«نظام جهانی مدرن» منتشر شدبه گزارش گروه فرهنگی ایرنا، در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است: نظام جهانی مدرن در سال 1974 منتشر شد، کتاب در واقع، در سالهای 1971 ـ 1972 نوشته شده بود، یافتن ناشری برای آن با مشکلات چندی همراه بود. کتاب درباره سده شانزدهم بود و به موضوع کمابیش ناشناخته‌ای می‌پرداخت.
کتابی پرحجم بود و پانوشت‌های مستقل بسیاری داشت، هنگامی که منتشر شد، منتقدی با لحنی نه چندان دوستانه، گله داشت که پانوشت‌ها از سر و روی صفحه‌ها بالا می‌روند. سرانجام انتشارات آکادمیک و چارلز تیلی، ویراستار مشاور دانشور آن، تصمیم گرفتند با قرار دادنش در مجموعه جدید علوم اجتماعی خود، فرصتی را بدان اختصاص دهند.
«نظام جهانی مدرن»به کتابفروشی‌ها رسید.
زمانی که کتاب منتشر شد، پذیرش آن، همه بویژه ناشر و نویسنده را به شگفت‌ آورد. نقدهای مطلوبی در نیویورک تایمز ساندی بوک ریویو (در صفحه نخست) و نیویورک یویو آو بوکس نوشته شد.
در سال 1975 جایزه انجمن جامعه‌شناسی آمریکا را برای بهترین اثر پژوهشی دریافت کرد. این جایزه در آن زمان جایزه سوروکین نامیده می‌شد. جایزه چنان نامنتطره بود که در زمان اعلام آن در جلسه حضور نداشتم،کتاب به‌سرعت به زبان‌های بسیاری ترجمه شد. به فروش خوبی که درخور یک تک‌نگاری پژوهش است نیز دست یافت.
با این همه، بلافاصله کتابی سخت بحث‌برانگیز از آب درآمد. ستایش‌های شگفت‌آوری نسبت به کتاب ابراز شد، اما در معرض نکوهش‌های شدیدی نیز بوده و اینها از اردوگاه‌های گوناگون بسیاری برمی‌خاست.
کتاب «نظام جهانی مدرن» با عنوان فرعی کشاورزی سرمایه‌دارانه و خاستگاه‌های اقتصاد جهانی اروپا در سده شانزدهم نوشته ایمانوئل والرشتاین به ترجمه سناء الدین سراجی جهرمی با شمارگان هزار نسخه در 876 صفحه به بهای 45 هزار تومان توسط انتشارات پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات روانه بازار نشر شده است.
فراهنگ**1880**1823 خبرنگار:پروین اروجی** انتشار: طاهره نبی اللهیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید