سال طلایی روابط خارجی برای خراسان رضویبه گزارش ایرنا، علی رسولیان دوشنبه شب در نشست خبری پیرامون برگزاری دومین نمایشگاه ملی بورس، بیمه، بانک و فرصت های سرمایه گذاری در مشهد افزود: از ابتدای امسال شاهد افزایش صادرات استان از نظر وزن و ارزش بوده ایم.
وی اظهار کرد: امسال موفق شدیم برای اولین بار از طریق جمهوری تاتارستان و انعقاد 27 تفاهم نامه عملیاتی با این جمهوری و صدور چهار میلیون کالا به تاتارستان به بازار روسیه ورود پیدا کنیم.
وی برنامه ریزی برای حضور هیات های بازرگانی خارجی از کشورهایی مانند هنگ کنگ و اعزام هیات به این کشورها، برگزاری نمایشگاه اختصاصی کالا در هرات، کابل، ترکمنستان، قزاقستان، عراق، تاجیکستان و برقراری ارتباط با سفرای ایرانی و خارجی برای حضور آنان در استان خراسان رضوی را از دیگر برنامه ها در راستای تقویت روابط خارجی طی سال جاری برشمرد.
رسولیان گفت: با توسعه تعاملات منطقه ای و توجه به بازارهای اطراف خراسان رضوی در صدد توسعه صادرات و جذب سرمایه گذاری خارجی هستیم.

* ظرفیت های کم نظیر خراسان رضوی برای جذب سرمایه گذار
وی افزود: ظرفیت های اقتصادی این استان بسیار است به طوری که چهارمین استان صنعتی، برخوردار از سهم 18 درصدی در قطعه سازی و دومین استان خودروساز کشور است و درصدد رساندن ظرفیت تولید فولاد خود به 10 میلیون تن در سال می باشد.
وی اظهار کرد: خراسان رضوی دارای 14.5 میلیون واحد دامی، هشت میلیون تن محصولات کشاورزی در سال، رتبه دوم تا چهارم کشور در تولید انواع محصولات کشاورزی، بیشترین صادرات مرغ و تخم مرغ، ظرفیت های گردشگری فراوان و میزبانی از 28.5 میلیون زائر در سال می باشد.
رسولیان گفت: ظرفیت های مزبور نشان می دهد خراسان رضوی منطقه ای جاذب و مفید برای سرمایه گذاری است و در این عرصه موفق خواهد بود.
وی افزود: در این راستا در ستاد سرمایه گذاری استانداری خراسان رضوی شبکه مجازی در حال راه اندازی است که فرآیند صدور مجوزها برای سرمایه گذاری را تسهیل کرده و به صورت شفاف مراحل کسب مجوزها و فرآیندها را نشان می دهد.
وی اظهار کرد: با راه اندازی این شبکه در قالب پنجره واحد سرمایه گذاری روند صدور مجوز و فرآیند جذب سرمایه گذاران تسهیل می شود.

* وجود 600 هزار میلیارد ریال منابع مالی در بانکهای خراسان رضوی
مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: در این استان 29 بانک دولتی و خصوصی با برخورداری از 600 هزار میلیارد ریال منابع مالی وجود دارد که در چهار ماه ابتدای امسال 650 میلیارد ریال تسهیلات برای بخشهای مختلف اقتصادی پرداخت کرده است.
وی افزود: همچنین در چهار ماه ابتدای امسال بانکهای خراسان رضوی 2 هزار و 660 میلیارد ریال وام ازدواج به 25 هزار و 323 زوج جوان پرداخت کردند در حالی که پرداختی بانکهای استان به زوج های جوان در سال گذشته یکهزار و 840 میلیارد ریال بود.
وی اظهار کرد: بانکهای این استان در مدت مزبور 450 میلیارد ریال به سه هزار و 640 طرح اشتغالزا پرداخت کرده اند تا زمینه ایجاد 160 هزار فرصت شغلی که تکلیف خراسان رضوی در سال جاری است را فراهم کنند.
رسولیان گفت: 21 شرکت بیمه دولتی و خصوصی فعال در این استان وجود دارد و ضریب نفوذ بیمه ها در خراسان رضوی از ضریب نفوذ بیمه ها در کشور بیشتر است.

* بورس، بازار مطمئن سرمایه گذاری مردم
وی افزود: تامین منابع مالی از طریق بانکها در کشور کافی نیست و باید این رویکرد تغییر کرده و به سوی بورس هدایت شود.
وی ادامه داد: منابع مالی خرد بسیار در دست مردم علاقه مند به سرمایه گذاری وجود دارد که نمی دانند از این منابع چگونه بهره گیرند لذا به ناچار در بانکها یا دیگر شرکتها سپرده گذاری می کنند.

* بهره برداری از 172 هزار میلیارد ریال پروژه اقتصادی در سال جاری
مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: در حوزه اقتصادی استان از سال گذشته روند رو به رشد در بخشهای صادرات، اشتغال، کاهش بیکاری، کاهش تورم، پرداخت تسهیلات و جذب سرمایه ایجاد شده که این روند در سال جاری نیز ادامه یافته است.
وی افزود: امسال 172 هزار و 920 میلیارد ریال پروژه اقتصادی و عمرانی در خراسان رضوی به بهره برداری می رسد که اغلب آنها پروژه های بزرگ در حوزه فولاد، کاغذ، دارو، شیشه، منسوجات و سیلیس هستند.
وی اظهار کرد: در هفته دولت امسال یکی از پروژه های بزرگ که توسط سرمایه گذاران چینی اجرا و در آن یکهزار و 500 میلیارد ریال سرمایه گذاری برای تولید کاغذ انجام شده در شهر جدید بینالود به بهره برداری می رسد.

* نتایج برگزاری نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و فرصت های سرمایه گذاری در مشهد
رسولیان گفت: یکی از نتایج برگزاری نخستین نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و فرصت های سرمایه گذاری در مشهد طی سال گذشته، فراهم شدن زمینه راه اندازی سندیکا یا شورای هماهنگی بیمه ها با عضویت 21 شرکت بیمه در استان و شعبه رسیدگی به دعاوی بیمه با همکاری قوه قضائیه در سال جاری می باشد.
وی افزود: با توجه به منابع مالی فراوان در این راستا، فرصت های سرمایه گذاری بی نظیر و متقاضی سرمایه گذاری بیشمار در این استان، برگزاری نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و فرصتهای سرمایه گذاری می تواند بین بخشهای مختلف تاثیرگذار در سرمایه گذاری برای استفاده از فرصتها هماهنگی و تعامل ایجاد کند.
وی اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه بورس، بیمه، بانک و فرصت های سرمایه گذاری می تواند توجه مردم را به سوی سرمایه گذاری جلب نماید و راه های جدید و امن سرمایه گذاری برای جذب سرمایه های خرد مردم را برای آنان تبیین و فراهم کند.
وی ادامه داد: نمایشگاه مزبور این فرصت را برای مردم فراهم می کند که با ظرفیت های بورس آشنا شده و سرمایه های خود را به سوی بورس سوق دهند تا از سود مطمئن تر بهره مند شوند و از محل سرمایه گذاری خود اطمینان داشنه باشند.
دومین نمایشگاه بورس، بیمه، بانک و فرصت های سرمایه گذاری، دوم شهریور ماه در محل دائمی نمایشگاه بین المللی مشهد گشایش می یابد.
7489 / 6053 خبرنگار: میترا عبداللهی ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدمانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید