هشدارمسئولان سیاسی و تجاری آمریکا به ترامپ درباره لغو قانون«داکا»به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، «پال رایان» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه از ترامپ خواست داکا را لغو نکند.
وی گفت: این کار او نیست. بلکه این کاری است که کنگره باید به آن بپردازد.
رایان تاکید کرد: این کودکان کشور دیگری را نمی شناسند. والدین شان آنها را به اینجا آورده اند و وطن دیگری نمی شناسند. معتقدم که باید راه حلی قانونی برای آنها پیدا کرد. روی مساله کار می کنیم. می خواهیم به مردم آرامش ذهنی بدهیم.
ترامپ روز سه شنبه درباره ابطال یا حفظ داکا تصمیم گیری خواهد کرد. داکا برنامه ای است که در سال 2012 به دستور باراک اوباما رئیس جمهوری وقت آمریکا اجرا شد.
بر اساس این قانون، فرزندان مهاجران غیرقانونی که از کودکی به آمریکا رفته و در این کشور بزرگ شده اند، می توانند مجوز کار بگیرند. این قانون مانع از اخراج هشتصد هزار نفر شده است.
«اورین هچ/ Orrin Hatch» یکی دیگر از اعضا جمهوری خواه کنگره نیز هشدار داد که ابطال داکا کار نظام مهاجرتی آمریکا را پیچیده تر خواهد کرد.
وی گفت: من هم مثل رئیس جمهوری مدت هاست که از اجرای قوانین سفت و سخت مهاجرتی حمایت می کنم. اما به یک راه حل دائمی و عملی برای افرادی نیاز داریم که از کودکی به طور غیرقانونی وارد کشور شده اند اما خودشان در آن نقشی نداشته اند، با این حال، برای خودشان زندگی ساخته اند. چنین راه حلی باید در کنگره حاصل شود.
در همین حال، مدیران عامل شرکت های بزرگی مانند آمازون، اپل و فیسبوک روز جمعه از ترامپ خواستند تا قانون داکا را حفظ کند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، این مدیران که روسای جنرال موتورز، مایکروسافت و ایبی هم در میان آنها هستند، در نامه ای به ترامپ و اعضای ارشد دموکرات و جمهوری خواه در کنگره درباره تبعات لغو داکا هشدار دادند.
این مدیران در نامه خود گفتند که اخراج احتمالی فرزندان مهاجران غیرقانونی باعث خواهد شد تا «جوانان سختکوش توان کار قانونی در این کشور را از دست بدهند. لذا هر یک از آنها در معرض اخراج از کشور قرار می گیرد. اقتصاد ما 460.3 میلیارد دلار ضرر خواهد کرد.
ترامپ در اوج مبارزات انتخاباتی خود در سال 2016 به مخالفت علنی با مهاجران برخاسته است.
وی از ماه ژانویه نیز که به کاخ سفید رفت، اخراج مهاجران را شدت بخشیده است.
ترامپ با صدور فرمانی اجرایی صدور روادید برای کسانی که قصد سفر از 6 کشور خاورمیانه و آفریقا به آمریکا را دارند، محدود کرده است.
وی همچنین در تلاش است دیواری در مرز مکزیک برای مهار جریان ورود مهاجران به آمریکا احداث کند.
شبک**9423**1708**انتشار: علیرضا ارشادیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید