مدیرعملیات پزشکی حج:فعالیت پزشکان در حج متمرکز بر ایام تشریق استبه گزارش پنجشنبه شب ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی حج، «پیرحسین کولیوند» امروز در همایش پزشکان و مجموعه های هیات پزشکی افزود: تحقیقات و مطالعات زیادی در این زمینه انجام و شرایط آب و هوایی در ایام تشریق احصاء شده است تا با برنامه ریزی لازم اقدامات پیشگیرانه صورت گیرد.
وی گفت: تقریبا 40 هزار تن از زائران ما را خواهران و 45 هزار نفر را برادران تشکیل می دهند که از مجموع آنها تعداد زیادی از افراد بالای 60 سال بوده و بیش از 2 هزار نفر نیز بالای 80 سال سن دارند.
معاون رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر توضیح داد: در طول ایام تشریق، خنک ترین دما 32 درجه و بالاترین دما بنا به گفته هواشناسی عربستان 42 درجه اعلام شده که بر این اساس و همچنین مسیرهایی که باید پیاده روی انجام شود،‌ تمهیداتی در نظر گرفته شده است.
کولیوند با بیان اینکه همه مسیرها از نظر میزان شیب، وضعیت تاثیر لباس احرام، سن، جنس و وزن مورد بررسی قرار گرفته است، ادامه داد: برای ایام تشریق برنامه ریزی برای حفظ سلامت حجاج صورت گرفته است.
وی گفت: گرمازدگی پس از 700 متر طی کردن مسیر خود را نشان می دهد؛ موارد کاملا شناسایی و برآورد شده تعداد افرادی که دچار گرمازدگی می شوند حدودا چند نفر هستند.
کولیوند همچنین به بررسی شرایط در عرفات اشاره کرد و گفت: با توجه به استقرار چادرهای مناسب در داخل این مکان ها با مشکلی روبه رو نیستیم اما اگر زائران خارج از چادر تردد غیرضروری داشته باشند، مشکل ایجاد خواهد شد.
این مقام هیات پزشکی حج تصریح کرد: عملیات اصلی مرکز پزشکی در ایام تشریق شامل پنج قسمت است که بر اساس آن یک گروه در بیمارستان مکه مستقر و گروه دوم وظیفه کمک رسانی به کاروان وقوف اضطراری را برعهده دارد و عملیات گروه های بعدی نیز به ترتیب در مناطق عرفات، مشعر و منا خواهد بود.
وی گفت: برای کاروان وقوف اضطراری در روزهای 5 و 6 ذی الحجه باید زائرانی که توان انجام وقوف ندارند به کمیسیون های مربوطه معرفی شوند تا بر اساس تشخیص، فرم ها تکمیل و روز هفتم غربالگری و روز هشتم زائرانی که تایید شده اند به بیمارستان مکه معرفی شوند.
کولیوند با بیان اینکه یک درمانگاه در عرفات فعال است و تا زمانی که زائران ایرانی عرفات را ترک کنند دایر خواهد بود، افزود: در مشعر دو آمبولانس مجهز مستقر است که امدادگر و پزشک در کنار آن استقرار داشته و در منا نیز بیمارستان صحرایی فعال خواهد بود.
شبد*1933*1953**1010
انتشار دهنده:حسن معظمیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید