معاون رییس جمهور: واگذاری امور به بخش خصوصی با سرعت بیشتری محقق شودبه گزارش خبرنگار ایرنا، علی اصغر مونسان عصر دوشنبه در نشست با سرمایه گذاران بخش گردشگری، هنرمندان صنایع دستی و تشکل های غیر دولتی استان گلستان درگرگان اظهار کرد: دولت دوازدهم فرصت بیشتری برای خدمتگزاری به مردم نسبت به دولت یازدهم خواهد داشت.
وی اضافه کرد: دولت دوازدهم با امید فزاینده کار خود را شروع کرد و بنا دارد بیش از پیش در حوزه معیشت مردم کار کند.
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: وضعیت کنونی کشور می طلبد که واگذاری به بخش خصوصی با سرعت بیشتری محقق شود.
به گفته وی؛ 300 هزار میلیارد تومان بودجه واقعی دولت است و نصف آن به حساب صندوق توسعه ملی و بخش دیگری به هدف مندی یارانه ها و صندوق بازنشستگی اختصاص می یابد.
مونسان با بیان اینکه بخش دیگری از بودجه دولت هم به هزینه های جاری و حقوق اختصاص دارد، گفت: در این شرایط چاره ای جز واگذاری امور به بخش خصوصی وجود ندارد و باید دولت نقش حمایتی داشته باشد.
وی با تاکید بر اینکه باید دولت اقتصاد را واگذار و خودش را کوچک کند، افزود: دولت منابع بخش خصوصی را فعال کند زیرا بخش دولتی با این بدنه سنگین هر چه درآمد دارد باید صرف هزینه ها کند.
معاون رییس جمهور با بیان اینکه با سرمایه گذاری های کوچک در حوزه صنایع دستی می توانیم اشتعال مناسبی ایجاد کنیم، ادامه داد: اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری بر اجرای آن تاکید دارند، اقتصاد مبتنی بر ظرفیت های کشور و یک منطقه است.
به گفته وی؛ به ازای هر ۵۰ میلیون تومان می توانیم در بخش صنایع دستی شغل ایجاد کنیم، همچنین هر گردشگر در کشور به اندازه ۳۰ بشکه نفت شغل ایجاد می کند و باید به این مهم توجه شود.
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد که حوزه گردشگری برای توسعه منتظر هزینه های دولتی نباشد.
وی از مدیران خواست که نگاه خود را به این حوزه تغییر دهند و گفت: هیچ حوزه ای بهتر از گردشگری کشور را در امر توسعه کمک نمی کند و باید از سوی دولت و مجلس به آن توجه و حمایت شود
مونسان با بیان اینکه ظرفیت بزرگ اقتصادی در حوزه گردشگری وجود دارد و این بخش می تواند در اقتصاد ملی نقش داشته باشد، اضافه کرد: هم اینک کشورهای حاشیه خلیج فارس و برخی حاشیه دریای خزر در این حوزه فعال شده اند ولی ما هنوز آن را جدی نگرفته ایم.
معاون رییس جمهور با بیان اینکه ما بیشتر حرف می زنیم اما در عمل حوزه گردشگری را جدی نمی گیریم، گفت: این درحالی بوده که حوزه صنایع دستی و گردشگری می توانند با سرمایه اندک اشتغال مناسب ایجاد کنند.
وی اضافه کرد: ما به سرمایه گذاری در حوزه نفت اعتقاد داریم اما به سرمایه گذاری در حوزه گردشگری توجه نمی کنیم.
رییس سازمان میراث فرهنگی، به موضوع توزع عادلانه ثروت در کشور هم اشاره کرد و گفت: کسب و کارهای کوچک و بوم گردی جزو مباحثی است که می تواند منجر به توزیع عادلانه ثروت شود اما به آن توجه کافی نمی کنیم در حالی که می تواند عدالت اجتماعی را به همراه داشته باشیم.
مونسان ادامه داد که حوزه صنعت با همه حمایت هایی که می شود نمی تواند به توسعه همه جانبه منجر شود.
به گفته وی؛ ما همچنین ظرفیت های گردشگری بسیاری در کشور داریم اما بازاریابی مناسبی نداشته ایم.
وی با اشاره به اینکه با پشت میزنشینی نمی توانیم حوزه گردشگری را فعال کنیم، یادآور شد: کشورما در حوزه صنایع دستی هم با وجود پتانسیل های بسیار در بسته بندی وبرندسازی مشکل دارد.
مونسان با تاکید بر اینکه باید از فروش بدون بسته بندی کالا و خدمات جلوگیری کنیم، ادامه داد: باید علاوه بر بسته بندی مناسب از ظرفیت فضای مجازی برای تبلیعات و فروش بهره ببریم.
معاون رییس جمهور با بیان اینکه از صندوق توسعه ملی تسهیلات خوبی برای هتل ها اختصاص یافته است، افزود: همچنین صندوق کارآفرینی امید در حوزه صنایع دستی و بوم گردی بخش خصوصی راحمایت می کند.
وی به موصوع احیای دیوار تاریخی گرگان هم اشاره و تصریح کرد: ما در ثبت جهانی این اثر کمک می کنیم و امیدواریم از اعتبارات عمرانی در احیاء و مرمت آن تخصیص خوبی داشته باشیم.
مونسان اصافه کرد: اثر طبیعی جنگل های هیرکان یکی از آثار شاخص استان گلستان است که حمایت می شود تا به زودی پرونده آن برای ثبت جهانی آماده شود.
3014/1648
خبرنگار: مجید میهن دوست ** انتشار: پری سالارنیاانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید