فعالان بخش صادرات فارس از تسهیلات 700 میلیون دلاری دولت استفاده کنندبه گزارش دریافتی دوشنبه ایرنا از روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز،کریم عربی در نشست بررسی موانع فضای کسب و کار و چالش های پیش روی صنایع کنسروی استان فارس که با حضور فعالان بخش خصوصی صنایع غذایی این استان در شیراز برگزار شد، افزود: هدف ما برطرف کردن مشکلات بخش خصوصی و آسان سازی شرایط تولید در فارس است.
وی بیان داشت: برای رفع مشکلات بخش خصوصی، مسائل خارج از اختیارات استان را هم از طریق شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی کشور دنبال می کنیم و از سوی دیگر بخش خصوصی نیز باید آگاهانه در عرصه اقتصاد گام بردارد زیرا زمان آزمون و خطا نیست.
عربی اظهار کرد: موضوع بالا بودن هزینه برق، گاز و محاسبه تعرفه آنها بر اساس هزینه بخش کشاورزی را در شورای گفت و گوی استان پیگیری و مواردی از جمله بررسی نرخ سود 18درصد بانک ها، بررسی راهکار ایجاد پست هوایی برق و نشست با مدیران مالیات و بانک های استان را با حضور بخش خصوصی در کارگروه تسهیل استان مطرح و دنبال می کنیم.
وی، با بیان اینکه بخش خصوصی و دولت باید برای رفع مشکلات اقتصادی کشور همبستگی و همدلی داشته باشند گفت: ما حامی بخش خصوصی هستیم زیرا بر این باوریم که بخش خصوصی تنها راه نجات اقتصاد کشور است و باید از این بخش حمایت کرد.
او اظهارداشت: اگر چه برخی ایرادها و مشکلات جدی مربوط به مقررات و ضوابط کار در اداره های دولتی وجود دارد اما بخش خصوصی هم نتوانسته متناسب با بازار فعالیت داشته باشد و ضروری است هر 2 بخش برای رفع مشکلات موجود در حوزه اقتصاد همت کنند.
وی، همچنین بر ارتباط هر چه بیشتر بخش خصوصی با اتاق بازرگانی شیراز تاکید کرد و گفت: به هر میزان که ارتباط واحدهای صنعتی و تولیدی در این استان با اتاق بازرگانی شیراز بیشتر باشد، به تبع آن فعالیت های انجام شده موثر تر خواهد بود.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز هم در این نشست گفت: هم اینک بخش تولید دچار بحران قیمت تمام شده است و در این میان بخش دولتی نباید هزینه های اضافه را بر بخش خصوصی و تولیدکنندگان تحمیل کند.
جمال رازقی بیان کرد: امروز همه در کشور و استان فارس موظف به کمک به بخش تولید برای احیای اقتصاد کشور هستند نه اینکه بخش دولتی بخواهد هزینه هایی را که خود باید بپردازد از بخش تولید تامین کند.
وی، با اشاره به موازی کاری در مباحث آموزش، بازرسی و نمونه برداری در دستگاه های دولتی گفت: بازرسی وظیفه حاکمیت است که قابل واگذاری نیست و مالیات هایی که از مردم دریافت می شود برای انجام چنین اموری است و نمی شود بخش خصوصی علاوه بر مالیات، هزینه های جداگانه ای را برای انجام کارهایی که حاکمیت دولتی دارد، پرداخت کند.
رازقی اظهار داشت: اداره نظارت و استاندارد باید در طول سال چندین آزمون را از واحدهای صنایع غذایی بگیرد در حالی که در برخی از موارد در نتایج این آزمون ها که در طول سال انجام می شود مغایرتی وجود ندارد از این رو می توان آنها را سالی یک بار انجام داد.
وی، با اشاره به درخواست فعالان بخش خصوصی مبنی بر حذف افزایش تعرفه گاز، گفت: شرکت گاز هیچ مصوبه قانونی برای افزایش تعرفه گاز واحدهای صنعتی ندارد و ضروری است به این موضوع رسیدگی شود.
رازقی با اشاره به اینکه با چنین کارهای اضافه ای نباید هزینه های دیگری بر قیمت تمام شده تولید وارد شود، اظهار داشت: مشکلات بخش خصوصی این استان را برای روان سازی شرایط تولید در شورای گفت و گو پیگیری می کنیم و چنانچه راهکار مناسبی در استان اتخاذ نشد آن را در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی کشور پیگیری خواهیم کرد.
رازقی ادامه داد: اتاق بازرگانی شیراز برای تقسیط ارزش افزوده و بخشش تا 80 درصد جرایم مالیاتی، تفاهم نامه ای با اداره کل امور مالیاتی منعقد کرده است که در حال اجراست.
در این نشست، فعالان بخش خصوصی در حوزه صنایع غذایی استان فارس، مشکلات فراروی خود را در بخش های تامین اجتماعی، نرخ سود بانکی، دارایی و مالیات، ایجاد شرایط دریافت وام از بانک های خارج با حمایت بانک های داخلی، تقسیط ارزش افزوده و حذف موازی کاری، مطرح کردند.
2027 /6118
دریافت خبر: سید احمد نجفی ** انتشار دهنده: پرویندخت پاردسویی شیرازیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید