نظام بانکداری و ناآگاهی مردم از فرصت های سرمایه گذاری مشکل اصلی اقتصاد ماستسیدمحسن علوی روز شنبه در حاشیه برگزاری دومین نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و فرصت های سرمایه گذاری در مشهد در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: مشکل اصلی اقتصاد کشور، نحوه بانکداری است که اسلامی خوانده می شود اما اسلامی عمل نمی کند.
وی افزود: سودی که بانکها می گیرند 100 درصد رباست و منشاء بسیاری از فسادی که در کشور ایجاد شده همین سودهای بانکی است. ربا جنگ با خداست و کاری که با ربا شروع شود، برکتی در آن نیست.
وی بیان کرد: ما چیزی به عنوان سود تضمینی در اسلام نداریم، در معاملات ضرر و سود در کنار هم است لذا شرکا در ضرر و سود با هم شریک هستند و اینکه ما پول را در بانک گذاشته و تنها سود بخواهیم درست نیست.
وی اظهار کرد: اگر بانک یا موسسه اعتباری در سرمایه گذاری ضرر کرد، مردم در سود یا ضرر آن شریک هستند، اما متاسفانه مردم ما به سود تضمینی عادت کرده اند و بانکها این سود تضمینی را به مردم می دهند و در واقع پول خودشان را به خودشان پس می دهند که این سود نیست، بلکه رباست و ارزش پول آنان را از بین می برد.
این نماینده مجلس تاکید کرد: باید فرهنگ سازی شود و مردم با روش های صحیح سرمایه گذاری آشنا شوند، متاسفانه بانکها با سودهای عجیب و غریبی که می دهند و با آن نزولی که از مردم می گیرند، همه بازی اقتصاد را به هم ریخته اند.
علوی اظهار کرد: مردم باید با مفهومی به نام بورس آشنا شوند، و اگر به دنبال سود هستند باید در بازار سهام و شرکت های سهامی شرکت کنند و با بزرگ کردن این شرکت ها هم اشتغال ایجاد کنند و هم سودی عایدشان شود اما متاسفانه چنین چیزی در کشور فرهنگ سازی نشده است.
وی گفت: بالا رفتن قیمت مسکن در کشور سودی را عاید بانک می کند اما در مقابل یک نظام حبابی را در اقتصاد کشور به وجود می آورد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: اصل مشکل ما در اقتصاد، بانکها هستند، متاسفانه مردم ما سیاست زده هستند و از اقتصاد اطلاعاتی ندارند و تنها با ساده ترین مفهوم، یعنی سود بانکی آشنا شده اند.

** نبود امنیت اقتصادی دلیل اصلی فرار سرمایه است
علوی گفت: تحریم های اقتصادی فلج کننده اوج خصومت آمریکا با ایران است و راهبرد نظام ما در مقابله با این تحریم های اقتصادی، طرح اقتصاد مقاومتی به معنای نگاه به منابع و سرمایه های داخلی در حوزه منابع طبیعی و سرمایه های انسانی است که با مدیریت و استفاده بهینه از آنها می توان از بحران خارج شد.
رئیس کمیته امنیت اقتصادی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه بعید است مردم حاضر باشند همه سرمایه های خود را در بخش تولید هزینه کنند، افزود: اتفاقاتی که برای شرکت پدیده شاندیز، موسسات مالی و اعتباری میزان، کاسپین و ثامن الحجج افتاد، اقتصاد و اعتماد مردم را زیر سئوال برد.
علوی افزود: در ظاهر همه در کشور ایران احساس امنیت دارند و این احساس امنیت جانی در کشور واقعی است زیرا ایران موفق شده به رغم ناامن بودن کشورهای اطراف، امنیت را در داخل کشور تامین کند به طوری که رتبه ایران در امنیت دفاعی و داخلی زیر 10 است اما متاسفانه توجهی به امنیت اقتصادی در کشور نشده و رتبه ایران در این خصوص در دنیا بین 120 تا 140 است.
وی به تشریح دلایلی که امنیت سرمایه گذاری در ایران زیر سوال برده است، پرداخت و گفت: تحریم های آمریکا باعث شده است که فضای مکدری از ایران در دنیا شکل بگیرد و رسانه های خارجی نیز روی آن کار می کنند.
وی افزود: همین تحریم های اخیر قبلا نیز وجود داشت اما آمریکا در قالب یک بسته، برای ایجاد ایران هراسی و دور ماندن سرمایه گذاران از ایران،آن را مانند یک بمب خبری منفجر کرد تا امنیت سرمایه گذاری در ایران زیر سئوال رفته و سرمایه گذار خارجی وارد کشور نشود.
وی ادامه داد: از سویی ما در کشور به امنیت اقتصادی توجهی نداریم یا اصلا امنیت اقتصادی در کشور ما تعریف نشده، زیرا در مقابل تحریم های آمریکا و بمب رسانه ای آن، به جای نشان دادن واکنش درست از سوی رسانه های داخلی مبنی بر اعلام امنیت در داخل کشور و بی معنا بودن ایران هراسی، این رسانه ها درست در جهت همان اهداف آمریکا طوری واکنش نشان می دهند که در کشور ما هیچ امنیت اقتصادی وجود ندارد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس یک طرحی در مقابله با اقدامات خصمانه آمریکا با اکثریت آرا تصویب می کند و بعد یکی از روزنامه های معروف داخلی تیتر می زند که ‘پنچرگیری در بهارستان’ و در مقابل این طرح می ایستد؛ در حالی که باید رسانه ها از این اقدام و در جهت یک فضای مثبت در کشور و نشان دادن امنیت اقتصادی گام بردارند.
علوی اظهار کرد: دلیل دیگر عدم برخورد شدید با مفاسد اقتصادی است، مفاسد اقتصادی باعث از بین بردن انگیزه ها و ایجاد بی عدالتی در اقتصاد می شود، اما سوال اینجاست که آیا رسانه ای کردن اینها باعث شده جلوی این مفاسد گرفته شود یا تشدید شود.
به گزارش ایرنا، دومین نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و فرصت های سرمایه گذاری از دوم شهریور ماه آغاز شده که تا پنجم ماه جاری در محل دائمی نمایشگاه بین المللی مشهد دایر خواهد بود.
7489/5132
خبرنگار: میترا عبداللهی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید