نماینده موافق:پایبندی کرباسیان به برنامه های مصوب نظام، مهمترین نقطه قوت شان استبه گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا ، «فریده اولاد قباد» روز چهارشنبه در دفاع از وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی دولت دوازدهم تاکید کرد: پایبندی وی به برنامه های مصوب از جمله برنامه ششم توسعه و سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب نظیر اقتصاد مقاومتی و اصل 44 قانون اساسی، در برنامه های وزیر پیشنهادی مشهود است.
وی افزود: اقتصاد ایران در سال های اخیر با شرایط ویژه ای مواجه بوده است و دولت دوازدهم در شرایطی آغاز به کار می کند که باید از ثمرات سیاست های خارجی، تعاملات بین المللی، منافع برجام و اصلاحات اقتصادی که در دولت یازدهم آغاز شده و نتایج آن در ثبات اقتصادی، تورم تک رقمی و افزایش سهم درآمدهای مالیاتی در بودجه مشهود است، بهره برداری کند.
به گفته این نماینده مجلس، در حالی که رشد اقتصادی در سال 1391 منفی هفت درصد بوده، در سال 1395 به مثبت 12 درصد رسید و تورم اقتصاد که زمانی نرخ 40 درصدی را تجربه کرد، اکنون تک رقمی شده است.
اولادقباد ادامه داد: با وجود همه تلاش های انجام شده، اما نتوانستیم در زمینه دستیابی به اهداف بالادستی در جایگاه قابل قبولی قرار بگیریم؛ بر این اساس دولت دوازدهم باید اصلاحات ساختاری و نهادی را در دستور کار خود قرار دهد.
وی بیان داشت: وزیر امور اقتصادی و دارایی باید علاوه بر دانش از شجاعت و صراحت مدیریتی برخوردار باشد تا با انجام اصلاحات بانکی، مالیاتی و مخارج دولت، اقتصاد کشور را فرماندهی کند.
نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر با بیان اینکه صرفا بیان تئوری و مشکلات رفع کننده معضلات امروز نیست، تاکید کرد: اصلاحات ساختاری از زوایای متعدد به جرات در تصمیم گیری نیاز دارد.
وی با اشاره به گزینه پیشنهادی وزارت امور اقتصادی و دارایی، یادآوری کرد: کرباسیان دارای مدرک دکترای مدیریت و برنامه ریزی و صاحب 16 جلد ترجمه و تالیف کتاب است که نشان از آشنایی وی با فضای حاکم بر کسب و کار و معادلات جهانی دارد؛ همچنین سوابق تدریس وی نشان می دهد که از دانش به روز در زمینه تئوری های اقتصادی برخوردار بوده و با اقتصاد دانان ارتباط کاری گسترده دارد.
اولادقباد اضافه کرد: در بحث اجرایی نیز، وی سابقه 28 سال خدمت در سمت معاونت وزارتخانه های صنعت، نفت، بازرگانی و اقتصاد را در کارنامه دارد و در چهار سال گذشته معاون علی طیب نیا وزیر موفق اقتصادی دولت یازدهم بوده و نقش موثری در فضای اقتصادی کشور داشته است.
وی تاکید کرد: عضویت کرباسیان در شورای پول و اعتبار، شورای عالی بانک ها، ستاد تنظیم بازار داخلی و کمیسیون های اقتصادی، حاکی از احاطه ایشان بر حوزه های مختلف اقتصادی کشور است.

** کاهش قاچاق کالا، نقطه عطف فعالیت های کرباسیان
نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر تصریح کرد: نقطه عطف تجربیات کرباسیان، اصلاحاتی است که در چهار سال گذشته در گمرک انجام داد که با راه اندازی گمرک نوین و سامانه جامع گمرکی، قاچاق کالا را در کشور از 28 میلیارد به 12 میلیارد دلار کاهش داد.
وی اظهار داشت: در دوره کاری وی، تعاملات گمرک با کارآفرینان به بالاترین سطح ارتقا یافت و عاوه بر آن، سوابق کاری اش در اتاق بازرگانی و ارتباط با صاحبان کسب و کار، حاکی از آگاهی وی از تولید و تجارت در کشور است.
اولادقباد بیان داشت: آقای کرباسیان از قدرت تعامل و مدیریت همکاری های چندجانبه برخوردار است که شاهد عینی آن تعامل گمرک با 20 وزارتخانه و سازمان است.
وی ابراز امیدواری کرد گزینه پیشنهادی وزارت امور اقتصادی و دارایی در تعامل با سایر بخش های اقتصادی کشور بویژه بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه، همچنین وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و نفت بر مشکلات اقتصادی فائق آید.
این نماینده مجلس تصریح کرد: یکی از نقاط مثبت آقای کرباسیان، تطبیق 48 درصد برنامه هایشان با اسناد بالادستی و همسویی 43 درصدی با این اسناد و برنامه هاست.
نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات افزود: مهمترین خواسته مجلس از ایشان، تلاش برای حل مشکلات ساختاری اقتصاد از جمله اصلاح نظام بانکی، اصلاح نظام مالیاتی و انجام اصلاحات تسهیل در تجارت و حوزه گمرک، همچنین حداقل کردن وابستگی بودجه به نفت است که البته می دانیم در طول چهار سال امکانپذیر نیست.
اولادقباد یادآوری کرد: مطابق برنامه های اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه، باید به سمت کسب درآمد از محل درآمدهای پایدار و بطور خاص درآمدهای مالیاتی حرکت کرد؛ بر این اساس اصلاح نظام مالیاتی از الزامات است.
وی ادامه داد: باید برای کاهش و تعدیل بار مالیاتی بخش تولید کشور نیز به اصلاح ساختار مالیاتی، گسترش پایه های مالیاتی و اصلاح معافیت های موجود مبادرت کرد.
نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر خاطرنشان کرد: مدیریت بدهی های دولت بویژه مطالبات پیمانکاران از جمله برنامه های ذکر شده آقای کرباسیان است که می تواند به رونق اقتصادی بیانجامد و شرکت های پیمانکاری را مجددا احیا کند.
وی همچنین، شفافیت اطلاعات و قرار گرفتن اقتصاد در اتاق شیشه ای را از جمله برنامه های خوب وزیر پیشنهادی عنوان کرد که اگر نباشد، امنیت اقتصادی به وجود نیامده و بخش خصوصی قادر به سرمایه گذرای و ادامه فعالیت نیست.
اولاد قباد با اشاره به بورس و بازارهای مالی که در برنامه های کرباسیان عنوان شده، گفت: باید سهم نظام تامین مالی در کشور افزایش یابد و به تعمیق بازار و استانداردهای بین المللی بورس توجه شود.
وی در پایان ناکارایی سیستم بانکی را از جمله مهمترین چالش های کشور برشمرد که باید اصلاح شود.
به گزارش ایرنا، مسعود کرباسیان وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی، 61 ساله، متولد اصفهان و دارای مدرک دکترای مدیریت بازرگانی است و در چهار دهه گذشته در سمت های اجرایی مختلفی از جمله معاون وزیر صنعت، معاون وزیر نفت، معاون وزیر بازرگانی و معاون وزیر اقتصاد حضور داشته است.
کرباسیان در دولت یازدهم و نیز در دولت اصلاحات معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران بود؛ وی در دولت یازدهم توانست پروژه سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی را در این نهاد کلیدی اجرا کند که نتیجه آن رشد درآمدهای دولت از محل شفافیت حقوق گمرکی، کاهش فساد و افزایش سرعت در تجارت خارجی ایران بود.
عضویت در شورای پول و اعتبار، شورای عالی بانک ها، ستاد بسیج اقتصادی کشور، ستاد فرعی اقتصادی دولت، مسئول کمیته بررسی عضویت در WTO و ستاد تنظیم بازار داخلی از جمله ستادها و مجامعی است که کرباسیان ایفای نقش کرده است.
وی در این مدت بیش از 12 عنوان کتاب ترجمه و تالیف کرده و بیش از 40 مورد گزارش و مقاله تحقیقی در حوزه های اقتصادی به رشته تحریر درآورده است.
کرباسیان برای تصدی این وزارتخانه 20 اَبَر پروژه را برای بهبود شاخص های کلان اقتصاد طراحی کرده است که می توان به بهبود محیط واقعی کسب و کار و شاخص جهانی آن، طراحی و استقرار ساز و کارهای بهبود شاخص های رقابت پذیری، تنقیح قوانین نهادساز در اقتصاد ایران، اصلاح نظام تامین مالی خارجی، هوشمندسازی نظام مدیریت مالی دولت (خزانه داری الکترونیک)، مولدسازی دارایی های دولت و شرکتهای دولتی، توسعه نظام مالیاتی نوین (گسترش طرح جامع مالیاتی) و توسعه بازار سرمایه و بدهی اشاره کرد.
همچنین ساماندهی سهام عدالت، بهسازی روند خصوصی سازی، طراحی نظام تدبیر اقتصادی، اقتصاد در اتاق شیشه ای، ایجاد نظام رتبه بندی اعتباری اشخاص حقیقی و حقوقی، مدیریت بدهی های دولت، توسعه پایگاه داده جامع اطلاعات اقتصادی-اجتماعی خانوار، مشارکت در احیا و اصلاح نظام بانکی، مشارکت در بازتنظیم نظام بودجه بندی، مشارکت در اصلاح نظام تامین آتیه و صندوق های بازنشستگی، مشارکت در بهسازی صندوق توسعه ملی و رابطه آن با دولت، مشارکت در مدیریت واردات رسمی و غیررسمی از دیگر پروژه های مورد نظر کرباسیان است.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام ** 3065 ** 1561**خبرنگار: محمد ملک دار ** انتشار:مژگان تواناانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید