سه خبر کوتاه از شهرستان سقزعلیرضا شریفی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کتاب های خاطرات و اسناد حسینقلی ‌خان نظام السلطنه مافی، گزیده‌ای از مجموعه اسناد عبدالحسین میرزا فرمانفرما، نامه‌های یوسف مغیث السلطنه، سیاق عشیرت در عصر قاجاریه و آمار دارالخلافه تهران، اسنادی از تاریخ اجتماعی تهران در عصر قاجار از سوی این نویسنده به دانشگاه پیام نور اهدا شد.
وی اضافه کرد: کتاب های خاطرات تاج‌السلطنه، پیدایش و تحول احزاب سیاسی مشروطیت، دوره‌های یکم و دوم مجلس شورای اسلامی، شیوه تاریخ نگاری، اینجا طهران است، مجموعه مقالاتی درباره طهران 1344-1269ه. ق، سقوط ساسانیان، فاتحان خارجی، مقاومت داخلی و تصویر پایان جهان، پیدایش نشر تاریخ و تحول احزاب سیاسی در مجلس سوم، سفرنامه آگوست بن‌تان، ژنرال سمینو در خدمت ایران عصر قاجار و جنگ هرات (1326-66 ق.) روزبه زرین‌کوب، زمانه و آثار بیهقی از دیگر آثاری است که توسط ایشان برای استفاده دانشجویان به این مرکز علمی اهدا شده است.
شریفی با بیان اینکه کتاب های اهدایی بیش از 150 جلد است، یادآور شد: پسر دکتر منصوره اتحادیه که در صنعت آرد سازی فعال در شهر بوکان آذربایجان غربی از طرف مادرش قول اهدای کتاب به این مرکز علمی را داده بود.
به گزارش ایرنا، منصوره اتحادیه متولد هشتم اسفند سال 1312 هجری شمسی است که تحصیلات عالی دانشگاهی را در رشته تاریخ در اسکاتلند گذراند و در سال 1335 موفق به اخذ درجه فوق لیسانس از دانشگاه ادینبورگ شد.
وی در دانشگاه تهران با سمت مربی استخدام شد و در سال‌های 59 – 1356 برای گذراندن دوره دکترا عازم اسکاتلند شد و موفق به دریافت دکترای تاریخ از دانشگاه ادینبورگ گردید.
خانم اتحادیه پس از اخذ مدرک دکترا در سال 1358 و بازگشت به ایران به تدریس در دانشگاه تهران پرداخت و پس از سه دهه تحقیق و پژوهش در سال 1378 از دانشکده ادبیات دانشگاه تهران بازنشسته شد ولی نتوانست دست از تدریس و تحقق بکشد.
او در سال 1362 با تاسیس نشر تاریخ ایران، فعالیت‌های علمی و تاریخی خود را گسترش داد که این مؤسسه تا به امروز به فعالیت خود ادامه داده است.
کتاب‌های سایه‌ سار مهربانی، ستایش میلاد و کارنامه دکتر منصوره اتحادیه نظام مافی از مصطفی زمانی‌ نیا درباره این تاریخ نویس کشورمان منتشر شده‌ است.

**
کنفرانس ملی تکنیک های نوین در مهندسی عمران در سقز برگزار می شود
دومین کنفرانس ملی تکنیک های نوین محاسباتی و بهینه سازی در مهندسی عمران توسط دانشگاه آزاد اسلامی سقز برگزار خواهد شد.
به گزارش ایرنا، بر اساس فراخوان منتشر شده توسط دبیرخانه این کنفراس که نسخه ای از آن روز دوشنبه در اختیار ایرنا قرار گرفت، آمده است: سازه و مکانیک کاربردی، آسیب پذیری و مقاوم سازی لرزه ای، دینامیک سازه ای، زلزله و زلزله شناسی، مهندسی منابع آب، هیدرولیک و هیدرودینامیک، سازه های دریایی، منابع انرژی تجدید نظر و مدیریت انرژی، روش های بهینه سازی، مهندسی ژئوتکنیک، مهندسی ترابری و ترافیک، روش های مقابله و کنترل ریزگردها، روش های موثر هدایت آب های سطحی از جمله محورهای این کنفراس است.
بر اساس فراخوان اعلام شده، علاقه مندان می توانند بر اساس محورهای فوق مقاله های خود را تا 30 مهر 96 به دبیرخانه این کنفرانس ارسال کنند.
این کنفراس با همکاری سازمان ها و نهادهای مختلف از جمله شهرداری سقز، شرکت ساختمانی هیوا لُرد، شرکت مهندسی مشاور تدبیر سازان و دانشگاه کردستان در روزهای 8 و 9 آذر امسال در سالن دکتر محمد فاضلی دانشگاه آزاد اسلامی سقز برگزار می شود.

**
اولین همایش تجلیل از روحانیان پیشکسوت سقز برگزار می شود
رئیس مرکز بزرگ اسلامی سقز گفت: اولین همایش تجلیل از روحانیان پیشکسوت این شهرستان شهریور ماه امسال در این شهرستان برگزار می شود.
به گزارش ایرنا، ماموستا عابد نقیبی در جلسه هماهنگی برگزاری این همایش در فرمانداری سقز افزود: این برنامه فرهنگی در راستای تکریم روحانیان پیشکسوت سقزی شهریور ماه سال جاری با حضور نماینده ولی فقیه در استان کردستان در سالن دکتر محمد فاضلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سقز برگزار می شود.
وی هدف از برگزاری این همایش را مبارزه با توطئه های مذهبی دشمنان، تشویق جوانان برای ادامه راه علم آموزی در حوزه دینی و مقابله با جریان های تفرقه انگیز دینی برشمرد.
وی با بیان اینکه دشمن همواره بدنبال اختلاف افکنی بین شیعه و سنی است، اضافه کرد: دشمنان دین اسلام بدنبال برجسته کردن اختلاف های مذهبی هستند و امروز وانمود می کنند نظام ایران اسلامی به اهل سنت توجه نمی کند.
ماموستا نقیبی در بخشی دیگر از سخنان خود با اظهار اینکه در سفر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) به استان کردستان هدیه 10 سال بیمه به روحانیان اختصاص یافت، گفت: روحانیانی که سن آنان به 60 سال رسیده با این 10 سال بیمه بازنشسته می شوند و از مزایای تعیین شده آن بهره مند می شوند.
فرماندار سقز هم برگزاری همایش روحانیان پیشکسوت را اقدامی ارزشمند برشمرد و بر همکاری اداره ها و ارگان های این شهرستان در برگزاری باشکوه همایش تاکید کرد.
علی اکبر ورمقانی با اظهار اینکه روحانیان به عنوان پیشقراولان فرهنگی، در روشنگری در جامعه نقش تاثیر گذاری دارند، برگزاری این همایش را در تقویت باورهای دینی و تکریم قشر روحانیان مهم برشمرد.
سقز در 190 کیلومتری شمال غربی سنندج واقع شده است.
خبرنگار: ابراهیم محمدحسینی ** انتشار دهنده: مجید سلیمانی
7249/9102انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید