مسابقه پیازکاران خراسان شمالی در برداشت محصولپیازکاران خراسان شمالی با روانه کردن محصول خود به بازار قصد دارند حداکثر استفاده را از قیمت آن که تا اوایل هفته گذشته کیلویی به 50 هزار ریال رسیده بود، ببرند اما، اضطراب و دلهره ناشی از این وضعیت بخوبی در چهره کشاورزان مشخص است.
دویدن کشاورز پیازکار به هر سوی میدان میوه و تره بار بجنورد برای یافتن دلال که محصول خود را با قیمت بالا خریداری کند؛ همهمه دلالان با یکدیگر یا به عبارت دیگر تبانی آن ها برای کاهش قیمت بیشتر محصول پیاز از اتفاقات مهم این روزهای خرید و فروش محصول پیاز در این میدان پر از محصولات کشاورزی مرکز استان است.
شماری از کشاورزان پیازکار در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کردند: روانه کردن یکباره محصولات خود بخاطر نگرانی از کاهش قیمت دسترنج چندین ماهه خود حتی به زیر 10 هزار ریال در هر کیلوگرم است.
یکی از کشاورزان مانه و سملقانی گفت: نگرانی و اضطراب ناشی از کاهش قیمت پیاز موجب شده تا برای جمع آوری سریع آن از همه اعضای خانواده ام کمک بگیرم اما امروز متاسفانه در میدان تره و بار بجنورد با افت شدید قیمت محصول پیاز مواجه شدم.
حسین خان محمدی با نشان دادن دست های پینه بسته و پر از خارهای نشسته در لابلای انگشتانش گفت: در این بین دلالان با ورود به بازار پیاز موجب کاهش قیمت آن شده اند این درحالی است که محصول خریداری شده توسط آن ها در استان های دیگر به 20 هزار ریال به فروش می رود.
یک کشاورز شیروانی هم گفت: افزایش قیمت پیاز در اوایل هفته گذشته که هر کیلویی به بیش از 50 هزار ریال رسید همه کشاورزان را خوشحال کرد.
علی محمدرضایی افزود: این در حالی است قیمت محصول پیاز از چهارشنبه هفته گذشته روند نزولی به خود گرفته به طوریکه هم اکنون هر کیلوگرم پیاز در میدان تره و بار بجنورد به کمتر از 15 هزار ریال رسیده است.
وی گفت: این درحالی است که کشاورزان پیازکار برداشت محصول بهاره خود را با شوق و ذوق از یک هفته پیش آغاز کرده اند اما کاهش قیمت بشدت آن ها را نگران کرده است.
یک کشاورز پیازکار بجنوردی هم گفت: هزینه‌های بالای کاشت، داشت و برداشت پیاز که اکنون قیمت آن در حال نزول است اشک کشاورز را جاری کرده است.
محمد ریحانی گفت: متاسفانه دلال هر کیلوگرم پیاز را با قیمت 15 هزار ریال خریداری می کند و آن را به دیگر استان ها با قیمت بیش از 30 هزار ریال به فروش می رساند.
این کشاورز خواستار خرید محصول پیاز از سوی دولت شد تا دست واسطه ها قطع شود.
مشکل کاهش یا افزایش قیمت محصولات کشاورزی در حالی در استان خراسان شمالی رخ می دهد که کشاورزان به علت رعایت نکردن الگوی کشت، هر ساله سطح زیادی از زمین های خود را به محصولات گوجه فرنگی، سیب زمینی و پیاز اختصاص می دهند که افزایش عرضه آن موجب کاهش قیمت می شود.
یک کشاورز دیگر خراسان شمالی از افزایش هزینه کاشت، داشت و برداشت سخن گفت و اظهار کرد: کشاورز با کاهش قیمت محصول هیچ سودی عایدش نمی شود.
علی محمدنجاتی پیازکار اسفراینی معتقد است که هزینه های کاشت، داشت و برداشت هر هکتار پیاز افزون بر 40 میلیون ریال هزینه دارد اما فروش محصول با قیمت کمتر از 2 هزار ریال کشاورز را بشدت متضرر می کند.
وی گفت: پیاز محصولی است که آن را نمی توان مدت زیادی نگه داشت زیراکه این محصول فسادپذیر است.
یک کشاورز دیگر گفت: با وجود اینکه قیمت پیاز در میادین میوه و تربار کاهش یافته است اما، با قیمت چند برابر به دست مصرف کننده می رسد.
محمد رجبی پیازکار شیروانی افزود: در سال زراعی پیش تعداد زیادی از پیازکاران برای کشت این محصول زمین اجاره کردند و بذر را با قیمت بالایی خریداری کردند اما اگر روند کاهش قیمت محصول ادامه داشته باشد، کشاورزان را دچار ضرر فراوان خواهد کرد.
یک غرفه دار در میدان تره و بار بجنورد از عرضه یکباره محصول پیاز بخاطر ترس از کاهش آن انتقاد کرد و گفت: دلالان هم این رویه را دوست دارند تا بتوانند قیمت محصول را کاهش دهند.
مسلم زارع افزود: هر روز شاهد ورود کامیون و کامیونت بی شمار محصول پیاز به میدان تره و بار بجنورد هستیم که این امر موجب شده تا کشاورز را در فروش محصول به قیمت دلخواه با مشکل مواجه کند.
مدیر تنظیم بازار محصولات و نهاده های سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: همانطوریکه پیش بینی شده بود قیمت پیاز با آغاز برداشت محصول تابستانه آن در این استان کاهش یافته است.
حضرتقلی حیدری در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: محصول پیاز در شهرستان مانه و سملقان آذرماه و در سایر مناطق این استان اواخر بهمن و اسفندماه کشت و برداشت آن از مزارع اواسط مردادماه آغاز شده است.
مدیرتنظیم بازار محصولات و نهاده های سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: در سال زراعی جاری 2 هزار و 800 هکتار از زمین های کشاورزی این استان زیر کشت پیاز رفته است که از این سطح 123 هزار تن محصول برداشت خواهد شود.
وی پیش بینی کرد: امسال 70 هزار تن پیاز از استان خراسان شمالی به دیگر استان ها ارسال شود.
وی سطح تولید پیاز تابستانه در این استان را هزار هکتار با برداشت 44 هزار تن و سطح تولید پیاز پاییزه را هزار و 500 هکتار با برداشت 66 هزار تن عنوان کرد و گفت: هم اکنون بجنورد، مانه و سملقان و اسفراین بیشترین سطوح زیر کشت پیاز در استان خراسان شمالی را دارند.
مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی هم ضمن تایید کاهش قیمت پیاز در سطح بازار گفت: تغییر قیمت در محصولات کشاورزی به عرضه و تقاضا بستگی دارد.
محمد نقی کاظمیان با بیان اینکه قیمت پیاز در سطح بازار این استان و همچنین کشور بالا رفته بود افزود: هم اکنون با برداشت پیاز قیمت ها نیز کاهش یافته است.
وی از برداشت زودهنگام پیاز نیز در سطح مزارع این استان خبر داد و افزود: افزایش قیمت پیاز در بازار باعث شد تا کشاورزان محصول خود را زودتر برداشت و روانه بازار کنند.
وی گفت: کشاورزی یک فرصت است بنابراین کشاورزان باید از فرصت ها استفاده کنند تا بتوانند در شرایط بهتر دسترنج خود ر ا به فروش برسانند، نباید فرصت ها را از دست بدهند.
وی اظهار کرد: اما هم اکنون با برداشت زیاد محصول دوباره قیمت ها افت پیدا کرده است.
وی بر رعایت الگوی کشت محصولات کشاورزی در سطح جامعه تاکید کرد و افزود: الگوی کشت باعث تعادل قیمت ها و همچنین تعادل در کشت محصولات خواهد شد، باید به این امر اهمیت داده شود.
وی نرخ بین المللی محصولات کشاورزی را نیز در قیمت ها تاثیر گذار دانست و افزود: عوامل متعدد باعث افزایش و قیمت محصولات کشاورزی خواهد شد.
استان خراسان شمالی 344 هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که سالانه بیش از دو میلیون و 500 هزار تن انواع محصول زراعی، باغی و دامی در آن تولید می شود.
6042 گزارشگر و انتشاردهنده :سیدحسین قدسیانتهای پیام /*

‘;$.ajax({
type: “Post”,
url: “/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend”,
data: “{data:'” + data + “‘, enterd: ‘” + enterd + “‘ , captcha:'” + captcha + “‘ }”,
contentType: “application/json; charset=utf-8”,
dataType: “json”,
success: function (msg) {

if (msg.d == “”) {
//alert(‘با موفقیت ارسال شد’);
ResultText.innerHTML = “”+ divbody;
} else {
alert(msg.d);
ResultText.innerHTML = oldhtml;

}
ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent4_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode();

},
error: function () {
ResultText.innerHTML = “error”;
}
});

}
function ShowPopup(layer, obj) {

$(“.popup”).colorbox({ width: “350px”, inline: true, href: “#ResultText” });
//var objLayer = document.getElementById(layer);
//doPopup(objLayer,obj)
}ارسال به دوستان
پاسخی بگذارید