قزاقستان بازاری مطلوب برای تحقق اشتغال و رونق تولید این استان استبه گزارش ایرنا علیرضا رشیدیان چهارشنبه شب در نشست کارگروه توسعه صادرات استان که با حضور سفیر ایران در قزاقستان برگزار شد، اظهار کرد: در سالهای اخیر در خراسان رضوی همکاری بین دولت و بخش خصوصی رو به رشد بوده و ما از ظرفیت های بخش خصوصی بهره فراوانی برده ایم.
وی بیان کرد: در حوزه توسعه صادرات به کشورهای هدف خراسان رضوی بویژه قزاقستان با توجه به ظرفیت هایی که در این کشور وجود دارد و با توجه به سند توسعه صادرات استان، حفظ بازار کالایی موجود و توسعه صادرات در کالاهای جدید در آن کشورها، هدف قرار گرفته است.
وی با اشاره به مشکلاتی که بازرگانان خراسان رضوی در تعامل با کشور قزاقستان دارند، افزود: در حوزه صدور ویزا و پرواز مستقیم بین مشهد و قزاقستان، امیدواریم با همتی که از سوی سفارت ایران در آن کشور وجود دارد، شرکت های هواپیمایی ما نسبت به راه اندازی این پرواز اقدام کنند تا این بخش تاثیر خود را در حوزه تعاملات بین خراسان رضوی و قزاقستان داشته باشد.
استاندار خراسان رضوی گفت: با اعلام مسئولان، این آمادگی وجود دارد که از ظرفیت ویزای فرودگاهی در فرودگاه مشهد برای تردد مسافر در مسیر مشهد – قزاقستان برای شرکت های هواپیمایی ایرانی که حاضر به راه اندازی این پرواز باشند، استفاده کنند.
وی اضافه کرد: یکی از شرکت های هواپیمایی قزاقستان ظرفیت چند برابری نسبت به شرکت ماهان را وارد حوزه پرواز به تهران کرده که امیدواریم بتوانیم از ظرفیت شرکت های هواپیمایی ایرانی نیز در این بخش بهره بگیریم.
رشیدیان اظهار کرد: بازار کشور قزاقستان رو به تحول است و برای همین موضوع، در هدفگذاری خود با حفظ بازار برخی کالاها، باید صادرات برخی کالاهای جدید را نیز ایجاد نمود.
وی ادامه داد: با شناختی که از بازار قزاقستان وجود دارد و مرکز مطالعات اتاق بازرگانی ایران نیز نتایج مطالعات خود را در این زمینه ارائه کرده، ضروری است برای برگزاری نمایشگاه کالای خراسان رضوی در قزاقستان حتما مطالعات مذکور مورد توجه قرار گیرد تا در عمل اجرایی شده و شاهد ساماندهی شرکت های متناسب با نیاز بازار در قزاقستان باشیم.
وی تاکید کرد: باید در نمایشگاه اختصاصی کالای خراسان رضوی در قزاقستان، کلیه بخش های مختلف گردشگری، کشاورزی، شرکت های دانش بنیان، صنعت و معدن نسبت به این مهم توجه داشته باشند و متفاوت تر از سال گذشته و متناسب با بازار هدف و توجه به مساله برند سازی و معرفی برندها در این نمایشگاه حضور یابند.
استاندار خراسان رضوی یکی از نقاط قوت و امیدوار کننده دولت دوازدهم را شکل گیری معاونت اقتصادی در وزارت خارجه و معاونت های منطقه ای تابعه آن دانست که امید است از این ظرفیت در گسترش ظرفیت دیپلماسی کشور برای توسعه روابط تجاری و تعاملات اقتصادی بهره گرفته شود.
رشیدیان خاطر نشان کرد: در زمان تغییر و تحول در پایتخت قزاقستان مربوط به دو دهه قبل نتوانستیم از این فرصت برای شرکت های بازرگانی خود بهره بگیریم لذا با توجه به گستردگی سرزمینی قزاقستان و ظرفیت های بازار آن، شرکت های بازرگانی خراسان رضوی می توانند نسبت به این موضوع امیدوار باشند.
وی اظهار امیدواری کرد که مشکلات بخش های حمل و نقل، مسائل بانکی و حمایت هایی که باید برای بازرگانان خراسانی به وجود آید در گفت و گوهای بین مدیران استانی و سفیر و سایر مسئولان در کشور قزاقستان برطرف شود.

**قزاقستان، هفتمین مقصد صادراتی خراسان رضوی
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: در چهار ماهه نخست امسال 711 هزار تن کالا به ارزش 557 میلیون دلار از گمرک و بازارچه های مرزی استان صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در وزن هشت درصد و در ارزش 9 درصد افزایش داشته است.
راضیه علیرضایی افزود: سهم صادرات کالای خراسان رضوی در چهار ماهه نخست امسال از سهم کل صادرات کشور در این مدت چهار درصد و متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی از این استان 783 دلار بود.
وی بیان کرد: بیشترین صادرات کالا در این مدت مربوط به کشور افغانستان با 32 میلیون دلار، هنگ کنگ با 14.8 میلیون دلار و عراق با 11.5 میلیون دلار بوده است.
وی اظهار کرد: از سوی دیگر صادرات کالا در این مدت به مقصد ترکمنستان 12 میلیون دلار، اسپانیا به میزان سه میلیون دلار، امارات متحده عربی به میزان 2.8 میلیون دلار و به تاجیکستان به میزان 2 میلیون دلار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: سهم کشورهای آسیای میانه از صادرات استان در چهار ماهه امسال 18 درصد، افغانستان 56 درصد، کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس 5 درصد و کشورهای اروپایی سه درصد بود.
علیرضایی، مواد غذایی، آهن آلات، تخم پرندگان، سیب، قالی، مصنوعات، لوازم خانگی را از کالاهای عمده صادراتی خراسان رضوی به خارج از کشور در چهار ماهه نخست امسال برشمرد.
وی ادامه داد: میزان واردات کالا به خراسان رضوی در چهار ماهه امسال 103 هزار تن به ارزش 118 میلیون دلار بود که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در وزن 35 درصد کاهش و یک درصد کاهش در ارزش داشت.
وی بیان کرد: قیمت هر تن کالای وارداتی به خراسان رضوی در این مدت یکهزار و 146 دلار بود و عمده کالاهای وارداتی نیز شامل پنبه حلاجی نشده، کنجد، سولفات آمونیوم، قطعات فلزی، ماشین آلات ریسندگی و شیرخشک می شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: برای تحقق رشد 10 درصدی در ارزش صادرات کالا از استان در سال جاری باید ارزش هر تن کالای صادراتی را افزایش داده و صادرات کالاهایی از جمله ماشین آلات صنعتی، مصالح ساختمانی، تولیدات نساجی، محصولات شیمیایی و پلاستیکی را در سبد کالای صادراتی استان افزوده یا توسعه دهیم.
وی ادامه داد: برای تحریک تقاضا، توسعه تولید و اشتغال در استان باید صادرات کالاهای دارای کیفیت بالا، ظرفیت تولید و اشتغال بالا را محور قرار داد.
علیرضایی اظهار کرد: در کشورهای هدف صادراتی خراسان رضوی، قزاقستان رتبه هفتم را دارد و در چهار ماهه نخست امسال 13.1 میلیون دلار کالا از این استان به قزاقستان صادر شده که این صادرات در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در وزن 16 درصد و در ارزش 15 درصد رشد داشت.
وی بیان کرد: متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی خراسان رضوی به قزاقستان در چهار ماهه ابتدای امسال یکهزار و 261 دلار و عمده کالاهای صادراتی مخمرهای فعال، چرم و چسب بود.
وی افزود: کشور قزاقستان هشتمین مقصد وارداتی خراسان رضوی است و متوسط قیمت هر تن کالای وارداتی از این کشور در چهار ماهه نخست امسال یکهزار و 146 دلار بود و عمده کالاهای وارداتی از آن آهن آلات است.
5132/7489
خبرنگار: میترا عبداللهی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید