وزیر اقتصاد سوریه:تهران و دمشق بسیاری از نیازهای یکدیگر را تامین می کنندبه گزارش دوشنبه شب ایرنا، محمد سامر الخلیل امروز در نشست مشترک سرمایه گذاران و بازرگانان ایران و سوریه افزود: کالاهای بسیاری داریم که برای تامین نیازهای یکدیگر می توان مبادله کرد.
وی به برگزاری پنجاه و نهمین نمایشگاه بین المللی دمشق اشاره کرد و ادامه داد: این نمایشگاه باید دونقش مهم را در روابط اقتصادی دو کشور ایفا کند و دربخش نخست باید سبب تقویت روابط و مبادله تجاری و اقتصادی طرفین شود.
الخلیل توضیح داد: برای این کار از همه فعالان اقتصادی دو کشور دعوت می کنیم که براساس توافقنامه ها بویژه کاهش تعرفه های گمرکی به 4 درصد ه فعالیت بپردازند.
وی گفت: گمرک های دو کشور نیز باید برای رسیدن و انتقال کالا میان دو کشور تسهیلات بیشتری ارائه کنند.
وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه با بیان اینکه نمایشگاه بین المللی دمشق را باید پنجره ای برای سرمایه گذاری در سوریه به شمار آورد افزود: امیدواریم شاهد افزایش طرح های سرمایه گذاران ایرانی در سوریه در آینده باشیم .
الخلیل گفت که سرنوشت دو کشور در همه زمینه ها مشترک بوده و پیروزی ها نیز در همه زمینه ها دارای اشتراک است.
وی به نقش جمهوری اسلامی ایران در حمایت اقتصادی از سوریه در هفت سال جنگ در این کشور اشاره کردو گفت: همزمان با تلاش های تروریست ها و حامیان آن ها در قطع برق و تولید سوخت در سوریه و جلوگیری از رسیدن کشتی های سوخت به سوریه، ایران نقش تعیین کننده ای در تامین سوخت و انرژی کشورمان داشت.
الخلیل ادامه داد: هدف از این جنگ کشتار ملت و تخریب برنامه ریزی شده زیربناهای اقتصادی و هرچیزی بود که با زندگی انسان ها مربوط است.
وی افزود: اقتصاد سوریه بویژه در سال های نخست جنگ یعنی سال 2011 و 2012 آسیب دید و این اقتصاد بیشترین آسیب را در سال 2013 شاهد بود.
وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه ادامه داد: تولید نفت سوریه به عنوان یکی از مهمترین درآمدهای خزانه عمومی از 384 هزار بشکه در روز به 7 هزار بشکه رسید.
الخلیل گفت: این خسارت ها با اعزام تروریست های مسلح از سراسر جهان و با تسهیلات اعطایی کشورهایی مشخص و شناخته شده و با هدف نابود کردن کشور، به سوریه تحمیل شد.
وی یادآورشد: تولید گندم سوریه از چهار میلیون تن در سال به چندصد هزار تن کاهش یافت درحالی که ذخیره گندم ما همیشه پاسخگوی سه سال نیاز کشور بود و گندم مازاد به دیگر کشورها نیز صادر می شد.
الخلیل تصریح کرد: دشمن تلاش کرد ارتباط میان استان ها که تامین کننده نیازهای یکدیگر بودند و ارتباط سوریه با همسایگان بویژه گذرگاه ‘التنف’ درمرز عراق و گذرگاه ‘نصیب’ در مرز اردن را قطع کنند.
وی افزود: به ارزش لیره سوریه آسیب وارد شد، باغ ها و زمین های کشاورزی را آتش زدند، شاخص های توسعه اقتصادی کاهش یافت، تورم و بیکاری افزایش یافت و نرخ رشد اقتصادی منفی شد.
وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه افزود: با تمام تلاشی که دشمنان کردند، بخش اقتصادی سوریه با مهارت و انعطاف پذیری خود مقاومت کرد.
الخلیل گفت: فعالیت کارخانه های بزرگ به روستاهای کوچک و منازل مسکونی، زیر زمین ها منتقل شد و تولید ادامه یافت.
وی با بیان اینکه اراده و زندگی و تولید از ویژگی های ملت سوریه است، افزود: به رغم همه تحریم های یکجانبه اقتصادی که سوریه با آن روبه رو شد و همه تلاش ها برای سرکوب زندگی در کشورمان ، زندگی و تولید در سوریه ادامه یافت.
وی همچنین به نمایشگاه اقتصادی دمشق اشاره کرد و گفت: یکهزار و 562 شرکت داخلی و خارجی در این رویداد شرکت کرده اند و 74 هزار مترمربع مساحت اخصاص یافته به این شرکت هاست که شرکت های خارجی بیش از 7 هزار مترمربع از نمایشگاه را به خود اختصاص دادند.
پنجاه و نهمین نمایشگاه بین المللی دمشق از پنجشنبه 17 تا 26 اوت( 26 مرداد تا 4 شهریورماه) به مدت 10 روز در شهرک نمایشگاهی دمشق برقرار است.
این نمایشگاه با حضور شرکت های بخش های دولتی و خصوصی 43 کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران برپاست که 23 کشور به طور رسمی و با هماهنگی سفارت های آن ها و شرکت هایی از 20 کشور دیگر از سراسر جهان برگزار می شود.
کشورهای ایران، روسیه، ارمنستان، بلاروس، چین، کوبا، مصر، هند، اندونزی، عراق، کره شمالی، لبنان، فلسطین، آفریقای جنوبی، سودان، یمن، ونزوئلا، برزیل، عمان و پاکستان از جمله کشورهایی هستند که به صورت رسمی در این نمایشگاه شرکت کرده اند.
شرکت هایی نیز از کشورهای بلژیک، انگلیس، آلمان، فرانسه، هلند، دانمارک، امارت متحده عربی، اسپانیا، ژاپن، هنگ کنگ، کره جنوبی، تایلند، مالزی، تایوان، لهستان، بلغارستان، ایتالیا، اردن، بحرین، یونان و جمهوری چک در پنجاه و نهمین نمایشگاه بین المللی دمشق حضور دارند.
جمهوری اسلامی ایران با 31 هلدینگ بزرگترین شرکت کننده پنجاه و نهمین نمایشگاه بین المللی دمشق است
مساحت در نظر گرفته شده برای شرکت های ایرانی در پنجاه و نهمین نمایشگاه بین المللی دمشق بیش از یکهزار مترمربع است.
آخرین دوره نمایشگاه بین المللی دمشق در سال 2011 برگزار شد و این رویداد در پنج سال گذشته به دلیل مشکلات ناشی از حضور تروریست ها برگزار نشد.
شبد**6116**1010
انتشار:حسن معظمیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید