عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی: خطر هنر مدرن، مساجد را تهدید می کندبه گزارش ایرنا، حجت الاسلام حمید محمدی عصر چهارشنبه در آغاز سومین مرحله از دهمین دوره آموزشی اندیشه های آسمانی در مشهد افزود: خطر هنر مدرن به این معنا نیست که از آن استفاده نکنیم بلکه باید در تلاش برای حفظ هنر مقدس اسلامی بوده و نگذاریم هنر مدرن بر آن غالب شود.
وی با بیان اینکه مساجد در طول تاریخ، گنجینه های هنر اسلامی بودند اظهار کرد: اهل مسجد باید در عرصه هنر پژوهی مسجد پیشگام باشند و هنر اسلامی را با ابزارها و قالب های نوین درآمیزند و هنر قدسی پیشرفته را شکل دهند.
وی گفت: تاکنون فقط به جنبه های کمی مساجد توجه شده لذا باید به افزایش کیفیت مساجد نیز توجه کرد و مسجد باید دارالفکر، دارالذکر و دارالعلم باشد.
دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی افزود: یکی از کارهای کلیدی که در مسجد انجام می شود، هویت بخشی مسجد با قرآن است.
وی اظهار کرد: باید بدانیم حقیقت مسجد چیست، مسجد در گذشته چگونه بوده و ایده آل مسجد با عنوان مسجد طراز اسلامی چیست.
وی با بیان اینکه 120 کارکرد برای مسجد وجود دارد، گفت: کسانی که بر اساس نگاه عمیق به مسجد پژوهی برسند فعالیت های متفاوت در مسجد خواهند داشت.
حجت الاسلام محمدی افزود: زبان هنر، منشا مظهر جمال حضرت حق و زبان مشترک در تمام دنیاست، قرآن با معارف در عقل ها رسوخ نموده و با هنر، قلب ها را تسخیر می کند، قرآن بیش از 60 هنر دارد و هنرهای قرآنی می تواند دلربایی کند و جوان را به سوی خود بکشد.
وی اظهار کرد: مسجد، محل تجمع هنر قدسی و مطهر است و هنری مجوز ورود به مسجد را دارد که پیوند بین انسان و خداوند را قوی سازد.
وی گفت: پایه تمدن اسلامی در مسجد طراز اسلامی و بر مبنای مسجدی بهره مند از هنر قدسی و دارای جاذبه های معنوی اسلامی است.
معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور نیز در این مراسم گفت: دوره آموزشی اندیشه های آسمانی یکی از بهترین فرصت ها برای انتقال تجربیات در زمینه آبادانی مساجد است.
محمد رضا جعفری افزود: هدف از برگزاری این دوره ها این است که جمعی از هنرمندان و پژوهشگران مساجد با هم اندیشی و استفاده از هنر و رویکرد اندیشه ورزی، خانه خدا را آباد کنند.
دهمین دوره آموزشی اندیشه های آسمانی از 6 شهریور ماه در مشهد آغاز شده و تاکنون 2 مرحله از آن با حضور دانشجویان، استادان و پژوهشگران در بخش مردان برگزار شده است.
در مرحله سوم این دوره آموزشی نیز که از امروز آغاز شده است بیش از 200 نفر از زنان دانشجو، استاد و هنرمند حضور دارند.
7489 / 6053 خبرنگار: میترا عبداللهی ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدمانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید