نشانه هایی که می گویند کامپیوتر شما ویروسی شده

نشانه هایی که می گویند کامپیوتر شما ویروسی شده

کند شدن سرعت کامپیوتر شما اولین نشانه ویروسی شدن آن است،برای ویروس یابی و همچنین رفع این مشکل برای شما راهکارهایی داریم. نرم افزارهای مخرب در سراسر فضای مجازی، به شکل های مختلف وجود دارند و برای آلوده کردن کامپیوترهایتان کافیست که به اینترنت متصل باشید.

مجرمان اینترنتی هیچ فرصتی را برای آسیب رساندن به سیستم هایتان از دست نمیدهند در نتیجه احتمال اینکه سیستم شما آلوده به تروجان و نرم افزار های مخرب باشد زیاد است. اما چگونه متوجه شویم که کامپیوتر یا لپ تاپمان آلوده شده است؟ محققان برای اینکه شناسایی و تشخیص این نرم افزارها را ساده تر کنند؛ لیستی از نشانه های یک سیستم آلوده تهیه کردند که برایتان شرح میدهیم.

Pop-Up Ads(تبلیغات): یکی از رایج ترین اتفاقاتی که در یک سیستم آلوده می افتد؛ نمایش تبلیغات مداوم است. این تبلیغات به طور کلی در رابطه با تخفیفات، نظرسنجی، دوستیابی و برنده شدن در قرعه کشی نمایش داده میشود. همچنین گاهی برخی تبلیغات با اشاره به اینکه سیستم شما خراب است یا اطلاعات بانکیتان در خطر است؛

موجب ترس کاربران میشود. این تبلیغات نه تنها آزار دهنده است بلکه بسیار خطرناک نیز است؛ چرا که ممکن است با نرم افزار های جاسوسی همراه باشد و باعث سرقت اطلاعات شخصی و اطلاعات بانکی شود. برای خلاص شدن از این نرم افزار های جاسوسی و تبلیغات مزاحم، کافیست از نرم افزار های ضد تروجان مثل MalwareFox استفاده کنید.

غیرفعال شدن آنتی ویروس به صورت خودکار: اگر نرم افزارهای امنیتی بر روی کامپیوترتان نصب کرده اید؛ ممکن است که بخش real-time آن غیر فعال شود و یا بروز رسانی ماژول سیستم از کار بیفتد. نرم افزارهای مخرب با حیله ی خاصی ساخته شده اند و میتوانند هر مانعی را از سر راه بردارند. از آنجایی که آنتی ویروس ها

در روند کار این نرم افزار ها اختلال ایجاد میکند در نتیجه به گونه ای طراحی میشوند که به طور خودکار آنتی ویروس را از کار می اندازند و این وضعیت بسیار نگران کننده است. نرم افزار های مخرب روز به روز پیشرفته تر میشوند و آنتی ویروس های قدیمی توانایی از بین بردن این نرم افزار ها را ندارند و به همین دلیل باید هر چند وقت یکبار سیستم را با نرم افزار های ضد تروجان اسکن کنید.

برنامه های جدید و ناشناس: آیا تاکنون پیش آمده که آیکون جدیدی بر روی دسکتاپ ببینید؟ اگر پاسختان به این سوال بله است، پس احتمال وجود نرم افزار مخرب وجود دارد که همراه با نرم افزارهای دیگر بر روی کامپیوترتان نصب شده است. برای جلوگیری از این مسئله باید هنگام نصب برنامه های مختلف احتیاط کنید

و قبل از قبول کردن شرایط نصب، آن را مطالعه کنید. همچنین برای جلوگیری از نصب برنامه های ناخواسته، میتوانید از ابزارهایی مثل Uncheckey استفاده نمایید.

رفتار های غیر عادی مرورگر: Browser Hijacking یا مرورگر ربایی، روشی است که نرم افزارهای مخرب باعث اختلال و رفتارهای عجیب در مرورگر میشوند. برای مثال ممکن است موتورهای جستجو، مدام صفحات جعلی و تبلیغات را نشان دهند یا Homepage به صورت خودکار تغییر کند. برنامه هایی چون MalwareFox قادر به پاکسازی ماژول های مرورگر است و میتواند این نرم افزارهای مخرب را از بین ببرد.

ارسال پیام های Spam برای دوستانتان: هکرها میتواند با این نرم افزار های مخرب حساب های کاربریتان را کنترل کنند و رمز عبور ایمیلتان را بدست بیاورند؛ در نتیجه از ایمیل شما برای دوستانتان پیام ارسال میکنند تا این نرم افزارهای مخرب را به کامپیوتر دوستانتان هم گسترش دهند.

به گزارش پارس ناز برای حل این مشکل باید از تمام حساب های کاربریتان خارج شوید و رمز عبور قوی تری برای حساب هایتان انتخاب کنید. در چنین مواردی استفاده از فاکتورهای تایید هویت و مدیریت رمز عبور توصیه میشود.

پایین آمدن سرعت کامپیوتر: اگر مدت زمان بوت شدن کامپیوترتان طولانی شد؛ به معنی وجود rootkit است. زیرا نرم افزارها مخرب، از منابع سیستم استفاده میکنند و فضایی از حافظه را اشغال میکنند در نتیجه سزعت عملکرد سیستم پایین می آید. برای حل این مشکل میتوانید در Task Manager برنامه های در حال اجرا را مشاهده و بررسی کنید و اگر نام مشکوکی در لیست برنامه های درحال اجرا پیدا کردید، ضد تروجان را اجرا نمایید تا نرم افزار مخرب را از بین ببرد.

افزایش پهنای بانده مصرفی اینترنت: تروجان ها و برنامه های مخرب با هکرها در ارتباطند و داده های کاربران یا فعالیت های آنها را برای هکر ارسال میکنند؛ در نتیجه با توجه به افزایش فعالیت های شبکه، پهنای باند اینترنت مصرفی نیز افزایش می یابد. پس باید بر روی فعالیت های شبکه و داده های آپلود شده از کامپیوترتان نظارت کنید. علاوه بر این، برنامه هایی مانند Glasswire برای ویندوز و Little Snitch برای مک، کار نظارت را ساده تر میکنند.

و توصیه ی آخر ما به شما این است که باید اطلاعات کافی از امنیت سایبری بدست آورید و از خطرات احتمالی جلوگیری کنید. آشنا بودن با عوامل مخرب و چگونگی مقابله با آن بسیار حائز اهمیت است. همچنین برای دانلود فایل ها و نرم افزارهای مختلف از منابع و سایت های معتبر استفاده کنید و از بازدید سایت های مشکوک خودداری نمایید. برنامه های نا خواسته را نیز سریعاً حذف کنید و از آنتی ویروس های اوریجینال و ضد تروجان استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید