وزیر اقتصاد: دولت به دنبال خصوصی سازی واقعی استبه گزارش ایرنا، مسعود کرباسیان عصر پنجشنبه در آیین افتتاح هشت طرح زیر ساختی برق منطقه اصفهان در نیروگاه شهید محمد منتظری گفت: توجه به تولید و اشتغال یکی از مهمترین اولویت های وزارت امور اقتصاد و داریی است زیرا تامین منابع مالی برای طرح ها مستقیما به وزارت اقتصاد و دارایی باز می گردد.
وی با بیان اینکه جلب سرمایه برای اشتغال از طریق منابع داخلی، بانک ها و همچنین منابع خارجی تامین می شود، ادامه داد: استان اصفهان نشان داده است در زمینه جذب منابع داخلی به خوبی عمل کرده و 70درصد این منابع را جذب کرده است.
وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه بانک ها تامین کننده بخشی از سرمایه لازم برای تولید و اشتغال هستند، افزود: بانک ها با مشکلاتی از جمله حبس نقدینگی مواجه هستند که به دلیل مطالبات از دولت و بخش خصوصی به وجود آمده است.
وی اضافه کرد: البته در دولت یازدهم میزانی از مطالبات بانکها از دولت پرداخت شد و این مسیر استمرار خواهد داشت علاوه بر اینکه مطالبات بخش خصوصی نیز کم نیست.
کرباسیان کاهش تدریجی نرخ سود سپرده ها را از مهمترین اقدامات صورت گرفته توسط بانکها عنوان کرد و افزود: افزایش سود سپرده ها مانع سرمایه گذاری است زیرا وقتی از تورم 10 درصدی صحبت می شود، صحبت از سود بانکی دو برابر نمی تواند معنایی داشته باشد.
وی گفت: عزم جدی دولت برای کاهش نرخ سود بانکی توسط رییس جمهور اعلام شده است و بخش نامه هشت ماده ای بانک مرکزی نیز به بانک ها اعلام شده است که در ابتدا شاهد کاهش نرخ سود سپرده های بانکی خواهیم بود و به تبع آن نرخ تسهیلات نیر تعدیل خواهیم شد.
وزیر اقتصاد و دارایی به نقش این وزارتخانه در بازار سرمایه، اشاره کرد و گفت: اوراق خزانه، بورس نیز به کمک تامین منابع سرمایه گذاری خواهند آمد.
وی اظهار کرد: از دولت یازدهم خصوصی سازی به معنای رفع دیون دولت از طریق واگذاری اموال دولتی متوقف شد و تاکید رییس جمهور نیز بر خصوصی سازی به معنای اجرای اصل 44 از طریق مردمی کردن اقتصاد و خصوصی کردن واحدهای در اختیار دولت است.
کرباسیان جذب سرمایه های خارجی را از دیگر منابع، عنوان کرد و گفت: پس از برجام اتفاقات خوبی رخ داده است و منتظر روزهای بهتر هستیم که اخیرا یک خط اعتباری هشت میلیارد یورویی از کره گرفته شد.
وی خاطر نشان کرد: این مقدمه برای گرفتن خطوط بیشتر و جذب منابع خارجی است و ظرف دو ماه آینده نیز شاهید نتایج بهتری در این زمینه خواهیم بود.
وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: اصفهان در زمینه جلب مشارکت خارجی در پروژه های داخلی ظرفیت بسیار بالایی دارد.
وی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه رشد هشت درصدی به عنوان مبنا قرار گرفته است، افزود: اولویت سرمایه گذاری در بخش صنعت برق یکی از ظرورت ها برای رسیدن به این هدف است زیرا بسیاری از صنایع از برق به عنوان یک زیر ساخت بهره می گیرند.
کرباسیان با بیان اینکه یکی از سیاست های مورد تاکید رییس جمهوری نیز جلوگیری از بنگاه داری بانک ها است، اظهار کرد: با سیاست هایی که ابلاغ شده است بانک ها حتما از خود را از بنگاه داری خلاص می کنند و در کنار صنعت، تولید و اشتغال قرار خواهند گرفت.
وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: اصفهان باید در زمینه صادرات در حوزه های کشاورزی، پتروشیمی، خدمات ومحصولات صنعتی نقش عمده ای داشته باشد.
همچنین در این سفر هشت پروژه در بخش برق با اعتباری بالغ بر 540 میلیارد ریال شامل توسعه قطر پست 63.20 کیلو ولت اسلام آباد و خط 63 کیلو ولت با اعتبار 46 میلیارد ریال، افزایش ظرفیت پست 4.63 کیلو ولت شهید محمد منتظری با اعتبار 250 میلیارد ریال، احداث و نصب پست سیار سنگبران با اعتبار 40 میلیارد ریال، ورود و خروج خط 400 کیلو ولت چهلستون – تیران در پست 400.63 کیلو ولت فولاد مبارکه با اععتبار 120 میلیارد ریال، احداث خط 230 کیلو ولت از پست 230 اسلام آباد2 به پست 230 کیلو ولت کهندژ با اعتبار 45 میلیارد ریال، خرید یک مجموعه فیدر خانه 20 کیلو ولت ایستگاه 63 کیلو ولت شهید اشرفی اصفهانی با اعتبار 15 میلیارد ریال، جابجایی و نصب ترانسفورماتور 230 کیلو ولت در پست صنایع دفاعی با اعتبار دو میلیارد و 500 میلیون ریال، توسعه پست 63 کیلو ولت نقش جهان با اعتبار 15 میلیارد ریال؛ به بهره برداری رسید./گ/7134 ** خبرنگار: کامران ** انتشار: سلطانمرادیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید