مذاکره پرتنش لاوروف و تیلرسون/ روسیه آمریکا را تهدید به اقدام متقابل کردبه گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری وزارت خارجه روسیه، این گفت وگوی تلفنی شامگاه پنجشنبه به خواسته طرف آمریکایی انجام گرفت و تیلرسون اعلام کرد که در آینده نزدیک محدودیت های بیشتری علیه فعالیت مراکز دیپلماتیک روسیه اعمال خواهد شد.
وزیر خارجه روسیه در پاسخ به این سخنان، از تشدید تنش ها در روابط دو کشور ابراز تاسف و تصریح کرد که این وضعیت را مسکو شروع نکرده است، ولی با دقت تدابیر جدید ضدروسی واشنگتن را بررسی می کند و سپس پاسخ را اعلام خواهد کرد.
در واکنش به دستور اخیر مسکو برای برابری شمار کارکنان مراکز دیپلماتیک دو طرف در کشور مقابل(455 نفر) که سبب کاهش تعداد زیادی از کارمندان واحدهای دیپلماتیک آمریکا می شود، این کشور هم دستور تعطیلی سرکنسولگری روسیه در سانفرانسیسکو و دو دفتر خدمات کنسولی در واشنگتن‌ و نیویورک‌ را صادر کرد.
پایگاه اینترنتی روزنامه کامرسانت نیز عصر امروز به نقل از یک مقام دیپلماتیک روسیه نوشت: مراکزی که در واشنگتن و نیویورک باید از روز شنبه تعطیل شود، نمایندگی های بازرگانی روسیه هستند.
هدف از این اقدام در بیانیه وزارت خارجه آمریکا نیز برابری وضعیت هیات‌های دیپلماتیک دو کشور اعلام شده است.
روسیه ماه گذشته در واکنش به دور جدید تحریم‌های آمریکا دستور داده بود، واشنگتن شمار دیپلمات‌ها و کارکنان مراکز دیپلماتیک خود را بالغ بر 755 نفر کاهش دهد.
هدر نوئرت سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم روز پنجشنبه با تاکید بر اینکه اقدام دولت روسیه «مخرب و غیرموجه» بوده و واشنگتن آماده اقدام های متقابل بعدی است، گفت: امیدواریم دو کشور اکنون بتوانند به سمت بهبود روابط و توسعه همکاری‌ها در زمینه‌های مورد نگرانی هر دو طرف حرکت کنند.
روسیه چهار کنسولگری در آمریکا دارد که با تعطیل شدن یکی از آنها، شمار این مراکز به سه واحد می رسد.
روسیه ششم مرداد ماه در مقابله با تحریم های جدید ضدروسی واشنکتن دستور کاهش تعداد دیپلمات های آمریکا در مسکو را صادر و املاک دیپلماتیک این کشور شامل مجموعه ویلایی در ناحیه سربرنی بور و انبارهای دیپلماتیک در خیابانی داروژنی (در مرکز مسکو) را توقیف کرد.
اروپام*391 انتشار دهنده: هادی مولوی نیاانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید