فرمانده نیروی هوائی ارتش: 105 شهید جاویدالاثر سند افتخار نهاجا استبه گزارش ایرنا، امیرسرتیپ خلبان حسن شاه ‌صفی روز پنجشنبه در مراسم معارفه فرمانده جدید پایگاه شکاری شهید فکوری تبریز، افزود: نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی تعداد 331 شهید خلبان را در دوران دفاع مقدس تقدیم این آب و خاک کرده است که از این تعداد خلبان شهید، تا به امروز 105 شهید هنوز جاوید الاثر هستند.
وی با اشاره به رشادت ها و فداکاری های تیزپروازان نیروی هوائی در دوران هشت سال دفاع مقدس، اظهار کرد: در آن دوران براساس برخی خاطراتی که منتشر شده، صدام گفته بود من به کمک هیچ کشور عربی برای حمله به ایران نیاز ندارم و شکست سنگینی به ایران وارد می‌کنم، اما همین صدام پس از چهار هفته گفت که من در محاسباتم اشتباه کردم.
امیر شاه صفی ادامه داد: صدام می ‌گفت ایرانی‌ها مرگ را مثل آهن ذوب شده در دستانشان نرم می ‌کنند و آگاهانه به سراغ مرگ می ‌روند و اهداف ما را مورد تهاجم قرار می‌دهند.
وی خاطرنشان کرد: صدام حتی پس از حمله به کویت لباس نظامی نپوشید و گفت مردی در کویت نمی‌ بینم که لباس نظامی بپوشم اما در جنگ با ایران چون همه مرد بودند لباس نظامی پوشیده بودم.
وی با تاکید بر نقش مهم و تعیین کننده نیروی هوائی در دوران جنگ تحمیلی، یادآور شد: محاسبات صدام فقط به‌ خاطر آمادگی در نیروی هوایی به هم خورده بود.
امیر شاه صفی ادامه داد: در آن سال‌های غرورانگیز دفاع مقدس، پایگاه دوم شکاری تبریز از همان ابتدا و تا آخرین روز دفاع، کارهای بزرگی انجام داد که برای همیشه تاریخ ماندگار خواهد بود.
به گزارش ایرنا، نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز نیز در این مراسم گفت: اگر بگوییم نیروی هوایی ارتش در سرعت بخشیدن انقلاب شکوهمند اسلامی ایران نقش به ‌سزایی داشته حرف به گزاف نگفته‌ ایم، چون حرکت 19 بهمن سال 57 قبل از پیروزی انقلاب و بیعت فرماندهان نیروی هوایی با امام راحل کمر طاغوت را شکست.
حجت الاسلام محمدعلی آل هاشم افزود: در نخستین روزهای شروع تجاوز ارتش رژیم بعث عراق به خاک میهن اسلامی، عملیات 140 فروند از جنگنده های ایران به قلب بغداد چنان بعثیان را متحول و متعجب‌ کرد که باور نمی‌ کردند.
وی اظهار کرد: بعثیان فکر می ‌کردند در سایه پیدایش انقلاب اسلامی، سازماندهی ارتش از بین رفته و باور نمی ‌کردند این تعداد هواپیما در اولین روز جنگ به قلب بغداد حمله کند که باید در این خصوص به قهرمانان نیروی هوایی آفرین گفت.
حجت الاسلام آل‌هاشم با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دوران دفاع مقدس، گفت: باید بر شهدای این عرصه و آزادگان نیروی هوایی همچون سرلشکر شهید لشکری که 18 سال در اسارت بود، درود فرستاد.
استاندار آذربایجان شرقی نیز در این مراسم با قدردانی از خدمات چهار ساله امیر حمید واحدی در سمت فرماندهی پایگاه شکاری تبریز، گفت: ایشان منشاء خدمات زیادی بود و خوشحالیم که امروز شاهد ارتقای این برادر عزیز در سنگری دیگر هستیم.
اسماعیل جبارزاده افزود: سجایای اخلاقی امیر واحدی در کنار تلاش و فعالیت شبانه ‌روزی و عشق و علاقه به نیروهای تحت امر، از ایشان یک شخصیت جامع‌الاطراف ساخته بود.
وی اظهارکرد: انتصاب امیر واحدی به سمت معاونت بازرسی ارتش جمهوری اسلامی ایران مایه خوشحالی و افتخار است و امیدواریم با حضور فرمانده جدید پایگاه شهید فکوری، روند فعالیت‌ها و خدمات امیر واحدی در این پایگاه تداوم یابد.
در پایان این مراسم از خدمات سرتیپ دوم خلبان حمید واحدی در مدت چهار سال تصدی فرماندهی پایگاه شکاری شهید فکوری تبریز قدردانی و سرتیپ دوم خلبان سیدجاوید هاشمی ممقانی به عنوان فرمانده جدید این پایگاه معرفی شد.
به گزارش ایرنا، امیر هاشمی ممقانی متولد 1345 در تبریز است که پیش از این به عنوان جانشین فرمانده پایگاه شکاری فکوری تبریز انجام وظیفه می کرد.
معاونت عملیات پایگاه شکاری شهید فکوری از دیگر مسئولیت های فرمانده جدید این پایگاه است.
خبرنگار: سیدیحیی مرتضائی ** انتشار: محمد عزیزی راد
3038/3071/518انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید