واکنش تند رئیس جمهوری کنیا به باطل شدن انتخابات این کشوربه گزارش شنبه شب ایرنا به نقل از پایگاه خبری «بوابه افریقیا الاخباریه» ، رئیس جمهوری کنیا امروز گفت: تصور می کنم کسانی که در کسوت قضایی بوده،تصور می کنند ازمردم با هوش ترند .
کینیاتا که پیشترگفته بود به حکم دادگاه عالی کنیا برای باطل کردن انتخابات و گزینش دوباره او به عنوان رئیس جمهوری احترام می گذارد، در نشستی با نمایندگان حزب متبوعش گفت:هر بار ما کاری انجام می دهیم، یک قاضی می آید و حکمی صادر می کند،کارها نمی تواند به همین روال پیش برود، مشکلی وجود دارد که باید آن را درست کرد.
وی همچنین با حمله به قاضی «دیوید ماراگا» رئیس دادگاه عالی کنیا گفت: او تصور می کند می تواند اراده مردم را تغییر دهد ،اما چند نفر نمی توانند اراده مردم را تغییر دهند.
رئیس جمهوری کنونی کنیا که روزهای آخر دوره ریاست جمهوری اش را می گذراند،«رایلا اودینگا» رهبر مخالفان را نیز به بازی با انتخابات متهم کرد و گفت: او می خواهد از راه نادرست به قدرت برسد.
کینیاتا ادامه داد: بگذارید کمیته نظارت بر انتخابات کارش را انجام دهد و زمان جدیدی برای برگزاری انتخابات دیگرتعیین کند، ما در رای گیری با هم روبه رو خواهیم شد.
اودینگا همچنین با انتقاد ازکمیته نظارت بر انتخابات کنیا گفته بود که به هیچ عنوان اعتمادی به توانایی این کمیته برای برگزاری انتخابات جدید ندارد و اعضای این کمیته باید کنار بروند و بیشترشان در زندان باشند.
«اسحاق اوکر» رئیس اتحادیه وکلای کنیا ،اظهارات رئیس جمهوری را محکوم و آن را تهدید آمیز و نامناسب عنوان کرد.
دادگاه عالی کنیا روز جمعه رای بر ابطال انتخابات ریاست جمهوری این کشور داد که 8 اوت (17 مرداد ) برگزار شد و رئیس جمهوری کنونی در آن با کسب 54,27 درصد آرا پیروز شده بود .
بسیاری از تحلیلگران این حکم را الگویی برای کشورهای آفریقایی دانستند که شاهد بحران های سیاسی بوده و آن را نشان دهنده پختگی سیاسی و دموکراسی در این کشور دانستند.
مخالفان دولت کنیا نیز از این اقدام دادگاه به شدت استقبال کردند.روزنامه های کنیا نیز این روز را روز بزرگی توصیف کردند .
وکلای مخالفان دولت در دادگاه گفته بودند انتخابات بد برگزار شده و تخلف هایی در آن صورت گرفت و در عملیات شمارش آرا نیز اشتباه های حساب شده و عمدی صورت گرفت.
این نخستین بار است که دادگاهی در آفریقا حکم به ابطال یک انتخابات می دهد .پیشتر احکام مشابهی در دیگر کشورهای جهان و از جمله اتریش، اوکراین، صربستان و مالدیو از سوی دادگاه ها صادر شده بود.
دادگاه عالی کنیا اعلام کرده است در جریان انتخابات اخیر تخلفاتی روی داده و این رویداد باید در 60 روز آینده دوباره تکرار شود.
شبد**خاورم **2041**1010
مترجم: سید شاهپور حسینی**انتشار:حسن معظمیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید