نشست تیم امنیت ملی ترامپ به دنبال آزمایش هیدروژنی کره شمالیسارا هوکابی سندرز سخنگوی کاخ سفید با صدور بیانیه ای در این باره اعلام کرد: « مقام های امنیت ملی آمریکا از نزدیک اوضاع در شبه جزیره کره را زیرنظر دارند. رئیس جمهور ترامپ و تیم امنیت ملی وی اواخر امروز در نشستی این موضوع را بررسی می کنند. در صورت لزوم، اخبار جدید را ارائه می کنیم.
در همین ارتباط، «استیون منوچین» وزیر خزانه داری آمریکا نیز اعلام کرد از دونالد ترامپ درخواست خواهد کرد تا در تحریم های جدید کره شمالی، موضوع قطع هرگونه رابطه تجاری با این کشور را به شدت پیگیری کند.
تلویزیون رسمی کره شمالی امروز آزمایش یک بمب هیدروژنی را با «موفقیت کامل» اعلام کرد. پیونگ یانگ تاکید کرده این بمب هیدروژنی توانایی نصب شدن بر روی موشک بالستیک قاره پیما را دارد.
فعالیتهای موشکی کره شمالی به اواخر دهه هفتاد میلادی باز می گردد. کره شمالی در آن زمان بر روی یک موشک بالستیک کوتاه برد از نوع «اسکاد بی» ساخت اتحاد جماهیر شوروی و با برد 300 کیلومتر تمرکز کرده بود. نخستین آزمایش موشک بالستیک کره شمالی در سال 1984 انجام شد. نخستین آزمایش هسته ای این کشور نیز به سال 2006 میلادی باز می گردد.
این ششمین بار است که کره شمالی دست به آزمایش هسته ای می زند. کره شمالی در سال 2006 توانست نخستین آزمایش هسته ای زیر زمینی خود را انجام دهد. آخرین آزمایش هسته ای این کشور به نهم سپتامبر سال 2016 باز می گردد.
آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه ای آزمایش هسته ای کره شمالی را «بسیار تاسف بار» خواند و آن را «نقض کامل» درخواستهای بین المللی دانست.
اروپام**9041** 1908
مترجم: منوچهر جعفری** ناشر : افشار دارابیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید