خانه / آشپزی / پوشش منابع حمایتی برای پیشگیری و کاهش آثار سوء حوادث افزایش یابد

پوشش منابع حمایتی برای پیشگیری و کاهش آثار سوء حوادث افزایش یابدبه گزارش ایرنا، علیرضا صفا ایسینی عصر سه شنبه در نشستی که به مناسبت پنجم دی ماه روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرهای بلایای طبیعی نامگذاری شده، اظهار داشت: شعار این روز در سال جاری کاهش تعداد افراد تحت تاثیر حوادث تا سال 1409 است.
وی افزود: اجرای برنامه های آموزشی، مانورهای عمومی و تخصصی، اطلاع رسانی و حساس سازی هر چه بیشتر مردم نسبت به حوادث و شیوه برخورد در شرایط بحرانی نیز از جمله اقدامات موثر در جهت کاهش اثرات بلایای طبیعی است.
وی ادامه داد: وقوع حوادث غیرمترقبه و ناگهانی در کنار پیامدهای عاطفی و روحی آن، بر اقتصاد کشور نیز تاثیر سوئی دارد و از همین رو این حوادث بیش از هر چیز نیازمند برخورد عالمانه و هماهنگی همه دستگاه‌ های ذیربط است.
صفا ایسینی تصریح کرد: ‌باید از لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری در زمینه مدیریت بحران توان ما بیشتر شود، که برای تحقق این مهم به دنبال تامین منابع مالی برای تجهیز مدیریت بحران استان هرمزگان هستیم.
وی با بیان اینکه باید حساسیت جامعه نسبت به بحران افزایش یابد، تاکید کرد: دیدگاه مقابله و رویارویی با حوادث به سمت اطلاع رسانی به مردم در راستای اقدامات پیشگیرانه قبل از وقوع حوادث تغییر کرده و این تغییر روش خود از اهداف اساسی برنامه کاهش اثرات بلایای طبیعی در سال های اخیر بوده است .
صفا ایسینی گفت: با توجه به قرارگیری استان هرمزگان در پهنه لرزه خیز کشور و احتمال وقوع خطر زلزله و نیز احتمال وقوع بلایای جوی مانند خشکسالی، سیل، فروچاله ها، سرمازدگی و تحمیل و تاثیر تبعات ناشی از آن بر بخش های مختلف، لازم است مسئولان و متولیان امر با مشارکت مردم نسبت به آموزش همگانی و برگزاری دوره‌های آموزشی و ارتقای سطح فرهنگ اقدام کنند.
پنجم دی ماه سال 1382 سالروز وقوع زلزله مخرب بم که منجر به کشته و زخمی شدن هزاران نفر از هموطنان عزیزمان گردیده، به نام روز ملی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی نام گذاری شده است.
روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی فرصت مغتنمی است تا با توجه به شرایط جوی، اقلیمی و حادثه خیزی کشور، بر ضرورت اقدام های پیشگیرانه، کسب آمادگی در رویارویی با پدیده های خطرساز و کاستن از پیامدهای منفی آنها با برخورد آگاهانه صاحب نظران، متخصصین و کارشناسان تاکید شود و امید است با سیاستگذاری صحیح و برنامه ریزی اصولی و تعهد نهادهای مسئول شاهد کشوری ایمن، آماده و پاسخگو در برابر حوادث باشیم.
استان هرمزگان با وجود داشتن گسل های خطرناک جزء سه استان نخست کشور در زمینه زلزله است.
غرب تا شرق هرمزگان را 33 گسل در برگرفته که گسل زاگرس فعال ترین آنهاست.
به علت دارا بودن خاک نرم و گنبدهای نمکی تعداد زلزله ها در غرب هرمزگان زیاد ولی شدت آن کم است اما در شرق استان تعداد زلزله ها بسیار کمتر و پرخطر است.
7198/7408
خبرنگار: فاطمه حسینی ** انتشار دهنده: محمد جهانگیریان

* آگاهی از آخرین اخبار استان در کانال تلگرام ایرنا هرمزگان
* لینک جستجو کانال: irnabandarabas@
*ایمیل: irna.hormozgan@yahoo.comانتهای پیام /*