خانه / دسته‌بندی نشده / پردیس معدن آموزشی دانشگاه شاهرود همه امکانات آموزشی این رشته را دارد

پردیس معدن آموزشی دانشگاه شاهرود همه امکانات آموزشی این رشته را داردعلی رضا عرب امیری سه شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: در سیلاب سال های 91 و 92 راه دسترسی به این مجموعه آموزشی به شدت آسیب دید و به همین خاطر تا سال 94 نیمه متروک مانده بود.
وی با بیان این که ، از تابستان سال 94 ترمیم و آسفالت جاده های دسترسی به آن مجموعه آغاز شد ، افزود: پارسال با فراهم شدن جاده دسترسی ، اعضای هیات علمی و کارشناسان دانشکده مهندسی معدن، نفت و ژئوفیزیک هم تعمیر و تکمیل بخش های آموزشی مانند تونل­ها، تاسیسات و فضاهای آموزشی را انجام دادند .
عرب امیری گفت: مجموعه آموزشی پردیس معدن از سال 58 با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای امور آموزشی به دانشگاه شاهرود واگذار شده و اکنون به طور مستقل در اختیار این دانشگاه است و یکی از چهار مجموعه معدنی آموزشی در دنیا به شمار می رود.
رئیس دانشکده مهندسی معدن، نفت و ژئوفیزیک دانشگاه صنعتی شاهرود قدمت این دانشکده را 43 سال اعلام کرد و گفت: این دانشکده اکنون در گرایش های اکتشاف معدن، استخراج معدن، ژئوفیزیک با گرایش های ژئومغناطیس، گرانی سنجی، ژئوالکتریک و لرزه نگاری ، فرآوری مواد معدنی، مکانیک سنگ و مهندسی نفت شامل اکتشاف و حفاری منابع نفت از کارشناسی تا دکتری دانشجو می پذیرد.
عرب امیری گفت: مجموعه آموزشی پردیس معدن دانشگاه صنعتی شاهرود مجموعه ای بی نظیر از پدیده های زیبای زمین شناختی و طبیعی و نیز فضاهای معدنی چشم نواز است.
وی خاطر نشان کرد: این مجموعه اکنون دارای 2 تونل آموزشی با 250 متر طول، 2 گالری معدنی، یک کارگاه استخراج زغالسنگ با امکان استخراج به 2 روش پلکانی معکوس و جبهه کار بلند، یک کلاس درس با تجهیزات مناسب سمعی و بصری، نمایشگاه نمونک های معدنی، سنگ و کانی، کلاس درس صحرایی ، تاسیسات تهویه و هوای فشرده معدن ، سامانه حمل و نقل ریلی و همچنین روشنایی معدن است.
رئیس دانشکده مهندسی معدن، نفت و ژئوفیزیک دانشگاه صنعتی شاهرود نزدیک کردن آموزش های دانشگاهی به بازار کار را برای یک مهندس معدن ضروری خواند و گفت: ایران کشوری معدنی است و با وجود مواد خام معدنی بسیار نیاز به آموزش های بیشتر دارد .
عرب امیری از راه اندازی تشکیلات ویژه کارآفرینی در این دانشگاه خبر داد و گفت: پردیس معدن آموزشی دانشگاه صنعتی شاهرود در راستای حرکت به سمت دانشگاه کارآفرین ، قادر است بیش از 40 واحد درسی دانشگاهی را در این مجموعه ارائه کند.
رئیس دانشکده مهندسی معدن، نفت و ژئوفیزیک دانشگاه صنعتی شاهرود بیان داشت: بازسازی پردیس به گونه ای انجام شده که فرآیند آموزش و بازدید علمی و تفریحی برای بازدیدکنندگان فراهم باشد.
وی گفت: در بازدیدهای علمی و تفریحی به بازدیدکنندگان، دانشجویان و علاقه مندان به طبیعت و معدنکاری ، سنگ های مختلف، فسیل ها، مواد معدنی، روش های مختلف معدنکاری نشان داده شود.
وی بیان کرد: 2مجموعه تونل نگهداری چاشنی و دینامیت هم بعد از 33 سال در تابستان گذشته بازگشایی شد و چهار الگوی مختلف آتشکاری برای آموزش مهندسان معدن در جبهه کارهای مختلف تونل های معدن طراحی و پیاده سازی شده است تا به شکل عملی فرایند آتشکاری در معدن آموزش داده شود.
معدن آموزشی دانشگاه صنعتی شاهرود در 35 کیلومتری این شهر و در منطقه حفاظت شده تپال قرار داشته و دارای پنج هکتار محوطه و چهار هکتار فضای آموزشی است.
دانشگاه صنعتی شاهرود دارای 14 دانشکده و 150رشته تحصیلی است.
این دانشگاه در 33رشته کارشناسی، 78رشته کارشناسی ارشد و 40رشته دکترا دانشجو می پذیرد.
7359/6167 خبرنگار: مهسا شانیان ** انتشار دهنده : محسن شاکری
(برای آگاهی از اخبار شهرستان های شاهرود و میامی به کانال تلگرامی اخبار ایرنا شاهرود به آدرس @irnashahroud مراجعه فرمایید)انتهای پیام /*