معاون وزیر صنعت: 300 هزار واحد صنفی فاقد پروانه در کشور شناسایی شده استبه گزارش ایرنا، یدالله صادقی شامگاه یکشنبه در نشست با اصناف و مالکان واحدهای صنفی استان کردستان اظهار کرد: سال گذشته،290 هزار پروانه کسب برای اصناف مختلف در کشور صادر شد و تعداد 170 هزار پروانه کسب نیز بدلایل مختلف باطل شد.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون یک میلیون و 250 هزار واحد توزیعی در کشور وجود دارد، افزود: در ایران به ازای هر 68 نفر یک فروشگاه و واحد صنفی وجود دارد در حالیکه در سایر کشورهای جهان به ازای هر 150 یا 200 نفر یک فروشگاه هست.
صادقی تعداد فروشگاه های زنجیره ای در کشور را 2 هزار و 600 واحد اعلام کرد و یادآور شد: این فروشگاه ها با تبلیغات زیاد و اعمال تخفیف های 40 تا 60 درصدی در فروش کالا، مشتریان را به سمت خود جذب می کنند.
معاون اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: فروشگاه های زنجیره ای از نظر حجم فروش و مساحت عرضه کالا شرایط خوبی دارند اما تبلیغات حاکم بر فضای این فروشگاه ها باید حذف شود.
وی با بیان اینکه مجموع فروشگاه های زنجیره ای یک درصد خرده فروشی در ایران است، گفت: مساحت فروشگاه های زنجیره ای در شهرستان های کوچک باید افزایش یابد.
وی در زمینه فروشگاه های اینترنتی هم اضافه کرد: به طور قانونی نمی توان از فعالیت فروشگاه های اینترنتی جلوگیری کرد بلکه اصناف ناگزیر هستند در عرصه فعالیت های کسب و کار خود را به روز کنند.
صادقی با اشاره به اینکه دستمزد و شمش طلا مالیات بر ارزش افزوده ندارد، افزود: پیشنهاد حذف مالیات شمش طلای وارده از خارج و پرداخت حق اجرت مالیات بر شمش طلا جهت تصویب نهایی به مجلس ارائه شده و امید است نمایندگان با حذف آن موافقت شود چون دریافت مالیات بر ارزش افزوده از واردات شمش طلا، منجر به افزایش هزینه ساخت می شود.
وی با اشاره به اشکالات قانون نظام صنفی در ایران اظهار کرد: برای اصلاح قانون نظام صنفی باید اصلاحیه قانون اصناف از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت تایید و در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد.
صادقی یادآور شد: پیشرفت در الکترونیکی کردن فرایندهای مالی کشور منجر به شفافیت بیشتر می شود همچنین با همکاری اتاق اصناف ایران باید صندوق های مکانیزه فروش طراحی و نصب شود.
وی افزود: ساختار اتحادیه ها باید متناسب تر شود اگر این مهم اجرایی شود بنیه اتحادیه ها در شهرستان ها قوی تر می شود.

**دریافت مالیات عادلانه از انتظارات منطقی اصناف کردستان است
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان نیز در این نشست گفت: دریافت مالیات عادلانه و متناسب با درآمد واحدهای صنفی از انتظارات منطقی اصناف کردستان است.
محمد دره وزمی اظهار کرد: واحدهای صنفی کردستان نگران پرداخت مالیات نیستند بلکه انتظار دارند مالیات عادلانه پرداخت کنند.
وی با اشاره به آمار بالای بیکاری در استان کردستان افزود: برخی برای رفع مشکل بیکاری و ایجاد اشتغال اقدام به راه اندازی واحدهای صنفی کرده اند.
دره وزمی یکی از دلایل پایین بودن درآمد واحدهای صنفی در استان کردستان را افزایش تعداد واحدها دانست و تاکید کرد: 154 اتحادیه صنفی در استان وجود دارد.
وی با بیان اینکه 50 درصد صنوف استان یعنی 30 هزار واحد صنفی در سنندج متمرکز هستند، یادآور شد: تعداد 58 هزار واحد صنفی در استان کردستان وجود دارد.
به گزارش ایرنا، در این نشست نمایندگان واحدهای صنفی استان کردستان مسایل و مشکلات حوزه های کاری خود را با معاون اقتصادی و بازرگانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در میان گذاشته و خواستار توجه مسئولان به حل این مشکلات شدند.
خبرنگار: شیوا اردلان منش ** انتشار دهنده: مجید سلیمانی
7352/9102انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید