ضرورت ایجاد خطوط گردشگری برای توسعه صنعت توریسمبه گزارش ایرنا، علی ‌اصغر مونسان عصر روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از گنید سلطانیه استان زنجان به مزیت های گردشگری برای تامین درآمد برای کشور اشاره کرد و افزود: هر گردشگر خارجی معادل یکهزار و 200 دلار یعنی به اندازه ارزش 30 بشکه نفت، درآمد عاید کشور می کند.
وی با بیان اینکه 70 هزار شغل در بخش صنایع دستی و نیز 70 هزار شغل در حوزه گردشگری کشور وجود دارد، اظهار کرد: به ازای هر شغل در صنایع دستی نیازمند 500 میلیون ریال اعتبار هستیم در حالی ایجاد یک شغل در بخش های همچون صنعت و نفت، از پنج هزار تا 10 هزار میلیارد ریال هرینه لازم دارد.
مونسان آثار تاریخی و میراث فرهنگی را از مهترین داشته های کشور بر شمرد وگفت: امیدوارم به نقطه ای برسیم که سازمان میراث فرهنگی، کار حفاظت انجام ندهد بلکه خود مردم با تمام وجوشان از این داشته ها مراقبت کنند.
وی به احداث هتل در مناطق گردشگری از جمله در سلطانیه اشاره کرد و گفت: ما هر چقدر هتل شیک در کشور بسازیم، قابلیت و توان رقابت با کشورهای پیرامون خود را نداریم بنایراین میدانی که می خواهیم در آن بازی کنیم نباید میدانی باشد که در آن فاصله ما با رقبا زیاد باشد.
مونسان افزود: خوشبختانه گردشگرانی که به ایران سفر می کنند اغلب توریست های فرهنگی هستند، و عمده آنان هم از کشورهای اروپایی به ایران می آیند و به اندازه کافی هم هتل های شیک دیده اند و دنبال فضاهای اقامتی تاریخی و سنتی هستند.
وی به تبدیل برخی خانه ها از سوی شهروندان به اقامت سراهای استاندارد برای استقرارگردشگران در شهر یزد اشاره کرد و افزود: گردشگران از اقامت در چنین فضاهایی لذت می برند و مالک خانه نیز از این رهگذر صاحب کسب و کاری می شود.
رئیس سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با بیان اینکه هر منطقه ای مزیت های خاص خود را دارد، تاکید کرد: ایجاد اقامت های سراها سنتی با مشارکت و کمک مردم باید در دستور کار باشد و در این خصوص از طریق صندوق کارآفرینی امید تسهیلاتی نیز به متقاضیان پرداخت می شود.
استاندار زنجان نیز در این جلسه بر حفظ هویت معماری در شهر با محوریت گنبد سلطانیه تاکید کرد و گفت: ساختمان جدید در حال احداث فرمانداری این شهرستان ، نمونه ای از اینگونه معماری است.
اسدالله درویش امیری به عدم وجود مراکز ارائه کننده خدمات به گردشگران در سلطانیه اشاره کرد و افزود: انتظار این نیست که سازمان میراث فرهنگی در این باره کاری انجام دهد بلکه لازم است برای استقرار بخش خصوصی طرح داشته باشد که از جمله می توان به ایجاد مراکز عرضه صنایع دستی با بهره گیری از سازه های سبک در حداقل زمان اشار ه کرد.
وی به موضوع حریم و عرصه های میراثی شهر سلطانیه اشاره کرد و گفت: برای حل مسایل ناشی از این موضوع در شهر سلطانیه باید سرعت بخشیده شود ، زیرا کار مردم این شهر بواسطه برخی مسائل این حریم ها و عرصه ها، قفل شده است.
گنبد سلطانیه یادگار دوره ایلخانیان در ایران است و یکی از آثار ثبت شده کشور در فهرست میراث جهانی محسوب می شود ، این گنبد به دست سلطان محمد الجایتو در قرن هفتم احداث شده است و هم اکنون بزرگترین گنبد خشتی جهان بشمار می آید.
این میراث جهانی در 55 کیلومتری شرق شهر زنجان قرار گرفته است.
8068/7312
خبرنگار: حسن اکبری*** انتشار : اسماعیل جهانبخشانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید