره مصدومیت و بستری شدن دختر بچه‌ای 10ساله با هویت مشخص در بخش اورژانس بیمارستان موضوع در دستور کار قرار گرفت.
وی عنوان کرد: براساس این گزارش صدمات وارد شده به این کودک شامل آثار جراحت در هر 2 زانوی کودک، لگن سمت راست، انگشتان دست راست، گوش سمت راست و پاشنه پای راست بوده است.
دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه در ادامه گفت: ظاهرا دایی کودک وی را به بیمارستان منتقل کرده، اما اطلاعات بیشتری در خصوص علت وضعیت جسمی مصدوم اعلام نمی‌کند.
صادقی اظهار کرد: با مشکوک شدن کادر درمانی به جرم تجاوز جنسی، دستورات لازم برای حضور پزشکی قانونی صادر می‌شود لیکن شواهدی به نفع تحقق تجاوز جنسی به دست نمی‌آید.
وی ادامه داد: بررسی‌ها حکایت از آن دارد که مادر مصدوم وی را مورد ضرب و جرح قرار داده است که به علت پایین آمدن سطح هوشیاری، مصدوم قادر به تکلم نیست، همچنین آثار جراحت در نقاط مختلف بدن کودک مشاهده شده است.
این مقام قضایی تصریح کرد: با حضور مأموران در محل زندگی کودک به منظور دستگیری مادر مصدوم، برادر متهم که به علت عقب ماندگی ذهنی به صورت کامل قادر به تکلم نبوده با اشاره بیان می‌کند که مادر کودک او را مورد کتک کاری قرار داده است.
وی اضافه کرد: در هنگام خروج مأموران از منزل کودک با مادر او که متهم اصلی پرونده است مواجه می‌شوند که متهم مبادرت به فرار می‌کند؛ اما ماموران موفق به دستگیری وی می‌شوند.
صادقی توضیح داد: در این رابطه تعدادی از همسایگان با مراجعه به مأموران اظهار می‌کنند که متهم سابقه کتک کاری قبلی نسبت به فرزندانش را داشته است.
این مقام مسئول اظهار کرد: بررسی سوابق متهم حکایت از آن دارد که نامبرده به اتهاماتی چون سرقت و … تحت تعقیب قرار گرفته و سابقاً نیز از همسرش طلاق گرفته است.
دادستان کرمانشاه گفت: متهم در تحقیقات اولیه اظهار کرده است که چون ما با همسایه‌ها اختلاف داریم حرف‌های آنها از سر دشمنی زده شده است.
وی ادامه داد: با تفهیم اتهام کودک آزاری و مباشرت در ایراد ضرب و جرح عمدی بدنی و با صدور قرار تأمین مناسب، متهم به زندان معرفی و دستورات لازم برای معرفی مصدوم به پزشکی قانونی و بررسی وضعیت روحی و روانی متهم صادر ش
ده است.
صادقی گفت: گزارش‌های واصله حکایت از اعتیاد متهم به مصرف موارد روان گردان و شیشه دارد.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز کرمانشاه همچنین گفت: وضعیت جسمانی مصدوم رو به بهبود است لکن کماکان قادر به تکلم نمی‌باشد، البته اقدام های اولیه برای سپردن امر سرپرستی مصدوم به سازمان بهزیستی انجام شده است.

**’سارینا’ بعد از ترخیص تحویل بهزیستی می‌شود
معاون امور اجتماعی بهزیستی استان کرمانشاه نیز با اشاره به ضرب و جرح دختر هشت ساله توسط مادر معتادش، گفت: این کودک هم اکنون در بیمارستان است و به محض ترخیص تحویل بهزیستی می‌شود.
مرتضی کوهی با اشاره به گزارش یک مورد کودک آزاری در کرمانشاه، افزود: در تماس همکاران بیمارستان یک مورد کودک آزاری به اورژانس اجتماعی 123 گزارش شد که در این مورد متاسفانه دختربچه حدود هشت ساله ای به نام ‘سارینا’ که از طرف مادر معتادش مورد کودک آزاری قرار گرفته بود، بر اثر شدت جراحات وارده به بیمارستان منتقل شده بود.
کوهی با بیان اینکه آسیب دیدگی‌های این کودک بالاست، گفت: متاسفانه آثار کبودی و جراحت روی بدن این کودک به وضوح قابل مشاهده است و طبق آخرین اطلاعی که داریم، هم اکنون سارینا بیهوش است.
این مسئول با اشاره به اینکه پیگیری وضعیت این کودک از طریق مراجع قضایی و انتظامی انجام می‌شود، گفت: در وهله اول امیدواریم سارینای کوچک بدون آسیب جدی بهبود یافته و هرچه سریعتر از بیمارستان ترخیص شود.
وی افزود: با توجه به اینکه کودک آزاری بسیار مشهود است، سارینا به محض ترخیص تحویل بهزیستی خواهد شد و در صورت سلب حضانت از مادر توسط مراجع قضایی، این کودک تحت حمایت بهزیستی قرار خواهد گرفت.
کوهی گفت: چنانچه بررسی شود که در صورت بهبود مادر امکان بازگشت این کودک وجود دارد، مداخلات مددکاری انجام شده و تا زمانی که بستر آسیب رفع نشده باشد کودک نزد بهزیستی خواهد ماند.
معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه همه افراد می‌توانند موارد کودک آزاری را به اورژانس 123 گزارش دهند، گفت: خوشبختانه حساسیت جامعه در این زمینه بالا رفته است.
وی با بیان اینکه عمده موارد کودک آزاری به دلیل اعتیاد والدین است، گفت: متاسفانه اعتیاد والدین بیش از همه به کودکان آسیب می‌زند و در کنار بحث افت تحصیلی و آسیب‌های روحی و روانی، زمینه آسیب های جسمی کودک را نیز مهیا می‌کند.
تلاش های خبرنگار ایرنا برای گفتگو با پزشک معالج و کادر درمانی بیمارستانی که سارینا در آن بستری است بی نتیجه ماند اما امیدواریم این کودک بی دفاع و مظلوم هرچه زودتر سلامتی روحی و جسمی خود را به دست آورد و به تحصیل و تفریح بپردازد.
این اولین و آخرین مورد از کودک آزاری نیست که اتفاق می افتد و دستگاه های متولی امور اجتماعی و فرهنگی باید از وقوع چنین جنایاتی جلوگیری کنند و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی هم قوانین سختی برای برخورد با عوامل کودک آزاری تصویب کنند تا دیگر شاهد وقوع این موارد دلخراش نباشیم.
مردم جامعه ما هم نباید نسبت به مواردی از جمله کودک آزاری بی تفاوت باشند و آن را به اطلاع اورژانس اجتماعی بهزیستی استان با شماره 123 اطلاع دهند و از این طریق بیشتر از کودکانمان حمایت کنیم.
3033/8066 خبرنگار:فرزاد نویدی ** انتشار دهنده:علی مولویانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید