واگذاری زمین به ارزش 1700 میلیارد ریال به سرمایه گذاران حوزه صنعت در قمبه گزارش ایرنا، امیرهوشنگ طیبی نژاد روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: این اقدام از سال 1376 و زمان تاسیس شهرک های صنعتی در این استان یک رکورد بی سابقه است.
وی این موضوع را نشان دهنده تقویت روحیه امیدواری به آینده روشن اقتصادی استان در میان سرمایه گذاران و تولید کنندگان دانست و افزود: این توفیق نشات گرفته از روح اجرای برنامه جامع اقدام مشترک میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 است که موجب شده خیلی از دغدغه های شرکت های داخلی و خارجی نسبت به دشواری های موجود برای تبادلات اقتصادی رفع شود.
طیبی نژاد همچنین با اشاره به ریل گذاری ها و هدف گذاری های انجام شده در پنج خوشه صنعتی قم شامل سوهان و شیرینی، سنگ، مبلمان، فرش و کفش ماشینی، خاطرنشان کرد: تشکیل کنسرسیوم صادراتی، شناخت حلقه های مفقوده در بین تولید کنندگان و خریدهای مشترک از جمله اقدام های موثری بوده که در راستای تعامل و همگرایی بین تولید کنندگان و بازار فروش انجام شده است.
وی با اشاره به حضور خوشه صنعتی سوهان و شیرینی استان قم در چند نمایشگاه بین المللی کشورهای روسیه، عمان و امارات عربی متحده افزود: از زمان ورود رسمی خوشه سوهان قم به بازارهای جهانی بیش از یک تن سوهان از مبادی رسمی کشور به بازارهای هدف صادر شده است و در حال حاضر نیز این خوشه بیش از گذشته مسیر پیشرفت خود را هموارتر می بیند.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی قم در عین حال با اذعان به تنزل رتبه خوشه سنگ قم در کشور افزود: در شرایطی که سنگ قم با بیش از 300 واحد صنعتی رتبه دوم کشور را دارا بود، ولی هم اکنون این رتبه با 180 واحد به رتبه سوم کاهش پیدا کرده است و اگر اهتمام سرمایه گذاران و تولید کنندگان نبود شاهد قرار گرفتن در رتبه های چهارم و پنجم نیز می بودیم.
وی رکود ایجاد شده در قیمت ساختمان، عدم ارتقاء تولید و تغییرهای بین نسلی و حاضر نبودن نسل جدید به ادامه کار نسل گذشته را از عمده ترین دلایل عقب افتادن خوشه سنگ استان ذکر کرد و افزود: شرکت در چند نمایشگاه خارجی و همچنین هدف گذاری بر روی بازارهای قزاقستان و عمان و انجام خریدهای مشترک و پایین آوردن قیمت تمام شده سنگ برای رقابتی تر شدن بازار باعث شد تا در این خوشه صنعتی به دستاوردهای خوبی برسیم.
وی در بخش دیگری از سخنانش، توسعه 500 هکتاری شهرک صنعتی محمود آباد، توسعه 350 هکتاری شهرک صنعتی شکوهیه، اجرایی کردن فاز توسعه شهرک سلفچگان و آغاز بهره برداری از شهرک صنعتی الغدیر را از جمله مهمترین کارهای زیربنایی و زیرساختی صورت گرفته در دولت یازدهم در قم عنوان کرد و افزود: با توجه به مواجه بودن شهرک صنعتی سلفچگان با مشکل کمبود برق در سال های نخستین دولت یازدهم، امروز با ایجاد پست و تامین برق لازم این شهرک تا پنج سال دیگر هیچ مشکلی برای تامین برق نخواهد داشت.
طیبی نژاد اضافه کرد: همچنین با سرمایه گذاری شرکت توزیع نیروی برق استان و همت معاونت فنی شرکت شهرک های صنعتی در شهرک صنعتی محمودآباد، در این شهرک نیز مشکل برق نداریم و با اقدام هایی که در رابطه با انتقال گاز به واحدهای تولیدی انجام شده نیز سرمایه گذاران هیچ نگرانی بابت تامین انرژی لازم ندارند.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی قم در بخشی از سخنان خود با توصیه به عموم مردم مبنی بر تبدیل ثروت خود به سرمایه و همچنین خرید و مصرف کالاهای ایرانی خاطرنشان کرد: خرید کالاهای ایرانی چراغ واحدهای تولیدی را روشن تر و اشتغال را پایدارتر می کند.
طیبی نژاد با یادآوری این که در آغاز دولت تدبیر و امید بیشتر هدف ها و برنامه ریزی های صنعتی بر روی پیش تولید متمرکز شده بود، اضافه کرد: در سال 1393 تمام سعی و تلاش مسئولان صنعتی این بود که زمین به صورت 10 درصد تخفیف و یک سال تنفس در اختیار سرمایه گذاران قرار بگیرد که اشتیاق آنها برای سرمایه گذاری بیشتر شود.
وی با اشاره به ارایه تسهیلات رونق تولید از سال 1394 و تلاش برای بهره مندی همه تولیدکنندگان گفت: هم اکنون فارغ از مرحله پیش تولید در حین انجام تولید نیز، تولید کنندگان را مورد حمایت قرار می دهیم.
وی با بیان این که از سال 1395، ارتقای کیفیت کالاهای تولیدی و همچنین شناخت بوم و فرهنگ بازار و بازارهای جهانی به عنوان دیگر سیاست های رونق تولیدی در دستور کار و پیگیری قرار گرفت، افزود: از اواخر خرداد ماه سال جاری کار ثبت نام در سایت بهین یاب وزارت صنعت، معدن و تجارت آغاز شده و پایش آن نیز توسط کارشناسان انجام می شود و به موازات آن امر بازاریابی صادارات و فروش کالاها و بالارفتن کیفیت در دستور کار قرار می گیرد.
وی گفت: البته فاصله ما تا رونق تولید و شکوفایی اقتصادی که در آن بحث اشتغال و کارآفرینی نیز قرار دارد، همچنان زیاد است اما گام برداشتن در این مسیر را از مهمترین وظایف خود می دانیم.
استان قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمود آباد، ثامن الائمه(ع) – قنوات – و فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است.
آمارها نشان می دهد در استان قم یک هزار و 998 واحد صنعتی وجود دارد که از این تعداد 498 واحد دچار رکود هستند، یک هزار و 221 واحد به صورت فعال و نیمه فعال و سایر واحدها با تمام ظرفیت به فعالیت خود ادامه می دهند.
بیش از 95 درصد واحدهای صنعتی قم را صنایع کوچک و متوسط تشکیل می دهد. وسعت 11 شهرک و ناحیه صنعتی استان قم بالغ بر 3 هزار و 700 هکتار است.

** معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی قم نیز در این نشست خبری با اشاره به رده بندی صنایع به چهار بخش افزود: به کلیه صنایعی که میزان نیروی کار آنها کمتر از 10 تن، بین 10 تا 50 تن، بین 50 تا 150 تن و بیشتر از آن هستند، به ترتیب خرد، کوچک، متوسط و بزرگ اطلاق می شود.
وحید آشتیانی افزود: بیش از 90 درصد واحدهای صنعتی موجود در کشور و قم؛ خرد، کوچک و متوسط هستند.
وی با بیان این که در خیلی از کشورهای جهان واحدهای تولیدی و صنعتی متشکل از سرمایه و نیروی کار است گفت: در ایران بر خلاف سایر کشورها واحدهای صنعتی بر محوریت نیروی انسانی فعالیت می کنند.
وی همچنین با اشاره به این که در ایران تنها راهکاری که برای رونق تولید به کار گرفته می شود پرداخت تسهیلات است، افزود: این در حالی است که در کشورهای جهان تشکیل صندوق پژوهش و فن آوری به منظور سرمایه گذاری در حوزه خطرپذیر که تاکنون در ایران بانک ها و صندوق ها کمتر به این حوزه وارد شدند و همچنین ایجاد فرا بورس یا یک بازار سرمایه ای که یک پله پایین تر از بورس قرار دارد، از جمله روش هایی است که در کنار ارایه تسهیلات، برای رونق تولید مورد استفاده قرار می گیرد.
7403/ 1175 خبرنگار: محسن آقاگلی ** انتشار دهنده: رضا علیمحمدیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید