هیلی: پایبندی ایران به برجام هم یک آرزوستبه گزارش ایرنا به نقل از تارنمای اطلاع رسانی وزارت امور خارجه آمریکا، هیلی که به نظر می رسد در اجماع سازی علیه ایران و کسب مجوز آژانس برای بازرسی از مراکز نظامی کشورمان ناکام مانده است، مدعی شد: ایران در حال نشان دادن چهره واقعی خود است. تهران باید تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهد عضوی از جامعه ملل باشد که می‌توان از آن انتظار پایبندی به تعهدات بین‌المللی را داشت، یا اینکه می‌خواهد نقش رهبر یک جنبش تروریستی را ایفا کند.
وی ادامه داد: گرچه حمایت ایران از تروریسم موضوع جدیدی نیست، سخنان رهبر حماس که تهران را بزرگ‌ترین حامی خود از لحاظ مالی و نظامی در نبرد با اسرائیل خوانده بود، اعتراف شگفت‌انگیزی به شمار می‌رود.
هیلی در ادامه اظهارات ادعایی خود گفت: بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت که توافق هسته‌ای با ایران را هم شامل می شود، تهران اجازه صادرات هیچگونه سلاحی را مگر با تایید این نهاد ندارد.
هیلی مدعی شد: همچنین چنانچه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیاز به دسترسی به پایگاه‌های نظامی ایران برای راستی‌آزمایی فعالیت‌های هسته‌ای این کشور داشته باشد، تهران باید مطابق با تعهدات خود در برجام و پروتکل الحاقی، این دسترسی را به سهولت ایجاد کند.
خبرگزاری‌های بین المللی روز پنجشنبه گزارش دادند که با وجود فشارهای آمریکا، بازرسان هسته‌ای آژانس نیازی به بازرسی از مراکز هسته‌ای ایران نمی‌بینند.
محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت پیش از این در واکنش به زیاده‌خواهی‌ها و کارشکنی‌های آمریکا گفته بود: بازرسی از پایگاه‌های نظامی ایران آرزوی آمریکا است و ما مصمم به دفاع از هر سیاستی هستیم که منافع و مصالح ملی ما را تامین کند.
آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه در هشتمین گزارش فصلی خود بار دیگر تایید کرده بود که ایران به تمامی تعهدات خود در توافق هسته‌ای پایبند بوده است.
بر اساس این گزارش، ذخایر اورانیوم کم‌غنای ایران (LEU) تا تاریخ 21 اوت (30 مرداد) 88.4 کیلوگرم، سطح غنی‌سازی حداکثر 3.67 درصد و میزان ذخایر آب سنگین 111 تن بوده که هر سه پایین‌تر از حد مجاز تعیین شده در توافق است.
این سومین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از روی کار آمدن دولت ترامپ در آمریکا است که پایبندی ایران به توافق را مورد تایید قرار می‌دهد.
شبس ** 9386 *1488* مترجم: مهران معینی جم*انتشار دهنده: بهمن بامداد**انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید